رئیس‌ قوه قضائیه: اجازه ضربه زدن به امنیت کشور را نمی دهیم
 

سرویس خبر: رئیس‌ قوه قضائیه با تاکید بر این که امنیت جامعه مهم و ارزشمند است، افزود: اجازه نخواهیم داد این مقوله خدشه دار شود و با افرادی که به امنیت کشور ضربه بزنند برخورد قاطع خواهد شد.

آیت الله سید ابراهیم رئیسی در دیدار با قضات و کارکنان دادگستری لرستان در سالن جلسات جهاد کشاورزی استان ،افزود: سلامت مجموعه قضایی نعمت ارزشمندی است که امید مردم را افزایش می‌دهد که باید این مقوله حفظ شود و در این باره باید حساسیت وجود داشته باشد.

به گزارش خبرنگار ما در خرم آباد، وی با بیان این که برای حفظ سلامت مجموعه قضایی باید تلاش کرد زیرا امر مهمی است که باید از آن صیانت شود، افزود: آلودگی برای همه بد اما برای مجموعه قضایی بدتر است، این مجموعه باید دیدن حق، تصمیم به حق و گرایش به حق را افزایش دهد و مردم باور کنند که پناه است و حق را می‌گیرد.

رئیسی ادامه داد : احساس پناه بودن دادگستری مهم است و در بین مردم باید تقویت شود، در کنار اقتدار باید با مهربانی با مردم برخورد کرد .در موضع قانون باید مقتدر بود چرا که منافاتی با مهربانی ندارد.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به این که با تدبیر و با درایت عمل کردن اعضای مجموعه مهم است، تاکید کرد: برخورد با جرایم خشن و اشرار باید با اقتدار انجام شود، امنیت جامعه مهم و ارزشمند است و نباید اجازه داد این مقوله خدشه دار شود ، لذا با افرادی که به امنیت کشور ضربه بزنند ، قاطعانه برخورد می شود.

رئیسی به گسترش روحیه صلح و سازش هم اشاره کرد و گفت: آسیب ها در جامعه باید رفع شود . برخی اختیارات در این باره در حوزه دولت است که باید

همکاری ها افزایش یابد.

وی همچنین گفت: شهید حاج قاسم سلیمانی در سنگر بندگی خم به ابرو نیاورد و در مقابل ظلم ایستادگی کرد و به شهادت رسید، قاضی هم باید در مقابل پول، مقام، شهرت ایستادگی کند.

اختصاص ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار به لرستان

رئیس قوه قضائیه در جلسه جمع بندی سفر به لرستان گفت: از محل اعتبارات استانی و قوه قضائیه ۱۵۰میلیارد تومان اعتبار به لرستان اختصاص یافت.

رئیسی افزود: در بررسی های انجام شده در حوزه صنعت لرستان متاسفانه مشخص شد درصد بالایی از کارخانه ها تعطیل است که در این باره باید کارگروه هایی موضوع را پیگیری کنند تا این واحدهای صنعتی دوباره به مدار تولید بازگردند.

وی اظهار داشت: ۴ مورد از این واحدها پرونده هایی در دادگستری تهران دارند که باید حداکثر ظرف مدت ۳ ماه تعیین تکلیف شوند و بقیه موارد هم باید در استان مورد پیگیری قرار گیرند.

رئیس دستگاه قضا با بیان این که مسئولان وقت و مدیران نظارتی در زمان تعطیلی و بیکار شدن کارگران این واحدها وظایف خود را انجام نداده اند، ادامه داد: در

سال های مختلف این اتفاق ها در استان رخ داده است،لذا مسئولان مربوطه باید نسبت به واحدهای صنعتی حساسیت جدی داشته باشند.

رئیسی با اشاره به بازدید کارخانه ماشین سازی لرستان ادامه داد: از این کارخانه تعطیل شده فقط یک سوله باقی مانده است در حالی که در زمان دفاع مقدس در تجهیز جهاد سازندگی و سپاه پاسداران و ساخت پل های شناور نقش به سزایی داشته است. قول مساعد برای حمایت به این کارخانه داده شده است که استانداری هم باید این واحد تولیدی را پشتیبانی و حمایت کند.

وی گفت: باید از تولید کننده و کارآفرین حمایت عملی شود و در جهت رفع مشکلات واحدهای تولیدی تلاش کرد.

رئیسی با اشاره به جلوه خصوصی سازی بد و خوب در کشت و صنعت لرستان افزود: بازدید از کشت و صنعت لرستان بیانگر آبادانی و موفقیت در این بخش است ، خصوصی سازی باید همراه با توانمندسازی بخش خصوصی باشد نه این که بخش خصوصی جز اسم

طرح ها چیزی باقی نگذارد.

وی اظهار داشت: بررسی مشکلات کارخانجات و واحدهای تولیدی در دستور کار قوه قضائیه قرار دارد و نیاز جدی کشور هم همین است ، لذا از بانک ها هم خواسته شده است در این باره ورود کنند.

رئیس دستگاه قضا تاکید کرد: تعطیل و نیمه تعطیل کردن کارخانجات بسیار اشتباه است و بیکاری در لرستان با این همه ظرفیت، معنا و مفهومی ندارد و منابع انسانی توانمند و متعهد لرستان در هر کجای کشور منشا آثار و خدمات خوبی بوده اند.

وی با اشاره به مطالبه مردم و مسولان در خصوص عدم تخصیص مناسب آب به لرستان اظهار داشت: در برخی استان ها این گلایه مندی وجود دارد و شورای عالی آب باید به طور جدی موضوع تقسیم عادلانه آب را دنبال کند، مشکل کمبود آب نیست بلکه مساله مدیریت آب است و باید تقسیم عادلانه آب در دستور کار قرار گیرد.

ضرورت عدم تبعیض در بکارگیری نیروها

رئیس‌ قوه قضائیه در نشست شورای اداری استان لرستان گفت: عدم تبعیض در بکارگیری نیروها، مردم را به کارآمدی نظام امیدوار می‌کند، همچنین عملکردها باید در جهت عدالت اجتماعی باشد.

وی با تاکید بر این که باید برای مشکلات و مسایل مختلف راهکارهای برون رفت مشخص شود،ادامه داد: در کارخانه ماشین سازی، فقط سوله باقیمانده است! چرا باید این شرایط بوجود آید؟

رئیسی با بیان این که خصوصی سازی خوب می تواند زمینه ساز توسعه باشد و مسئولان باید نسبت به اموال حساس باشند ، ادامه داد: امنیت جامعه مهم و ارزشمند است و نباید اجازه داد این مقوله خدشه دار شود ،لذا با افرادی که به امنیت کشور ضربه بزنند برخورد قاطع می‌شود.

وی اظهار داشت : سهیم کردن مردم و دغدغه مند کردن آنان یکی از راه‌های ثبات سرمایه‌گذاری ها است همچنین شورای عالی آب باید نسبت به تخصیص عادلانه به استان لرستان تصمیم گیری کند و آبخیزداری در لرستان ضرورت دارد که در سیل گذشته این مسأله موجب خسارات زیادی شد.

رئیس قوه قضائیه گفت: با توجه به نامگذاری شعار سال از سوی رهبر معظم انقلاب، دغدغه کشور باید تولید، پشتیبانی و حمایت باشد .در همین باره باید حداکثر بین ۲تا ۳ ماه وضع کارخانجات فولاد، عظیم خودرو شخص شود.

وی در ادامه گفت: مسئولان باید با مردم حرف بزنند و با شفاف سخن بگویند، مردم حق دارند که نکات را متوجه شوند.

وی با بیان این که همه مدیران باید بر مدار قانون حرکت کنند و قانون مداری باید در دستورکار قرار گیرد،ادامه داد: عدم تبعیض در بکارگیری نیروها مردم را به کارآمدی نظام امیدوار می‌کند ، عملکرد ما باید در جهت عدالت اجتماعی باشد ، همچنین باید به دنبال امیدوار کردن مردم باشیم چرا که مردم انقلاب اسلامی را می‌خواهند و پیرو ولی فقیه هستند اما باید کارها در جهت عدالت انجام شود.

رئیسی همچنین در سفر به لرستان از کارخانه تعطیل شده ماشین سازی این استان دیدن کرد.

به گزارش ایسنا، کارخانه ماشین سازی لرستان از جمله شرکت هایی است که در جریان خصوصی سازی به گروه امیرمنصور آریا واگذار شده بود.

رئیس قوه قضائیه در جریان این بازدید به سازمان بازرسی و دادستانی کل کشور ماموریت داد ضمن نظارت و پیگیری برای تسریع در روند واگذاری کارخانه

ماشین سازی لرستان به مالک جدید ، حداکثر ظرف ۹ماه آینده مالک جدید کارخانه را به خط تولید بازگرداند.

ملاقات با کودک کار

رئیسی همچنین در این سفر درپی درخواست یک کودک کار برای ملاقات با او ، ضمن قبول این دیدار و گوش دادن به سخنان این پسربچه که عنوان کرد پدرش بیمار است و او با وجود تحصیل، مجبور به کار برای تامین هزینه زندگی است ، درپاسخ به تقاضای او، استاندار را ملزم کرد درباره وضع زندگی این کودک تحقیق و برای پدراو امکانات درمانی فراهم شود .رئیسی همچنین یک تبلت به این پسربچه اهدا کرد تا بتواند از طریق فضای مجازی به تحصیل بپردازد.

قاچاق کالا در پوشش ترانزیت

رئیس قوه قضائیه همچنین در روزهای ابتدای امسال به منظور رفع موانع تولید و صادرات کشور و استفاده از ظرفیت های دستگاه قضایی در این باره، در سفری از پیش اعلام نشده از منطقه ویژه اقتصادی دوغارون دیدن کرد.

رئیسی ضمن سفر به شهرستان تایباد خراسان رضوی در این منطقه ویژه اقتصادی در مرز ایران و افغانستان حاضر شد و ضمن بازدید از منطقه در جریان مسائل و مشکلات گذرگاه مرزی دوغارون قرار گرفت. بازدید از پایگاه مرزبانی منطقه و حضور در گمرک دوغارون و همچنین شرکت در جلسه شورای تامین و دیدار با فعالان اقتصادی ایرانی و افغانستانی و شنیدن مشکلات و معضلات حقوقی و قضایی آنها از دیگر برنامه های سفر رئیس قوه قضائیه به شهرستان تایباد بود.

رئیس دستگاه قضا در جریان بازدید از مرز گفت: در سال ۱۴۰۰همه باید تصمیم بگیرند کار جدی و متفاوت در جهت رونق تولید در کشور انجام دهند.

رئیسی مرز دوغارون را یک مرز با اهمیت دانست و گفت: این منطقه مرزی، هم دارای اهمیت ویژه اقتصادی است و هم امنیتی ،لذا از هر دو جهت باید مورد دقت قرار بگیرد تا مورد تهدید واقع نشویم.همچنین وضعیت ورود اتباع خارجی به کشور و خروج آنها در این مرز باید قانونمند و ضابطه مند باشد ،لذا زیر ساخت های موجود برای اجرای این ترددها لازم است ترمیم و بازسازی شود .

وی همچنین در جمع مسئولان محلی و منطقه و استاندار خراسان رضوی در شورای تامین تایباد تاکید کرد: تولید کنندگان و صادرکنندگان نباید گرفتار

پیچ و خم های اداری شوند و با کنترل دقیق و قانونمند در ترخیص کالا باید سرعت داده شود .

رئیس قوه قضائیه با اشاره به احیا و بازگشت به چرخه تولید ۱۰۰۲کارخانه و واحد تولیدی طی سال گذشته با اقدام قضایی و کمک و همراهی دولت و دستگاه های متولی امر تاکید کرد : در سال جدید باید موانع صادرات و مراودات اقتصادی در همه نقاط استراتژیک مرزی یک به یک رفع شود تا شاهد قفل شکنی از برخی موانع و گشایش اقتصادی در این مناطق مهم باشیم.

رئیس دستگاه قضا به ترانزیت کالا به طور مستقیم از کشور به افغانستان اشاره کرد و گفت: گمرک و مرزبانی باید دقت کنند باپوشش ترانزیت کالا، قاچاق کالا صورت نگیرد اگر این کار انجام شود این قاچاق سازمان یافته است و باید جلوی آن را گرفت و در سالی که مزین به نام تولید ، پشتیبانی ها و مانع زدایی هاست نباید قاچاق کالا مانع تولید باشد و باید به آن حساس بود.

رئیسی به عقب ماندگی ۱۰ساله اجرای مصوبه منطقه ویژه اقتصادی دوغارون اشاره کرد و افزود: با توجه به اقدامات خوب اخیر استانداری در این منطقه و ظرفیت اشتغالزایی پنج هزار نفری، تعلل در راه اندازی این منطقه قابل اغماض نیست.

وی تاکید کرد: ماشین های توقیفی نباید در پارکینگ های گمرکات معطل بمانند و باید هر چه زودتر کار ترخیص انجام و یا وضعیت آن ها مشخص شود.

بازدید از مجموعه های مختلف گمرک دوغارون و شنیدن مشکلات رانندگان و تولید کنندگان و صادر کنندگان از برنامه های دیگر رئیس قوه قضائیه در سفر به شهرستان تایباد بود.

نسخه مناسب چاپ