مدیرکل آژانس اتمی: نمی‌توانم بگویم ایران چیزی را پنهان می‌کند
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: نمی‌توانم بگویم برنامه اتمی ایران از آنچه اعلام کرده گسترده‌تر بوده است یا ایران چیزی را پنهان می‌کند.

به گزارش فارس، رافائل گروسی گفتگویی با «زوددویچه تسایتونگ» آلمان داشته است که مهمترین بخش‌های آن چنین است:

– شما به تازگی در تهران بودید و با این کشور به یک توافق «فنی» رسیدید. چقدر طول خواهد کشید تا آژانس تخلفات احتمالی ایران یا تلاش‌ این کشور برای فراهم کردن سلاح‌های اتمی را کشف کند؟

آن چیزی که اکنون به دست آورده‌ایم قابل تامل است. تلاش ما این بود که راهکاری ابداع شود که مغایر مصوبه پارلمان ایران – که دولت این کشور قصد دارد آن را مو به مو اجرا کند- نباشد. آن چیزی که به دست آورده‌ایم قابل توجه است؛ این توافق به ما اجازه می‌دهد وضع موجود را بازسازی کنیم.

– معنی آن دقیقاً چیست؟

کماکان می‌توانیم بر تأسیسات اتمی ایران نظارت و اطلاعات آن را ضبط کنیم. اگر یک توافق سیاسی درباره بازگشت به توافق اتمی وجود داشته باشد، ما به اطلاعات دستیابی خواهیم داشت. آن موقع می‌توانیم نقض‌های احتمالی را کشف کنیم. البته اگر توافقی وجود نداشته باشد، قادر به این کار نخواهیم بود.با این حال کنترل‌های روتین شامل بازرسی‌های اعلام نشده را ادامه خواهیم داد. اگر خردمندانه از این توافق استفاده کنیم، می‌توانیم تا حدی قابل قبول به برنامه هسته ای ایران نظارت کنیم.

– وزیر امور خارجه ایران اخیراً گفت اگر طرفین سریعاً به توافق نرسند، به خاطر انتخابات ریاست جمهوری در این کشور عملا تا ماه سپتامبر امکان‌ فعالیتی جدید موجود نخواهد بود .

ما در مورد یک بازه زمانی سه ماه به توافق رسیده‌ایم. البته ایران توافقی کوتاه مدت تر را می‌خواست اما سرانجام به توافق سه ماهه متقاعد شد، زیرا در غیر این صورت به سرعت دوباره به همین نقطه می‌رسیدیم.

– اگر طرفین موفق نشوند به توافق برسند چه می شود؟

اگر تمدید آن چیزی که تنظیم شده است لازم شود، شاید مجبور شویم دوباره مذاکرات فنی را انجام دهیم.

– اما همزمان ایران فعالیت‌های خود را توسعه می‌دهد.

بله، اینطور است. اما این فقط یک راه حل اضطراری در وضعی نامطلوب است. ایران آن را می‌داند. آنها این کار را می‌کنند تا غرب را تحت فشار قرار دهند.

– بازرسان شما اجزای اورانیوم در محل‌هایی پیدا کرده‌اند که ایران آنها را به عنوان بخشی از برنامه اتمی خود اعلام نکرده بود. ایران همیشه ادعا کرده که هرگز در زمینه ساخت سلاح‌های اتمی کار نکرده است. کشف این اجزا برای اعتبار این ادعا چه معنی دارد؟

ایران قول داده است که همکاری خواهد کرد. ایران باید توضیحاتی برای واقعیات ثابت شده از طریق علمی ارائه دهد. اوضاع پیچیده است. باید آن را در مذاکره با ایران روشن کنیم.

– به نظر شما برنامه ایران از آنچه‌ رسما اعلام شده‌ گسترده‌تر است؟

سئوال‌هایی در این باره وجود دارند، اما نمی توانم بگویم برنامه اتمی ایران از آنچه اعلام کرده است گسترده‌تر بوده یا ایران چیزی را پنهان می‌کند. ما می‌گوییم مدارک دقیق برای (فعالیت‌های) خاص داریم و ایران باید توضیحات فنی معتبر در این باره را ارائه دهد.

– چقدر وقت به ایران می‌دهید؟

در ماه آوریل یک تیم به ایران می‌فرستیم. در ماه ژوئن، شورای حکام جلسه دارد. جامعه بین‌المللی آن موقع سئوال خواهد کرد به کجا رسیده‌ایم. همزمان ممکن است که یک فرایند در ارتباط با بازگشت به توافق اتمی شروع شود. امیدوارم از فرصتی که فراهم شده است به خوبی استفاده

شود .

– قراردادNPT به مدت طولانی موفقیت‌آمیز محسوب شد اما کره شمالی سلاح‌های اتمی تولید می‌کند و نخست وزیر انگلیس اعلام کرد که لندن قصد دارد تعداد کلاهک‌های اتمی را افزایش دهد. آیاNPT بعد از گذشت ۵۰ سال در بحران قرار دارد؟

NPT همواره فراز و نشیب داشته است. این بخشی از تحولات روابط بین‌المللی است.NPT ابزارضروری ماست. اگر بگوییم این قرارداد دیگر مفید نیست، گزافه گویی کرده ایم.

– یعنی در وضع بحرانی قرار نداریم؟

همه نکاتی که شما ذکر کرده‌اید وجود دارند. اما قطعا بدونNPT در وضع بسیار بدتری بودیم. به نظر من این قرارداد در بحران قرار ندارد و کماکان وسیله‌ای است که به ما کمک می‌کند با شرایط پیچیده جهان برخورد کنیم. در زمان‌های بحرانی بیشتر از هر زمان دیگر بهNPT نیاز داریم.

نسخه مناسب چاپ