چهل سال پیش در همین روز
تمامی مطالب از روزنامه اطلاعات روزهای ۸ تا ۱۱ فروردین ماه ۱۳۶۰ (برابر با ۲۱ تا ۲۴ جمادی‌الاول ۱۴۰۱، ۲۸ تا ۳۱ مارس ۱۹۸۱) نقل شده است.
امام سال جدید را سال رحمت، عطوفت، برادری و سال حکومت قانون اعلام کردند (۸ر۱ر۱۳۶۰)

خطاب به ملت: به شایعات و قلم‌های مسمومی که گاه بدست دوستان جاهل است گوش ندهید. از قوای مسلح پشتیبانی کنید و نگذارید آوارگان تلخی احساس کنند.

* خطاب به شورای انقلاب فرهنگی: باید برای بازشدن دانشگاهها در این سال حد اعلای توان خود را به کار ببرید

* خطاب به قوای مسلح: با وحدت کلمه و با هجوم بر لشکر کفر آنان را مجال پایداری ندهید.

* خطاب به علماء: تأثیر موعظه حسنه از عیب جویی و بدگوئی بیشتر است

* خطاب به متصدیان تعلیم و تربیت و دستگاه قضا: انحراف به هر نحو از آنان متوقع نیست و با آنان سختگیری خواهد شد.

اکثر مناطق مرزی غرب کشور در کنترل ایران است

(۸ر۱ر۱۳۶۰)

در فاصله روزهای ۲۹ اسفندماه سال ۱۳۵۹ تا روز شنبه ۸ فروردین ماه سال ۱۳۶۰ حملات تهاجمی دلاوران رزمنده ایران در جبهه‌های جنوب و غرب کشور تلفات و خسارات فراوانی بر مزدوران متجاوز عراقی وارد ساخت

مهمترین رویدادهای هشت روز گذشته در جبهه‌های جنگ حق بر علیه باطل بشرح زیر بوده است:

* رزمندگان اسلام در غرب کشور در جریان یک حمله سریع بر ارتفاعات مشرف به «نی خزر» دست یافتند و آنجا را از تصرف دشمن خارج کردند و کنترل راه «نی خزر» را در دست گرفتند.

رزمندگان ایرانی در جبهه میمک نیز نیروهای مزدور صدام را بشدت مورد حمله قرار دادند و ۵۰ نفر از آنان را به هلاکت رساندند.

* ارتفاعات مشرف بر «نودشه» در غرب کشور از مناطق حساس سوق‌الجیشی امنیت در پی یک حمله غافلگیرانه در زیر باران شدید از وجود دشمن پاک شد و اینک مدافعان انقلاب کنترل منطقه را در دست دارند و دشمن در این منطقه ۸ کیلومتر عقب نشینی کرده است.

شرایط ایران برای خاتمه جنگ سخت‌تر شد

(۹ر۱ر۱۳۶۰)

حجت‌الاسلام خامنه‌ای دبیر و سخنگوی شورایعالی دفاع در گفتگویی با خبرگزاری آسوشیتدپرس شرایط ایران برای خاتمه جنگ را اعلام کرد.

حجت‌الاسلام خامنه‌ای اعلام داشت: در صورتی که شرایط ایران مورد قبول واقع نشود، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران آماده‌اند تا به جنگ ادامه دهند.

حجت‌الاسلام خامنه‌ای سپس شرایط ایران را برای پذیرفتن معاهده صلح به این شرح بیان کرد: خروج بدون قید و شرط نیروهای عراق از خاک ایران، مجازات متجاوز، پذیرفتن این واقعیت که رژیم عراق در این جنگ متجاوز بوده است، پذیرفتن پیمان ۱۹۷۵ الجزایر که حاکمیت ایران را بر نیمی از شط‌العرب محرز کرده است. خبرنگار ما می‌نویسد: پیش‌ از این در شرایط ایران تنها تشخیص متجاوز و تنبیه اسلامی وی گنجانده شده بود، لکن با سخنان سخنگوی شورای عالی دفاع در مصاحبه با آسوشیتدپرس این شرط: «پذیرفتن این واقعیت که رژیم عراق در این جنگ متجاوز بوده است، افزوده شده است. هر چند که این موضوع، بطور تلویحی در شرایط گذشته ایران مستتر بوده است.

ریگان ترور شد

(۱۱ر۱ر۱۳۶۰)

ریگان ترور شد. این خبری بود که نخستین بار بوسیله خبرگزاری‌ها و رادیوهای جهان به زبان‌های مختلف در رأس ساعت ۲۳ دیشب به وقت تهران منتشر شد. رادیوهای سراسر جهان در این لحظه برنامه‌های عادی خود را قطع کردند و با ناباوری این خبر را به شنوندگان خود رساندند. این خبر لحظاتی بعد، سرعنوان اخبار همه خبرگزاری‌های جهان شد. ریگان دیشب پس از خروج از هتل هیلتون واشنگتن بوسیله یک جوان ۲۲ ساله سفیدپوست از ایالت کلرادو مورد حمله شش گلوله قرار گرفت.

code

نسخه مناسب چاپ