۲ کشته در حمله با خودرو به ساختمان کنگره آمریکا؛ پرچم‌های کاخ سفید نیمه افراشته شد
 

سرویس خارجی: فردی با خودرو به ساختمان کنگره آمریکا یورش برد که بر اثر آن یک مامور پلیس کشته شد و راننده نیز به ضرب گلوله نیروهای امنیتی از پای درآمد .

ساختمان کنگره آمریکا پس از یورش راننده یک خودرو به سوی ماموران پلیس در محوطه این ساختمان موقتا بسته شد.یک مامور پلیس پس از انتقال به بیمارستان به دلیل شدت جراحات وارده جان باخت. یک مامور دیگر نیز مجروح شده و به بیمارستان انتقال یافته است.راننده خودرویی که به سوی محوطه کنگره رانده بود نیز به ضرب گلوله ماموران کشته شد. پیش از این گزارش‌هایی از انتقال او به بیمارستان به دلیل جراحات وارده منتشر شده بود. بنا بر برخی گزارش‌ها راننده این خودرو چاقو به همراه داشت و در جریان حادثه مذکور با استفاده از چاقوی خود این دو مامور را زخمی کرد. برخی گزارش‌ها پیش از این از شنیده شدن صدای تیراندازی در اطراف ساختمان کنگره حکایت داشت.رئیس پلیس واشنگتن مدعی شده که حادثه روز جمعه ارتباطی با تروریسم ندارد.گفتنی است تدابیر امنیتی در اطراف ساختمان کنگره آمریکا پس از یورش هواداران دونالد ترامپ، رئیس جمهوری وقت این کشور به این ساختمان در روز شش ژانویه (۱۷ دی) افزایش یافته است. پنج نفر در جریان یورش هواداران دونالد ترامپ به ساختمان کنگره کشته شدند.

اعضای کنگره آمریکا اکنون دوران تعطیلات خود را سپری می‌کنند اما برخی از دستیارهای آنها و شماری از خبرنگاران در زمان حادثه روز جمعه در ساختمان کنگره حضور داشتند.از سویی به دنبال کشته شدن یک افسر پلیس در جریان حمله به کنگره آمریکا جو بایدن دستور داد پرچم‌های آمریکا بر فراز کاخ سفید را به حالت نیمه افراشته در آورند.افسر کشته شده ویلیام ایوانز با سابقه ۱۸سال همکاری با پلیس کنگره اعلام هویت شده است. جو بایدن رییس جمهوری آمریکا که پیشتر واشنگتن را به سوی استراحتگاه کمپ دیوید ترک کرده بود گفته از شنیدن این خبر قلبش شکسته است. بایدن به خانواده ویلیام ایوانز تسلیت گفته و دستور داده پرچم آمریکا بر فراز کاخ‌سفید به حالت نیمه‌افراشته دربیاید.

وی در بیانیه‌ای گفت: من و بانوی اول آمریکا از شنیدن این حمله به یکی از ایست‌های امنیتی در ورودی کنگره که در جریان آن افسر ویلیام ایوانز پلیس کنگره کشته شد و یکی از همکارانش هم زخمی شد، بسیار ناراحت و متاسف هستیم. ما به خانواده افسر ایوانز و همه کسانی که در این غم شریک هستند، تسلیت می گوییم و می دانیم که این چه دوران سختی برای کنگره، افرادی که در آنجا کار می‌کنند و افرادی که از آن محافظت می کنند، بوده است. بایدن افزود: من توسط الیزابت شروود-رندال، مشاور امنیت داخلی‌ام از این رویداد مطلع شدم و در جریان تمامی جزئیاتی که در پی تحقیقات آغاز شده از این رویداد به دست آید، قرار خواهم گرفت. نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا هم با بیان اینکه قلب آمریکا شکست، ایوانز را شهید دموکراسی خواند. کامالا هریس، معاون رئیس جمهور آمریکا نیز این حمله را محکوم کرد و آن را غیرقابل توضیح خواند. خبر دیگر اینکه دولت جو بایدن تحریم‌ها علیه دادستان عالی دیوان کیفری بین‌المللی در لاهه که در زمان دولت ترامپ وضع شده بود را لغو کرد.

تحریم دولت ترامپ علیه «فاتو بنسودا» دادستان عالی دیوان کیفری بین‌المللی پس از آن وضع شد که این دادگاه اعلام کرد درباره جنایات جنگی احتمالی نیروهای آمریکایی در افغانستان تحقیق می‌کند. آنتونی بلینکن وزیر خارجه دولت بایدن این تحریم‌ها را اشتباه و غیر موثر خواند و اعلام کرد که کاخ سفید این تحریم‌ها را لغو می‌کند. البته بلینکن تاکید کرد که واشنگتن همچنان با اقدامات این دیوان در موضوع افغانستان و فلسطین مخالف است. دیوان کیفری بین‌المللی سال گذشته تحقیقات خود را درباره جنایات جنگی احتمالی سربازان آمریکایی در افغانستان آغاز کرد.

نسخه مناسب چاپ