رئیس مجلس: همکاری ایران و چین هشدار مهمی به آمریکاست
رئیس مجلس با بیان این که امضای سند همکاری ایران و چین هشدار مهمی به آمریکاست تا بفهمد که مناسبات بین المللی به سرعت به ضررش در حال تغییر است، افزود: ایالات متحده دیگر در موقعیتی نیست که بتواند الگو، برنامه یا توافقی را به طور یکجانبه به کشورهای مستقل تحمیل کند.

به گزارش ایسنا، محمدباقر قالیباف دیروزدرنخستین جلسه علنی مجلس در سال ۱۴۰۰ به سند راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین اشاره کرد و گفت: ما از این اقدام استقبال می‌کنیم. امضای این سند اگر به معنای اعلام باور به این امر باشد که جهان در غرب خلاصه نمی‌شود و قرن آینده قرن آسیاست، یک گام راهبردی محسوب خواهد شد.

رئیس مجلس اضافه کرد: البته این سند می توانست زودتر امضا شود چرا که عقیده داریم زمان مهمی که باید برای شکل دادن به همکاری‌های واقعی اقتصادی و سیاسی و مقابله موثر با فشارهای ظالمانه آمریکا در نظر گرفته شود از دست رفته است، با این حال باید فرصت را مغتنم شمرد و این سند را با حفظ منافع ملی بدل به پروژه‌ها و برنامه‌ها و همکاری‌های اقتصادی و سیاسی کرد و باید با کشورهای دیگر به ویژه همسایگان هم به سرعت اجرا شود.

قالیباف این سند را «یک نقشه راه کلی بر روابط ایران و چین» نامید و تاکید کرد: مجلس نظارت خواهد کرد تا هنگامی که برای اجرای این سند، عهدنامه‌ها، قراردادها و موافقتنامه‌های همکاری بین دو کشور در دستور کار دولت قرار گیرد، به وظیفه خود در زمینه رسیدگی دقیق و به تصویب رساندن آنها مطابق منافع ملی عمل کند و مردم را در جریان همه‌ابعاد ماجرا قرار دهد.

وی با استناد به سخنان مقام رهبری در روز اول فروردین گفت: ایشان محور نامگذاری سال را تقویت تولید قرار دادندو ما به مردم ایران تعهد می دهیم که در عمل به وظیفه تقویت تولید به جای شعار، گزارش عملکرد دهیم و به جای ادعا، عمل کنیم. البته در سال گذشته مجلس گام عملیاتی برای رفع موانع تولید برداشت که بازتاب چندانی در رسانه‌ها نداشت.به عنوان نمونه موادی از قانون اجرای سیاست‌های اصل کلی ۴۴ قانون اساسی با موافقت نمایندگان اصلاح شد تا زمینه‌های قانونی رفع مجوزهای دست و پاگیر راه اندازی

‌کسب و کار برداشته شود.

نماینده مردم تهران افزود: مردم اکنون بدون پوشیدن کفش آهنی یا داشتن پارتی کسب و کار خود را صرفا با اطلاع رسانی در سامانه مربوطه آغاز می کنند. گام دیگر برای لبیک به امر تقویت تولید آن است که مجلس در سال ۱۴۰۰ به سرعت طرح جهش مسکن را تصویب خواهد کردو انتظار می رود با این تصمیم تحول ساز، تولید مسکن در کشور جهش پیدا کند تا مردم در بازار آشفته مسکن بالاخره نفس راحتی بکشند.

وی با بیان اینکه این قانون با حمایت ویژه از رونق تولید صنعت مسکن چند صدهزار شغل ایجاد خواهد کرد، گفت: در صورت همت دولتمردان ،ثمره این قانون می تواند به سرعت کام مردم را در سال پشتیبانی و مانع زدایی از تولید شیرین کند و مجلس در گام‌های بعدی با همکاری کمیسیون‌های مختلف، طرح‌های در دست اقدام را که برای مانع زدایی و پشتیبانی از تولید است در اولویت قرار خواهد داد.

قالیباف با اشاره به تصویب بودجه ۱۴۰۰ در یازدهمین دوره مجلس گفت: مجلس در قانون بودجه تصمیمات مهم و موثری در راستای حمایت از تولید و اشتغال گرفته است که برای مثال می توان به کاهش ۲۰ درصدی مالیات از واحدهای تولید و اصناف کشور و اختصاص ۳۲ هزار میلیارد تومان برای توسعه اشتغال با اولویت مناطق محروم اشاره کرد. همچنین قانون قیمتگذاری محصولات کشاورزی در مجلس یازدهم تصویب شد که براساس آن در سال ۱۴۰۰ کشاورزان نباید منتظر بمانند تا دولت روی دسترنجشان قیمت بگذارد. قانون مصوب مجلس پس از سال‌ها بالاخره نمایندگان کشاورزان و تشکلات صنفی کشاورزی را وارد چرخه قیمت گذاری کرده است.

قالیباف همچنین با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری بر موضوع «مبارزه با فساد» اضافه کرد: تبیین ایشان از مبارزه با فساد، بستن کانال‌ها و مجاری فساد مثل اصلاح نظام بانکی و گمرکی است و از آنجا که این رویکرد مبنایی در مبارزه با فساد، کار ویژه مجلس و دستگاه‌های اجرایی است، مجلس به نوبه خود وظیفه دارد در این زمینه فعالانه عمل کند، بنابراین مرکز پژوهش‌های مجلس، دیوان محاسبات و کمیسیون‌های اقتصادی و برنامه و بودجه موظف هستند تا این مساله را در اولویت کاری خود قرار دهند و گزارش تصمیم‌ها و اقدامات خود را به صحن علنی مجلس ارائه کنند.

رئیس مجلس در باره مواجهه ایران با دولت جدید آمریکا هم گفت: خوشبختانه قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها قفل‌های صنعت هسته ای را باز کرد و سمت وسوی بازی یک طرفه را تغییر داد و باعث شد که گذشت زمان به نفع ایران شود به گونه ای که اگر گذشت زمان به معنای پابرجا ماندن تحریم‌ها همزمان با تعطیل ماندن صنعت هسته ای بود، اکنون گذشت زمان مساوی با پیشرفت صنعت هسته ای است.

قالیباف خطاب به مقامات آمریکایی افزود: ایران برای رفع تحریم‌ها راهبرد اصلی خود را بی اثر کردن تحریم‌ها قرار داده است و این آمریکایی‌ها هستند که باید تصمیم بگیرند و تحریم‌های ایران را به طور کامل و به شکل عملی رفع کنند و بدانند وعده کاغذی پاسخگوی مطالبه مردم ایران نیست.وی اضافه کرد: مردم و مسئولان ایران در صدایی واحد منتظر اقدام عملی طرف مقابل در رفع تحریم‌ها به صورت موثر برای اقتصاد ایران هستند. بارها اعلام کرده ایم که ایران بعد از راستی آزمایی و اطمینان از کاغذی نبودن رفع تحریم‌ها تعهدات خود را مطابق برجام اجرا خواهد کرد.

بنابراین گزارش سپس نمایندگان با بررسی طرح جهش تولید دانش بنیان که با پیشنهاد کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در دستور کار قرار گرفته بود، با ۱۸۵ رأی موافق، ۲۳ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۹ نماینده حاضر موافقت کردند.

قالیباف در این باره اظهار داشت: با توجه به اهمیت این طرح و حجم بالای پیشنهادها‌ی نمایندگان، تلاش می کنیم کلیات این طرح به سرعت در نوبت رسیدگی قرار بگیرد و به صورت دو شوری در کمیسیون مطرح شود.

خبردیگراین که نماینده مردم شیراز در باره جلسه غیرعلنی دیروزمجلس گفت: رئیس مجلس گزارشی از مذاکرات هسته‌ای و سند راهبردی ایران و چین را ارائه واعلام کرد، نکات کلیدی این توافقنامه به صورت مکتوب در اختیار نمایندگان قرار می‌گیرد زیرا اصل این توافقنامه محرمانه است.

به گزارش مهر جعفر قادری اضافه کرد: تأکید قالیباف بر این بود که مجلس اجازه نمی‌دهد دولت درباره مذاکرات هسته‌ای خارج از چارچوب «قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» توافقی انجام دهد و اگر قراردادی خارج از این چارچوب نوشته شود، مجلس برخورد جدی خواهد کرد.

وی اظهار داشت: رئیس مجلس اعلام کرد که به هیچ وجه اجازه نمی‌دهیم دولت مجدد‌ا با آمریکا پشت میز مذاکره بنشیند.

نسخه مناسب چاپ