امضای سند جامع همکاری‌های ۲۵ ساله ایران و چین
 

وزیران امورخارجه ایران وچین‌ هفتم فروردین‌ بعد دیدار و رایزنی با یکدیگر ، سند جامع همکاری‌های ۲۵ساله بین دو کشور را در تهران امضا کردند.

مقامات دو کشور از این سند به عنوان یک سند بالادستی برای گسترش و تعمیق روابط دو کشور یاد می کنند.

دیدار روحانی‌ و وزیر‌ ‌خارجه چین

رئیس‌جمهوری هم در دیدار‌ وزیر‌خارجه چین‌ ‌روابط با آن کشور را برای ایران راهبردی و مهم خواند و با اشاره به اراده دو کشور برای همکاری‌های بلند مدت،برتوسعه و تعمیق روابط در همه زمینه‌ها اعم از سیاسی، اقتصادی تاکید کرد.

وی در ادامه با اشاره به پنجاهمین سالگرد روابط نوین دیپلماتیک بین دوکشور و همچنین همکاری‌های دو‌جانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی ایران و چین بر ضرورت تسریع در عملیاتی شدن توافقات درزمینه پروژه‌های مهم ‌زیرساختی و توسعه‌ای

تاکید کرد.

رئیس جمهوری همچنین با قدردانی از مواضع پکن در حمایت از ایران در مجامع بین المللی از جمله موضوع برجام و مقابله با یکجانبه گرایی و زیاده خواهی آمریکا و محکومیت تحریم‌های این کشور علیه ایران، اظهار داشت: همکاری‌های دو کشور برای اجرای برجام و عمل به تعهدات برجامی از سوی کشورهای اروپایی بسیار مهم است و می تواند موجب تغییر شرایط فعلی برجام شود.

رئیس جمهوری همچنین با اشاره به همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و چین به رغم تحریم‌های آمریکا و جنگ اقتصادی علیه ملت ایران، افزایش همکاری بخش‌های خصوصی دو کشور را موجب تقویت مناسبات اقتصادی دانست.

روحانی با بیان اینکه در این سفر سندی امضاء خواهد شد که چشم‌ انداز رابطه ۲۵ ساله ایران و چین را روشن و مشخص می‌کند، اظهار داشت: در‌باره واکسن کرونا افزایش همکاری‌های دو کشور ضروری است و خواهان تهیه و تأمین واکسن بیشتری از چین هستیم.

روحانی با ابراز امیدواری به اینکه در سال ۲۰۲۱ کسری مبادلات تجاری دو کشور در سال گذشته جبران شود، خاطرنشان کرد: علاقمند هستیم چین همچنان به عنوان شریک بزرگ تجاری با ایران باشد و در زمینه سرمایه‌گذاری مشترک همکاری‌های بیشتری داشته باشیم.

وزیر امور خارجه چین هم دراین دیدار درباره همکاری‌های دوجانبه تهران – پکن گفت: چین همواره برای این موضوع اهمیت زیادی قایل بوده و تلاش کرده است به رغم برخی مسائل این موضوع در اولویت رابطه با ایران قرار بگیرد.

“وانگ ائی” با بیان اینکه چین همواره با زیاده طلبی و تحریم‌های یکجانبه آمریکا مخالفت کرده و در عرصه بین المللی این مخالفت خود را نشان داده است، افزود: فشار حداکثری اقدامی خلاف قانون و ضد بشری است که از حمایت بین‌المللی برخوردار نیست.

وزیر امور خارجه چین از برجام به عنوان یک سند چند وجهی که دستاورد چند جانبه گرایی است، نام برد و گفت:باید دقیقاً به برجام عمل شود و مورد استناد همه کشورهای دخیل در آن باشد.

وانگ ائی با تاکید بر اینکه خروج آمریکا از برجام یک اقدام خلاف قواعد بین‌المللی بوده است، گفت: آمریکایی‌‌ها در دولت جدید می‌خواهند در این سیاست تجدید نظر کنند و به برجام برگردند وچین نیز از این اقدام آنان استقبال می‌کند.

وزیر امور خارجه چین مواضع این کشور را روشن و شفاف خواند و اظهار داشت:اعتقاد داریم حفظ برجام، حفظ چندجانبه‌گرایی و حفظ قواعد و قوانین بین‌المللی است و آمریکا ‌باید تحریم‌های اعلام شده علیه ایران را لغو کند، به برجام برگردد و همچنین با تامل در اشتباه خود، تعهد بدهد که در آینده چنین اقداماتی را در پیش نگیرد.

وانگ ائی همچنین با بیان اینکه چین از امنیت و صلح و ثبات در منطقه استقبال می‌کند، حمایت کشورش را از “طرح صلح هرمز” ارائه شده از سوی ایران برای برقراری صلح و ثبات در منطقه اعلام کرد.

وانگ ئی با علی لاریجانی، مشاور مقام معظم رهبری و نماینده ویژه ایران در روابط راهبردی با جمهوری خلق چین هم دیدار کرد.

به گزارش ایسنا طرفین در این دیدار با گرامیداشت پنجاهمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک میان ایران و چین بر بسط همه‌جانبه روابط‌ مبتنی بر مشارکت جامع راهبردی تاکید کردند.

طرفین همچنین با ابراز خرسندی از نهایی شدن برنامه همکاری جامع میان ایران و چین و بررسی چگونگی پیشبرد ابعاد کلان روابط سیاسی، اقتصادی و راهبردی بر رایزنی نزدیک دو کشور برای ارتقای همکاری‌های بلند مدت و راهبردی تاکید کردند.

لاریجانی در این دیدار با اشاره به رویکرد کشورمان در سیاست خارجی گفت: ایران مستقلا در مورد روابطش با کشورها تصمیم می گیرد و مانند برخی کشورها نیست که با یک تلفن موضعش تغییر کند.

وزیر خارجه چین هم در این دیدار تصریح کرد: روابط چین با ایران تحت تاثیر شرایط روز نخواهد بود، بلکه دائمی و استراتژیک خواهد بود.

طرف چینی همچنین در این دیدار با اشاره به روابط تاریخی و دوستانه دو کشور بر اهمیت همکاری‌ها در چارچوب مشارکت جامع راهبردی تاکید‌ و از نهایی شدن برنامه جامع روابط راهبردی در کشور ابراز خرسندی کرد.

بیانیه امضای سند «برنامه همکاری جامع ایران و چین»

خبردیگراین که بیانیه امضای سند “برنامه همکاری جامع فیمابین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین”منتشر شد .

به گزارش ایسنا ، در متن این بیانیه آمده است :در سال ١٣٩۴جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین بیانیه مشترک جامع راهبردی دو کشور را صادر و دو طرف برای انعقاد یک برنامه همکاری جامع توافق کردند.

بعد از رایزنی‌ها و مذاکرات روز

٧ فروردین ١۴٠٠ ، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و

وانگ یی عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین ” برنامه همکاری جامع فیمابین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین ” را در تهران امضا کردند.

این سند ظرفیت‌ها و چشم انداز همکاری دوجانبه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین در زمینه‌های مختلف ازجمله اقتصادی ، فرهنگی و غیره را مورد بحث قرار داده است.

معتقدیم این سند بیش از پیش توسعه مداوم و مشارکت جامع راهبردی ایران و چین را ترویج خواهد کردو برای دو ملت سعادت خواهد آفرید.

توضیح ظریف درباره ویژگی‌های سند ایران و چین

وزیر امور خارجه ایران در یادداشتی در اینستاگرام هم به توضیح برخی نکات مفاد برنامه همکاری جامع ایران و چین معروف به سند ۲۵‌ساله پرداخت .

ظریف در مورد سند ۲۵ساله همکاری‌های ایران و چین تاکید کرد: این سند هیچ منطقه‌ای یا حتی نقطه ای را واگذار نمی کند و هیچ حق انحصاری در هیچ حوزه ای ایجاد نمی‌کند.اطمینان دارم همه ما با همدلی و همراهی، با تقویت و گسترش روابط فراگیر، متعادل و متناسب با جهان در دوران گذار کنونی روابط بین الملل، منافع ملی و توسعه پایدار کشور و سربلندی ایران زمین و رفاه مردمان دلاور و نجیبش را تضمین خواهیم کرد.

به عنوان فردی که ۱۸ماه پیش نخستین پیش نویس برنامه همکاری راهبردی ۲۵ساله ایران و چین را به همتای چینی پیشنهاد و در این مدت مذاکره را مدیریت کرده و نسخه نهایی را با مجوز دولت امضا کرده است برخی نکات در این زمینه را به محضرتان تقدیم می کنم.

چکیده برنامه همکاری راهبردی

اهداف، اصول و ویژگی‌های برنامه همکاری راهبردی ۲۵ساله ایران و چین

اهداف:

– ارتقای عملی روابط در سطح مشارکت جامع راهبردی بر اساس اعلامیه دو رئیس جمهوری در بهمن ۱۳۹۴

– نقشه راه و افق بلندمدت روابط در عرصه‌های مختلف برای تحقق مشارکت جامع راهبردی و ارتقای عملی آن

– فراهم ساختن بستری مناسب برای توسعه همه جانبه همکاری‌ها در عرصه‌های تجاری، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، دفاعی و امنیتی میان دو تمدن کهن آسیایی

اصول:

– احترام متقابل و پیگیری منافع مشترک به صورت برد – برد در روابط دو‌جانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی

-به رسمیت شناختن اشتراکات فرهنگی، تقویت چندجانبه گرایی، حمایت از حق دولت‌ها برای برخورداری از حق حاکمیت برابر و بومی بودن مدل توسعه

ویژگی‌ها:

– اشتراک نظر دو کشور در ارتباط با بسیاری از مسائل منطقه ای و بین المللی به ویژه مبارزه با یکجانبه گرایی

– برنامه سیاسی، راهبردی، اقتصادی و فرهنگی برای ترسیم چشم انداز ۲۵ساله همکاری دو کشور

سیاسی – راهبردی

– ارتقای تبادلات، رایزنی و همکاری در نهادهای منطقه ای و بین المللی

– همکاری و تقویت زیرساخت‌های دفاعی و مقابله با تروریسم

اقتصادی

– پیوند دادن ایران به زنجیره ارزش محور از طریق تکمیل زنجیره‌های مکمل داخلی

– تولید مشترک به منظور تامین بازارهای داخلی دو کشور و کشورهای ثالث با بهره‌برداری از ظرفیت‌های دو کشور

– همکاری در حوزه‌های نفت، صنعت، معدن و حوزه‌های مرتبط با انرژی (نیرو، انرژی‌های تجدیدپذیر و …) مبتنی بر دغدغه‌های توسعه ملی پایدار و زیست محیطی

– مشارکت موثر ایران در ابتکار کمربند‌- راه

– همکاری در زمینه‌های زیرساختی، ارتباطی (ریلی، جاده ای، بندری و هوایی)، مخابراتی، فناوری، علمی، آموزشی و بهداشتی

– تسهیل همکاری‌های مالی – بانکی، گمرکی و مقررات زدایی

– همکاری در توسعه مناطق ویژه و آزاد تجاری و صنعتی از جمله در سواحل مکران

– تقویت همکاری‌های غیرنفتی با تمرکز بر حوزه دانش بنیان

– تسهیل همکاری‌ها در زمینه سرمایه‌گذاری و تامین مالی پروژه‌ها و همکاری‌های اقتصادی

– تسهیل همکاری‌های بخش خصوصی از طریق رفع موانع همکاری

فرهنگی

– افزایش شناخت متقابل از طریق ارتقای تبادلات مردمی، گردشگری، رسانه‌ای، سازمان‌های مردم نهاد، انجمن‌های دوستی و همکاری دانشگاهی

– سرمایه‌گذاری و کمک به تکمیل زیرساخت‌های لازم برای ارتقاء همکاری‌های فرهنگی در حوزه‌های مختلف از جمله صنعت گردشگری

تصورات و القائات خلاف واقع درباره برنامه راهبردی ۲۵ساله

– این سند قرارداد و معاهده نیست.این سند هیچ تعهدی برای هیچیک از طرفین ایجاد نمی کند؛ بلکه چشم انداز روابط را ترسیم می‌کند.

– بر‌اساس تفسیر حقوقی دولت و شورای عالی امنیت ملی، این سند طبق قانون اساسی و به دلیل ایجاد نکردن هیچگونه تعهدی نیازمند تصویب مجلس شورای اسلامی نیست ولی نسخه ای از آن برای رئیس مجلس شورای اسلامی ارسال شده است.

– انتشار این سند همچون اسناد مشابه نیازمند توافق هر دو طرف امضاکننده و عدم انتشار عمومی چنین سندهای راهبردی متداول و معمول است.

– این سند حاوی هیچ عدد و رقمی درباره همکاری‌ها اعم از اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، راهبردی و یا سرمایه گذاری و منابع مالی و پولی نیست.

– این سند هیچ منطقه‌ای یا حتی نقطه‌ای را واگذار نمی‌کند و هیچ حق انحصاری در هیچ حوزه‌ای ایجاد نمی‌کند.

– مدیریت، اداره و یا بهره برداری از هیچ منطقه یا حوزه‌ای واگذار نشده است.

– استقرار هیچ نیروی نظامی در این سند پیش بینی نشده است و هیچ امکانی برای در اختیار گرفتن پایگاه وجود ندارد.

– این سند در مخالفت با هیچ طرف ثالث یا برای مداخله در امور هیچ کشوری نیست.

اطمینان دارم همه ما با همدلی و همراهی، با تقویت و گسترش روابط فراگیر، متعادل و متناسب با جهان در دوران گذار کنونی روابط بین الملل، منافع ملی و توسعه پایدار کشور و سربلندی ایران زمین و رفاه مردمان دلاور و نجیبش را تضمین خواهیم کرد.

پاسخ‌های بی‌پرده ظریف در کلاب‌هاوس

محمد جواد ظریف با شرکت در کلاب‌هاوس به پرسش‌های حاضران در این اتاق پاسخ داد. در زمان انتشار این خبر بیش از ۸ هزار نفر در این اتاق حضور داشتند.

خلاصه‌ای از این پرسش و پاسخ در زیر می آید:

– اینکه می‌گویند چینی‌ها لاریجانی را برای تفاهم ایران و چین پیشنهاد کرده باشند، دون شأن کشور است و صحیح نیست.

– حضور لاریجانی در این تفاهمنامه پیشنهاد من بود.

– صادقانه می‌گویم هیچ فشاری بر وزارت خارجه نبوده که این توافق را امضا کنیم.

– نگرش من این است که اصالتا باید با چین رابطه داشت کمااینکه اصالتا باید با غرب رابطه داشت.

همه چیز را انتخاباتی نبینید

– شش سال است به دنبال امضای تفاهمنامه با افغانستان هستیم.

– اگر سند توافق با چین سال قبل در رسانه‌ها افشا نشده بود همان موقع امضا می‌شد.

– ما تا چهار ماه دیگر در دولت هستیم و باید به کارمان تا روز آخر ادامه بدهیم.

پاسخ خرازی به ابهامات سند همکاری ایران و چین

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی هم درباره سند برنامه همکاری جامع ایران و چین گفت: این سند یک قراداد یا موافقتنامه نیست که حاوی جزئیات همکاری دو کشور در ۲۵ سال آینده باشد، بلکه یک قصدنامه و نقشه راه برای هدایت همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های مختلف در طول سال‌های آینده است و همان طور که وزارت امور خارجه در گزاره برگ خود توضیح داده است، حاوی رئوس همکاری درازمدت دو کشور در زمینه‌های سیاسی، راهبردی، اقتصادی و فرهنگی است.

به گزارش ایسنا، سیدکمال خرازی اظهار داشت: این سند براساس بند ششم بیانیه روسای جمهوری دو کشور که در سفر رئیس جمهوری چین به ایران در سال ۱۳۹۴ امضا شد، تدوین شده است و شورای راهبردی روابط خارجی نیز در ترغیب مسئولان ذیربط دو کشور در تدوین پیش‌نویس سند و پیگیری امضای آن نقش داشت.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در پاسخ به این سئوال که نقش دکتر علی لاریجانی در تصویب این سند چه بوده است؟ گفت: با توجه به اینکه دولت‌ها در ایران تغییر می‌کنند و در ۲۵ سال آینده ممکن است گرایش‌های سیاسی مختلف دولت را در اختیار داشته باشند، دولت چین که برخاسته از یک حزب حاکم و از تداوم و ثبات برخوردار است، تاکید داشت که نماینده‌ای از نظام نیز در این کار دخالت داشته باشد، لذا جناب آقای دکتر لاریجانی به عنوان مشاور مقام معظم رهبری چنین نقشی را ایفا کرد تا تداوم این همکاری مورد تاکید قرار گیرد.

خرازی همچنین درباره این که «چرا متن کامل این سند منتشر نمی‌شود» گفت : کشورهای دیگری نیز هستند که مشابه این سند را با چین امضا کرده‌اند و ابداً آن را منتشر نمی‌کنند، زیرا اسناد همکاری راهبردی مرتبط با امنیت ملی کشورهاست و این یک پروتکل جا افتاده است که کشورها چنین اسنادی را منتشر نکنند. البته وقتی براساس اسناد راهبردی موافقتنامه یا قراردادهایی در هر یک از زمینه‌های مندرج سند راهبردی بین دو کشور منعقد می‌شود، طبعاً باید در مجلسین آن دو کشور به تصویب برسد و نتیجتاً متن آن موافقتنامه‌ها برای اطلاع عموم منتشر خواهد شد.

واکنش بایدن به توافق ایران و چین

رییس‌جمهوری آمریکا نسبت به امضای سند همکاری بین ایران و چین واکنش نشان داد.

به گزارش ایسنا به نقل از یورونیوز، جو بایدن، گفت که مدت‌هاست درباره مشارکت ایران و چین نگران بوده‌ است.

وی در پاسخ به سئوال یک خبرنگار که پرسید که «آیا همکاری فوری ایران و چین دغدغه شماست؟ گفت: یک سالی می شود که دغدغه چنین چیزی را داریم.

نسخه مناسب چاپ