رزمایش بزرگ چین در واکنش به سفر «لوید آستین» به منطقه
 

سرویس خارجی:نیروی دریایی چین در بحبوحه تهدیدهای آمریکا و سفر وزیر دفاع این کشور به منطقه، یک رزمایش بزرگ را با حضور انواع مختلف کشتی‌های جنگی و جنگنده‌ها در سه منطقه بزرگ دریایی برگزار کرد.خبرگزاری «اسپوتنیک» به نقل از تلویزیون دولتی چین گزارش داد فرماندهی بخش شمالی، شرقی و جنوبی چین در دریای زرد، دریای چین شرقی و دریای چین جنوبی تمرین‌های رزمی را برگزار کردند.در دریای زرد،علاوه بر رزمناوای مختلف چین یگان‌های پدافند هوایی این کشورو در دریای چین شرقی انواع ناوشکن‌ها و زیر دریایی‌ها و جنگنده‌های چین تمرین‌های رزمی مشترک را اجرا کردند. در دریای چین جنوبی نیز نیروی دریایی چین انواع مختلف تمرین جستجو و نجات در حالت اضطراری را انجام داد.این رزمایش فشرده نیروی دریایی چین درحالی انجام شد که «لوید آستین» وزیر دفاع ایالات متحده گفت که به منظور تقویت همکاری نظامی با متحدان آمریکا و تقویت بازدارندگی چین به منطقه سفر می‌کند. وزیر دفاع آمریکا که به همراه «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه این کشور در ژاپن به سر می‌برند روز سه شنبه بعد از دیدار با وزرای دفاع و خارجه ژاپن گفت، چین از مشغله‌های دولت قبلی آمریکا در غرب آسیا استفاده کرد و متحدان ما را در منطقه شرق آسیا تهدید کرده است.چندی قبل یک مقام نظامی ارشد سابق چین از سناریوهای مختلف این کشور برای پاسخگویی به حملات آمریکا علیه چین خبر داد.

«وانگ ژیانگسویی» مقام ارشد نظامی سابق چین و استاد کنونی دانشگاه «بیهانگ» در پکن در این زمینه گفت، چین دو دهه برای ساختن استحکامات دفاعی لازم برای زرادخانه‌ی اتمی خود در دریا و زمین وقت گذاشته تا اطمینان حاصل شود که می‌تواند یک حمله اتمی و موارد دیگر را دفع کند. در این حال،وزارت خارجه آمریکا از تحریم ۲۴ مقام چینی و هنگ‌کنگی دیگر به بهانه سرکوب آزادی‌های سیاسی در این منطقه خبر داد.ادعا شده این تحریم‌ها ، تحت قانون خودمختاری هنگ‌کنگ وضع شد و افرادی را فهرست کرده که در عدم اجرای تعهدات چین طبق قانون اساسی کوچک هنگ‌کنگ نقش داشته‌اند.در بین افراد تحریم شده «وانگ چن» یکی از ۲۵ عضو هیئت ویژه حزب حاکم چین حضور دارد. «تام ییو چونگ» نماینده هنگ‌کنگ در کمیته دائمی پارلمان چین که پیش‌نویس قانون امنیت ملی هنگ‌کنگ را تهیه کرده بود هم در بین مقامات تحریم شده، دیده می‌شود. چند مامور بخش امنیت ملی هنگ‌کنگ هم مورد تحریم قرار گرفتند.

از دیگر سو،یک شبکه خبری آمریکایی به نقل از چند مقام دولت بایدن مدعی شد که واشنگتن هفته آینده تحریم‌هایی را علیه سه کشور ایران، روسیه و چین به اتهام ادعایی مداخله در انتخابات اعمال خواهد کرد. خبرنگار سی‌ان‌ان گفت که سه مقام آمریکایی گفته‌اند که انتظار می‌رود هفته آینده دولت بایدن تحریم‌هایی را درباره مداخله برخی کشورها در انتخابات این کشور اعلام کند.این مقام‌ها جزئیات مربوط به تحریم‌های مورد انتظار را اعلام نکردند اما گفتند که این تحریم‌ها چند کشور را از جمله روسیه، چین و ایران را هدف قرار خواهد داد. همچنین نخست وزیر انگلیس با دفاع از روابط با چین گفت که چین دومین اقتصاد بزرگ جهان بوده و این یک واقعیت عینی است. نخست وزیر انگلیس در سخنانی در پارلمان این کشور هشدار داد که انگلیس نباید درگیر «جنگ سرد» جدید با چین شود .«بوریس جانسون»نخست وزیر انگلیس در سخنرانی در پارلمان این کشور با بیان برنامه بازنگری سیاست پسا برگزیتی خود گفت که در بازنگری سیاست امنیتی، دفاعی و سیاست خارجی انگلیس رویکرد روشنی در برخورد با پکن ارائه شده است.جانسون در واکنش به مخالفان تعامل لندن با چین گفت: کسانی که خواهان جنگ سرد جدید علیه چین هستند یا این که تلاش می‌کنند ما اقتصاد خود را به طور کامل از چین جدا کنیم ، در اشتباه هستند.جانسون گفت که روابط تجاری انگلیس با پکن حدود ۸۱ میلیارد پوند ارزش دارد و چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان باقی مانده و این کشور یک واقعیت عینی در زندگی انگلیسی‌هاست. جانسون در دفاع از روابط با پکن افزود، باید یک رابطه صریح و روشن با چین داشت.این در حالی است که،همزمان با اینکه قانون‌گذاران محافظه‌کار تندرو انگلیس خواستار موضعی سخت‌گیرانه‌تر علیه چین شده‌اند، نخست وزیر انگلیس به اتخاذ رویکرد “ساده‌لوحانه” در قبال چین در یک بررسی سیاست خارجی متهم شده است.

از سوی دیگر،دستگاه اطلاعاتی آمریکا در گزارشی جدید ایران و روسیه را به تلاش برای اثرگذاری بر انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در ماه نوامبر متهم کرد. دولت «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا در گزارشی جدید ایران، روسیه را به تلاش برای اثرگذاری بر انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا متهم کرده، اما مدعی شده چین علی‌رغم بررسی چنین اقدامی در جهت آن فعالیت نکرده است.در بیانیه‌‌ای که دفتر«مدیر اطلاعات ملی» آمریکا منتشر کرده تأکید شده هنگامی که یک دولت خارجی قصد دخالت در انتخابات آمریکا را دارد حق مردم آمریکا است که از کل حقیقت باخبر شوند. دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا هم قبل از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در ماه نوامبر در گزارشی ادعای مشابهی مطرح کرده و دولت‌های ایران، روسیه و چین را به تلاش برای دخالت در انتخابات متهم کرده بود. با این حال، قانونگذاران آمریکایی در آن زمان از آن گزارش‌ به دلیل آنچه کوچک‌نمایی نقش روسیه و بزرگنمایی نقش ایران خوانده شده بود انتقاد کرده و تصریح کردند دونالد ترامپ گزارش‌های انتخاباتی را به سمت و سوی مطلوب خود هدایت کرده است. ترامپ از ماه‌ها قبل ادعا می‌کرد با توجه به موفق بودن سیاست‌هایش علیه ایران و چین این دو کشور نمی‌خواهند او پیروز انتخابات باشد.

دفتر مدیر اطلاعات ملی آمریکا در گزارشی گفته که انتشار چنین گزارش‌هایی باید کاملاً «غیرحزبی» باشند و به همین دلیل جامعه اطلاعاتی آمریکا خواستار آن شده که این گزارش‌ها پس از برگزاری هر انتخابات منتشر شوند. در این گزارش آمده است: «ارزیابی جامعه اطلاعاتی که امروز منتشر شده آنچه را که همه ما تا الان می‌دانستیم مورد تأیید قرار می‌دهد و آن اینکه روسیه برای حمایت از رئیس‌جمهور سابق و لطمه زدن به رئیس‌جمهور بایدن و همچنین تضعیف اعتماد به روندهای انتخاباتی ما وارد عمل شد.جامعه اطلاعاتی آمریکا مدعی شده روسیه یک عملیات اطلاعاتی موفق را از طریق نائبانش برای نفوذ به حلقه نزدیکان ترامپ هدایت کرده است.همچنین رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه با یک شبکه آمریکایی، ضمن قاتل خواندن رئیس‌جمهور روسیه، در خصوص ادعای جامعه اطلاعاتی آمریکا درباره مداخله مسکو در انتخابات اخیر واشنگتن، گفت «ولادیمیر پوتین» تاوان خواهد داد.این در حالی است که،سفارت روسیه در واشنگتن ضمن رد ادعاهای اخیر آمریکا علیه مسکو،پکن و تهران، تأکید کرد که ایالات متحده با این اظهارات در صدد است مسئولیت بی‌ثباتی سیاسی داخلی خود را گردن دیگران بیاندازد. سفارت روسیه در بیانیه‌ای که بر روی صفحه فیس‌بوک خود قرار داده بود در خصوص گزارش سازمان اطلاعاتی آمریکا علیه روسیه، ایران و چین، گفت: «سندی که جامعه اطلاعاتی آمریکا تهیه کرده است، مجموعه دیگری از اتهامات بی‌اساس به کشور ما مبنی بر دخالت در روند سیاسی داخلی آمریکا است. تنها سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا نتیجه‌گیری این گزارش درباره اعمال نفوذ روسیه در آمریکا را مورد تأیید قرار می‌دهند. هیچ حقیقت و مدرک مشخصی در رابطه با این ادعاها ارائه نشده است.

اظهارات ترامپ

دونالد ترامپ رییس جمهوری سابق آمریکا با انتقاد از سیاست مهاجرتی جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا را به دلیل وضعیت بحرانی مرزهای جنوبی مورد سرزنش قرار داد .ترامپ در گفتگو با شبکه فاکس نیوز گفت: در زمان ریاست جمهوری من روابط کاری با مکزیک و ساخت دیوار مرزی به عنوان عوامل بازدارنده ورود مهاجران به کشور به حساب می آمدند.ترامپ افزود: ما کارهای زیادی برای مقابله با ورود مهاجران به آمریکا انجام دادیم و با روی کار آمدن بایدن همه آنها از بین رفت.ترامپ با انتقاد از سیاست مهاجرتی بایدن گفت: امروز آنها از همه کشورهای خارجی وارد می شوند و به کشور ما می آیند و این یک شرمساری است. اگر دولت در این زمینه کاری انجام ندهد، آنها کشور ما را نابود خواهند کرد .رئیس جمهوری سابق آمریکا گفت که بعد از انتخابات کنگره در نوامبر ۲۰۲۲ درباره نامزدی دوباره برای کاخ سفید تصمیم‌گیری خواهد کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا گفته است که به جمهوریخواهان در تلاش برای به دست گرفتن دوباره کنترل مجلس نمایندگان و سنای آمریکا در ۲۰۲۲ کمک خواهد کرد؛ انتخاباتی که همچون یک رفراندوم درباره عملکرد جو بایدن، رئیس جمهوری دموکرات آمریکا خواهد بود .ترامپ در جریان مصاحبه با شبکه خبری فاکس نیوز گفت: به اعتقاد من فرصت بسیار بسیار خوبی برای پس گرفتن مجلس نمایندگان وجود دارد. فرصت خوبی هم برای پس گرفتن سنا هست و صادقانه بگویم که درباره نامزدی در کاخ سفید، بعد از آن تصمیم‌گیری می‌کنیم.ترامپ همچنین به همه توصیه کرد تا واکسن کروناویروس دریافت کنند و در واقع صحبت‌های ماه گذشته خودش در کنفرانس اقدام سیاسی محافظه‌کار را دوباره تایید کرد. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که اکثر جمهوریخواهان و طرفداران ترامپ برای دریافت واکسن مقاومت می‌کنند.خبر دیگر اینکه،بایدن با تغییر لحن درقبال اتهامات جنسی فرماندار نیویورک گفت، اگر اتهامات علیه او اثبات شوند باید استعفا دهد و شاید مورد محاکمه نیز قرار گیرد.

نسخه مناسب چاپ