ابزارهای مدرن معاملاتی در بورس کالا
 

مدیر عامل شرکت بورس کالای ایران گفت: شرکت‌های حمل و نقل ریلی سالانه در حدود ۵۰ میلیون تن بار را در کشور جابجا می‌کنند، اما اکنون عمده بارهای حمل شده توسط این شرکت‌ها یک طرفه بوده و در اغلب موارد مسیر برگشت آنها بدون بار است و می‌توان چنین گفت که در حدود کمتر از ۵۰ میلیون تن ظرفیت خالی در شبکه حمل بار ریلی کشور وجود دارد.

به گزارش ایرنا، حامد سلطانی نژاد افزود:عمده بارهایی که توسط شرکت‌های حمل ریلی در حوزه کالاهای اساسی جابجا می‌شود مربوط به مواد اولیه صنعت بوده که توسط یک خریدار با تناژ بالا سفارش داده می‌شود و برای حمل ریلی به صرفه است، به عنوان نمونه یک شرکت فعال در زمینه فولادسازی سنگ‌آهن خود را که از نظر حجمی محموله بزرگی است از طریق شبکه ریلی از معدن تا کارخانه حمل می‌کند.

اما در باره محصولات میانی یا نهایی به دلیل تعدد خریداران و عدم وجود هماهنگی میان آنها و تحویل بار در محل کارخانه تولیدکننده عمدتا شبکه ریلی سهمی از جابجایی این کالاها ندارد هر چند مجموع بار تحویل داده شده توسط یک کارخانه‌ فولادی به عنوان مثال، بسیار بزرگ است و بخش زیادی از این کالا هم در محدوده‌های جغرافیایی خاص تحویل داده می‌شود، اما خریداران متعدد هستند و برای تحویل و حمل بار میان آنها هماهنگی خاصی صورت نمی‌گیرد و در حال حاضر عمده این کالاها از طریق حمل جاده‌ای به مقصد می‌رسد.

وی افزود: در سال ۱۳۹۹ حدود ۳۳ میلیون تن کالا در بورس کالای ایران معامله شده است و خریداران کالاهای مذکور را از درب کارخانه تحویل گرفته‌اند و این بار توسط شرکت حمل تا مقصد حمل شده است.

در صورتی که معاملات مربوط به حواله حمل در بورس کالای ایران راه‌اندازی شود، خریداران مختلف می‌توانند با یکدیگر هماهنگ شوند و با تجمیع بار می‌توان شبکه ریلی را به منظور تحویل کالا مورد استفاده قرار داد برای حمل بار توسط شبکه ریلی البته محدودیت‌هایی وجود دارد و ریل باید میان مبدأ و مقصد وجود داشته باشد و در حدود پانصد تن تا دو هزار تن بار باید تجمیع شود تا برای جابجایی توسط یک قطار صرفه اقتصادی داشته باشد.

حامد سلطانی نژاد اضافه کرد: مطالعات اولیه نشان می‌دهد که به صورت بالقوه، در مورد بخش زیادی از کالاهای در حال معامله در بورس کالای ایران دو شرط فوق یعنی وجود ریل و حداقل حجم بار، شروط محدودکننده‌ای نیست و در صورت راه‌اندازی معاملات حواله حمل ریلی و اطلاع‌رسانی شفاف و تجمیع خریداران، بهره‌گیری از ظرفیت خالی حمل ریلی امکان‌پذیر است از جمله مزایای حمل ریلی نسبت به حمل جاده‌ای هزینه کمتر، آلودگی زیست‌محیطی کمتر، کاهش تصادفات و ترافیک جاده‌ها است و لذا تقویت صنعت حمل ریلی به نفع کل اقتصاد خواهد بود.‌در بورس کالای ایران قصد داریم بستری ایجاد کنیم تا کالاهایی که در بورس معامله می‌شود یا حتی برخی کالاها که معامله نمی‌شود در صورت تمایل صاحب بار با ریل جابجا شوند.

مبدأ و مقصد حواله حمل ریلی توسط شرکت حمل ریلی اعلام می‌شود، زمان‌بندی تحویل گرفتن و تحویل دادن کالا و سایر جزئیات موردنیاز اعلام می‌شود و خریداران حواله حمل قادر خواهند بود میزان مشخصی از بار را بر اساس حواله مربوطه از طریق قطار جابجا کنند.

مدیر عامل بورس کالا اضافه کرد: براساس تجربه جهانی و با توجه به نیاز بازار محصولات صنعتی، معدنی، پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی ایران به وجود ابزارهای مدرن مدیریت ریسک قیمت، تامین مالی و تسهیل مبادلات، راه‌اندازی معاملات اوراق بهادار مبتنی بر کالا از جمله گواهی سپرده کالایی، قراردادهای آتی و اختیارمعامله، صندوق‌های کالایی و … همواره پیگیری شده است و راه اندازی این ابزارها برای محصولات فوق در دستور کار قرار دارد. اما با توجه به پیچیدگی‌های خاصی که راه‌اندازی این اوراق دارند بورس کالای ایران در حال بررسی ابعاد بازار و رایزنی با فعالان بازار و متولیان هر صنعت می‌باشد.

باید توجه داشت که برای کالاهایی می‌توان این ابزارها را راه‌اندازی کرد که ویژگی‌های خاصی را داشته باشند، به عنوان نمونه قابلیت و نیاز به انبارش آن کالا وجود داشته باشد و بازار فیزیکی قوی با قیمت‌گذاری نسبتاً شفاف برای آن فراهم باشد و همچنین سیاست‌گذاران حساسیت بالایی به کشف نرخ آن نداشته باشند.

وی افزود: در تلاش هستیم کالاهای مختلف در حوزه صنعتی، معدنی، پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی که این ویژگی‌ها را دارند با همکاری نهادهای مسئول و رایزنی با فعالان بازار آن کالا اوراق بهادار مبتنی بر آن کالا را راه‌اندازی کنیم.

حامد سلطانی نژاد تاکید کرد: قیمت‌گذاری دستوری از گذشته در برهه‌های زمانی خاص مورد توجه سیاست‌گذاران قرار گرفته و تقریباً در هر زمانی که به دلایل مختلف از جمله تحریم‌ها یا کاهش درآمد نفتی و غیره، قیمت کالاها با نوسانات شدید روبرو شده است، تمایل به سمت قیمت‌گذاری دستوری هم تشدید شده و این گونه سیاست‌ها طرفداران پرشماری پیدا کرده‌اند.‌با توجه به پایداری نسبی بازارها و بهبود مقاومت داخلی در برابر تحریم‌ها و همچنین با توجه به امیدواری‌هایی که در خصوص رفع تحریم‌ها در سال آینده ایجاد شده است، ما هم امیدواریم تمایلات برای این گونه سیاست‌های مدیریت بازار کاهش پیدا کند و سیاست‌ها به سوی مکانیسم‌های مبتنی بر عرضه و تقاضا سوق پیدا کند و اجازه داده شود قیمت‌ها بر اساس مکانیسم بازار شکل بگیرد تا زمینه‌های سوءاستفاده از بین برود.

وی درباره خرید تولیدات پراکنده محصولات کشاورزی گفت: بخش کشاورزی از تولیدکنندگان خرد و پراکنده تشکیل شده و هر محصول کشاورزی در نقاط جغرافیایی خاصی از کشور به صورت انبوه تولید می‌شود مطالعات جهانی و همچنین تجربه بورس کالای ایران نشان داده است که راهکار ایجاد بازار متمرکز و منتفع نمودن بخش کشاورزی از ابزارهای مدرن مالی راه‌اندازی بازارهای مبتنی بر قبض انبار رسمی یا همان گواهی سپرده کالایی است.

فائو هم در گزارش‌های متعدد خود به شرح موفقیت معاملات بر پایه قبض انبار در کشورهای در حال توسعه پرداخته و تجربه بورس کالای ایران هم در سال‌های اخیر کارا بودن این راهکار را تأیید کرده است.

وی افزود: از سال ۱۳۹۴ با راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده ناپیوسته در مورد جو و ذرت تجربه موفقی در زمینه همکاری با دولت شکل گرفت که بسیاری از کشاورزان خرد را منتفع کرد و علاوه بر استانداردسازی تحویل کالا به انبارهای تحت نظارت، تسویه وجه با کشاورزان هم در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام شد، هرچند با تغییر سیاست‌ها از سال ۱۳۹۷ این نوع معاملات کنار گذاشته شد اما همچنان ظرفیت اجرای آن در بورس کالا موجود است، البته بورس کالا با تکیه بر تجربه موفق خود در معاملات گواهی سپرده ناپیوسته، راه‌اندازی گواهی سپرده‌های پیوسته محصولات کشاورزی همچون زعفران، پسته، زیره، کشمش، خرما و … را در دستور کار قرار داد و موفقیت‌هایی در این زمینه حاصل شد.

به گفته وی هم‌اکنون در بسیاری از نقاط کشور انبارهای تحت نظارت بورس کالای ایران در حال فعالیت هستند و وظیفه‌ی تحویل گرفتن کالا، بررسی کمیت و کیفیت کالا و تطبیق آن با مشخصات اعلامی بورس، نگهداری کالا و تحویل دادن کالا در زمان ترخیص کالا توسط صاحب نهایی آن را بر عهده دارند.

با پذیرش انبار در هر منطقه جغرافیایی که تمرکز مصرف یا تولید یا بازرگانی یک کالا وجود داشته باشد، بورس کالای ایران در حقیقت در آن نقطه یک نمایندگی ایجاد کرده است، زیرا آنچه باید در این نقاط جغرافیایی به آن پرداخته شود مسأله تحویل است و نه مسأله معامله.

با توجه به پیشرفت‌های الکترونیک، بستر معاملات می‌تواند در یک نقطه از کشور متمرکز باشد و از سراسر کشور به کشاورزان دسترسی داده شود که در بورس کالای ایران هم این شرایط فراهم است، چالشی که باید در هر منطقه به آن پرداخته شود ایجاد بسترهای تحویل دادن و گرفتن کالا است که این وظیفه با ایجاد معاملات گواهی سپرده کالایی بر دوش انبارهای تحت نظارت قرار می‌گیرد.

سلطانی نژاد گفت: همان‌طور که تجربیات جهانی و سازمان‌های جهانی هم بر آن صحه گذاشته‌اند، توسعه بازارهای گواهی سپرده کالایی در مورد کالاهایی نظیر پسته، زعفران، کشمش، خرما، زیره سبز با پذیرش انبارهایی در استان‌های مختلف نظیر خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، قزوین و … نشان می‌دهد مسیر بهره‌مندسازی کشاورزان خرد از مزایای بازارهای مدرن کالایی از طریق معاملات قبض انبار یا همان گواهی سپرده کالایی میسر است.‌سلطانی نژاد در باره ارتباط بین‌المللی با سایر بورس‌ها و کشورها گفت: در بورس کالای ایران تجربه معاملات در رینگ صادراتی وجود دارد و محصولاتی نظیر قیر در بورس کالا معامله می‌شوند، اما با توجه به اینکه بورس محل شفاف شدن معاملات و اطلاع‌رسانی به بازار است و شناسایی مشتریان در بورس از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد و در شرایط کنونی و با توجه به تحریم‌ها و دشواری تسویه وجوه در سطح بین‌المللی این بسترها نتوانسته است آن طور که باید عمل کند.

البته در حال حاضر با کشورهایی نظیر روسیه، عراق، هند و سوریه در تعامل هستیم تا بتوانیم به راه‌حل مناسبی برای تبادل کالاها از مسیر بورس دست پیدا کنیم و امیدواریم در آینده نزدیک به راهکار مناسب و جدیدی در این زمینه برسیم.

وی در مورد آینده بورس کالا گفت: در سال ۹۹ حجم معاملات فیزیکی در بورس کالای ایران رکورد جدیدی داشت و امیدواریم همین روند امسال هم تداوم پیدا کند. پیش از این بیشترین حجم کالای معامله شده در بازار فیزیکی بورس کالا ۲۷ میلیون تن در سال ۱۳۹۶ بود و در سال ۹۹ تا نیمه اول اسفند این رقم ۳۳ میلیون تن بوده است.

با توجه به اینکه پیگیری‌هایی از سوی نهادهای تصمیم‌گیر در حوزه فولاد در حال انجام بوده و محتمل است تمامی محصولات زنجیره فولاد در سال ۱۴۰۰ در بورس کالای ایران معامله شود و همچنین با توجه به پیگیری مجلس شورای اسلامی در مورد عرضه خودرو در بورس کالا امیدوار هستیم که حجم معاملات بازار فیزیکی بورس کالا امسال رشد قابل توجهی داشته باشد.

از سوی دیگر با توجه به عمق بالای بازار سرمایه، سازمان بورس و اوراق بهادار نیز به منظور بهبود نظارت بر شرکت‌های پذیرش‌شده در بورس و ایجاد شفافیت بیشتر در بازارهای کالایی اثرگذار بر سهام شرکت‌ها در تلاش است عمده معاملات کالاهای تولیدشده توسط این شرکت‌ها، در بورس کالا انجام شود تا علاوه بر افزایش شفافیت در معاملات انجام گرفته، امکان تحلیل بازار سهام مبتنی بر داده‌های معاملاتی شفاف و لحظه‌ای فراهم شود و زمینه سوءاستفاده از اطلاعات درونی شرکت‌ها هم کمرنگ‌تر شود در این صورت دیگر سهامداران لازم نیست منتظر انتشار صورت‌های مالی ماهانه شوند و با سرعت بیشتری اطلاعات در بازار منتشر خواهد شد.

در بازار اوراق بهادار مبتنی بر کالا هم بورس کالای ایران از یک طرف توسعه ابزارها و دارایی‌های پایه را پیگیری می‌کند و از طرف دیگر در راستای تعمیق بازارهای موجود تلاش می‌کند.

با توجه به اینکه امیدواری‌های جدی در مورد کمرنگ شدن سیاست‌های محدودکننده عرضه و تقاضا و کنترل قیمت در سال ۱۴۰۰ وجود دارد، احتمال فراهم شدن شرایط برای راه‌اندازی ابزارها و بازارهای جدید بیشتر است و امیدواریم این مسیر برای بسیاری از کالاهای صنعتی و معدنی، پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی هموار شود.

مدیرعامل بورس کالای ایران سپس گفت: با توجه به اقدامات صورت گرفته از جمله مذاکره با مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صمت برای عرضه املاک دولتی در بورس کالا، امضای تفاهمنامه برای عرضه املاک شستا و همچنین تاکید قانون رفع موانع تولید بر عرضه املاک بانک ها در بورس به نظر می رسد که در سال ۱۴۰۰ شاهد عرضه مطلوب املاک و اوراق مبتنی بر ملک در بورس کالا خواهیم بود.

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا)، حامد سلطانی افزود: در حال حاضر با مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صمت مذاکره کرده ایم تا عرضه املاک متعلق به دولت را از طریق مکانیزم بورس کالا انجام دهد که این اقدام پشتوانه قانونی دارد؛ همچنین طبق قانون رفع موانع تولید، بانک‌ها باید واگذاری املاک خود را از طریق بورس کالا در اولویت قرار دهند که در این زمینه نیز اقداماتی انجام شده است.

وی در ادامه بیان کرد: در حوزه عرضه املاک در بورس کالا، یک فرآیند شناسایی عرضه کنندگان عمده وجود دارد که برای مثال با شستا توافقنامه امضا کردیم تا املاک خود را در بورس کالا عرضه کند.

سلطانی نژاد افزود: از نظر من سال ۱۴۰۰ سال عرضه املاک و اوراق مبتنی بر ملک در بورس کالا است.

مدیر عامل بورس کالا در مورد عرضه خودرو در بورس کالا اظهار کرد: عرضه خودرو تا اطلاع ثانوی در کمیسیون صنایع مجلس در دست بررسی است، این کمیسیون دو طرح در دست بررسی قرار دارد، یکی طرح ویژه عرضه خودرو در بورس است و طرح دیگر هم از مجلس قبل برگشته است و هر تکلیفی که مجلس تعیین کند ما حتما انجام می‌دهیم.

نسخه مناسب چاپ