انتقاد رئیس کل بانک مرکزی از صندوق بین المللی پول
انتظار داریم صندوق بین‌المللی پول بدون تبعیض و نفوذ‌های ایجاد شده توسط لابی‌های سیاسی یا فشارهای وارده از سوی آمریکا، هر چه سریعتر به درخواست قانونی ایران پاسخ دهد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، این مطلب را دکتر عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی درجلسه‌ مجازی که در ادامه سلسله نشست‌های جانبی اجلاس بهاره صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی و با حضور رئیس صندوق بین‌المللی پول، وزرا، روسای کل بانک‌های مرکزی و روسای موسسات مالی منطقه‌ای حوزه مناپ (MENAP ) برگزار ‌شد،اعلام کرد و گفت: با وجود تحریم‌های اعمال شده توسط آمریکا و سیاست فشار حداکثری آن کشور، ایران توانسته بر مشکلات غلبه کرده و تدابیر مناسبی را اتخاذ کند و آخرین رشد اقتصادی کشور در ۹ ماهه سال ۱۳۹۹ در سطح ۲ر۲ درصد بوده است اما همانند اکثر کشورهای درحال توسعه، برای پیشبرد سیاست‌های خود به منابع مالی نیاز دارد.

وی با بیان اینکه صندوق بین‌المللی پول تاکنون بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار به ۸۵ کشور وام ارائه کرده است، تصریح کرد: این صندوق به کشورهای منطقه «مناپ» نزدیک ۱۶ میلیارد دلار وام داده است اما ایران که از نخستین کشورهایی بود که تقاضای وجوه اضطراری کرد، تاکنون هیچگونه تسهیلاتی را بدون ارائه هرگونه دلیل منطقی دریافت نکرده است.

همتی افزود: متأسفانه، در یادداشت اداری مورخ ۱۵ اکتبر ۲۰۲۰ به مدیر اجرایی گروه آمریکا دستور داده شده با درخواست ایران برای دریافت تسهیلات مخالفت کند؛ به این ترتیب، تمایل یک کشور موجب سلب دسترسی کشور دیگر به منابع مالی موردنیاز برای مقابله با تأثیرات بیماری کووید۱۹ می‌شود و این امر تناقضی آشکار با روح و اهداف یک سازمان بین‌المللی است.

خبر دیگر اینکه، روز ۱۶ فروردین ۱۴۰۰ نشست رؤسای بانک های مرکزی ۲۴ کشور در حال توسعه به ریاست رئیس کل بانک مرکزی کشورمان برگزار خواهد شد.

نسخه مناسب چاپ