روسیه: بشار اسد رئیس جمهوری قانونی سوریه است
سرویس خارجی: دیمیتری پسکوف، سخنگوی رئیس جمهوری روسیه گفت مسکو بشار اسد را رهبر قانونی سوریه می داند و تلاش می کند بحران این کشور را از مسیر سیاسی حل کند.
پسکوف در جمع خبرنگاران گفت: ما متقاعد شده ایم که فقط بشار اسد رئیس جمهورری قانونی دولت سوریه است و ما در تلاش هستیم انگیزه ای برای تدوین قانون اساسی و به طور کلی برای پیشبرد حل و فصل سوریه در مسیر سیاسی ایجاد کنیم. وی تصریح کرد: کار برای ایجاد کمیته قانون اساسی سوریه با دشواری در حال انجام است اما گزینه جایگزینی نیست.پسکوف اظهار داشت: روسیه و ترکیه اختلاف نظرهایی در خصوص سوریه دارند اما تعاملات در این زمینه ادامه دارد و البته وضعیت همچنان دشوار است. در چنین شرایطی منابع خبری از درگیری لفظی نمایندگان روسیه و آمریکا در سازمان ملل بر سر سوریه و روند سیاسی این کشور خبر دادند.
در نشست شورای امنیت درگیری لفظی سختی میان واسیلی نبنزیا، نماینده روسیه در سازمان ملل و لیندا توماس گرینفیلد، همتای آمریکایی او شکل گرفت و حاضران در این نشست موفق به دستیابی به یک موضع واحد برای آغاز روند سیاسی سوریه نشدند. همزمان مجید تخت روانچی نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد نیز تنها راه حل درگیری سوریه را، روش مسالمت‌آمیز در انطباق با حقوق بین‌الملل دانست و گفت نیروهای آمریکا که بخشی از سوریه را اشغال کرده‌اند باید از آن خارج شوند. در چنین شرایطی نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه گفت مذاکرات صلح این کشور باید هرچه زودتر با حضور اعضای دائم شورای امنیت و دیگر کشورهای دخیل در حل بحران ازجمله ایران و ترکیه از سرگرفته شود. «گیر پدرسون» همزمان با دهمین سالگرد آغاز بحران در سوریه، خواهان از سرگیری فوری گفتگوهای صلح شد.
وی همچنین خواستار آن شد تا علاوه بر کشورهای دارای حق وتوی شورای امنیت، ایران، ترکیه، کشورهای عربی و اتحادیه اروپا نیز در این گفتگوها دخیل باشند. در این حال لئونید سلوتسکی رئیس کمیته امور بین‌الملل دومای روسیه خواستار بازگشت سوریه به اتحادیه عرب شد. در خبری دیگر «الکساندر کارپوف»، معاون مرکز آشتی روسیه در سوریه از تحرکات نظامی ترکیه در استان رقه سوریه به شدت ابراز نگرانی کرد و آن را موجب تضعیف تفاهم حاصل‌شده میان مسکو – آنکارا دانست.وی گفت: روسیه از انتقال تجهیزات نظامی نیروهای مسلح ترکیه و ساخت استحکامات در منطقه عین‌‌عیسی در استان رقه سوریه به شدت نگران است.

نسخه مناسب چاپ