عرضه جدید صکوک مرابحه
با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، صکوک مرابحه شرکت ایران خودرو (سهامی عام) به مبلغ ۱۰ هزار میلیارد ریال از طریق شرکت بورس اوراق بهادار تهران در نمادهای «صخود۰۴۱» و «صخود۴۰۱» عرضه عمومی شده است.

غلامرضا ابوترابی مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه با اعلام ابن خبر به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، افزود: صکوک مرابحه شرکت ایران خودرو جهت خرید مواد اولیه و قطعات مورد نیاز خودرو از طریق شرکت بورس اوراق بهادار تهران عرضه شده است.

مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه اظهار داشت: این اوراق چهار ساله و با نرخ ۱۸ درصد است که اقساط آن هر سه ماه یک بار پرداخت می شود.‌وی در مورد ارکان انتشار این اوراق توضیح داد: بانک سپه ضامن این اوراق بوده و پذیره نویسی و بازارگردانی آن بر عهده شرکت های تامین سرمایه تمدن و امید هر یک به مبلغ پنج هزار میلیارد ریال است.

شرکت کارگزاری بانک توسعه صادرات عامل فروش، شرکت واسط مالی شهریور یکم ناشر و شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه عامل پرداخت این اوراق هستند.

ابوترابی تصریح کرد: در این اوراق، شرکت واسط مالی شهریور یکم(ناشر) به وکالت از طرف خریداران اوراق، با منابع حاصل از انتشار صکوک مرابحه، مواد اولیه مورد نیاز(قطعات خودرو) شرکت ایران خودرو(بانی) را نقداً خریداری خواهد کرد و سپس این مواد اولیه را به صورت اقساطی به بانی خواهد فروخت و بانی متعهد می شود که در سررسیدهای سه ماهه، اقساط مربوطه را از طریق شرکت ناشر و شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به دارندگان اوراق پرداخت کند.

به گفته وی، شرکت ایران خودرو پیش از این دو بار از طریق انتشار صکوک مرابحه و رهنی در بازار سرمایه مجموعاً بالغ بر ۱۰ هزار میلیارد ریال اقدام به تامین مالی کرده که هر دوی آنها در حال معامله است.

خبر دیگر اینکه عملیات بازارگردانی نماد معاملاتی «وحکمت» در فرابورس ایران آغاز شد.

به گزارش تسنیم، شرکت فرابورس ایران از آغاز عملیات بازارگردانی سهام شرکت‌ بیمه حکمت صبا با نماد معاملاتی «وحکمت» خبر داد.

شایان ذکر است در حالی شرکت‌های حاضر در فرابورس ملزم به معرفی بازارگردان شدند که به گفته مدیر نظارت بر ناشران بورس، همه ناشران پذیرفته شده در بورس موظفند برای انعقاد قرارداد بازارگردانی و معرفی بازارگردان به بورس اوراق بهادار تهران یا فرابورس ایران اقدام کنند.

بر این اساس در صورت اجرا نکردن این ابلاغیه، ناشران متخلف محسوب و جرایم برای آنان در نظر گرفته می‌شود که این جرایم و ضمانت اجرایی شامل تذکر، اخطار، محدودیت موقت یا دائم در دسترسی به سامانه معاملات، تعلیق یا لغو مجوزهای صادره توسط سازمان، محرومیت دریافت خدمات از ارکان بازار سرمایه برای مدت معین، جریمه نقدی، محرومیت از تصدی در هیئت مدیره اشخاص تحت نظارت، سلب صلاحیت و لغو پذیرش می‌شود.

خبر دیگری حاکی است که مجوز ثبت شرکت پتروشیمی اروند با شماره ۱۱۸۱۹ در سازمان بورس و اوراق بهادار اجرایی شد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، مدیر نظارت بر بازار اولیه با ارسال مجوزی در این باره اعلام کرد: با عنایت به اینکه یکی از شرایط پذیرش و درج نام آن شرکت، ثبت نزد سازمان بورس و اوراق بهادار است، این موضوع در هیئت پذیرش بورس مورد تصویب اعضاء قرار گرفته بنابراین نام آن شرکت با شماره ۱۱۴۳۵ نزد این سازمان ثبت شد.

بر این اساس،طبق بند «ب» ماده ۳۶ قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور که اشاره دارد «معاملات اوراق بهادار ثبت شده در سازمان فقط در بورس ها و بازارهای خارج از بورس دارای مجوز و با رعایت مقررات معاملاتی هر یک از آن هاحسب مورد امکان پذیر بوده و معامله اوراق بهادار مذکور بدون رعایت ترتیبات فوق فاقد اعتبار است» می بایست معاملات اوراق بهادار آن شرکت در یکی از بازارهای بورس یا فرابورس صورت گیرد.‌‏همچنین براساس بند «ت» همان قانون که اعلام می دارد «سوابق معاملات اوراق بهادار و معامله کنندگان آنها باید به گونه ای ثبت و نگهداری شود که قابلیت بازسازی معاملات را داشته باشد» و با عنایت به این که یکی از شرایط پذیرش بعد ازثبت شرکت نزد سازمان سپرده نمودن سهام شرکت نزد شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه می باشد، بنابراین شرکت می بایستی نسبت به دریافت امضای دیجیتال و سپرده نمودن سهام خود نزد شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و ‏تسویه وجوه اقدام نماید.‌‏خاطرنشان می سازد این شرکت مشمول مقررات آیین نامه ای دستورالعمل ها و بخشنامه های مصوب این سازمان می باشد و رعایت همه ضوابط بر عهده هیئت مدیره آن شرکت است.

نسخه مناسب چاپ