کوتاه از سراسر جهان
 

پاپ: کشورها به‌جای تجارت سلاح، برای واکسن کرونا هزینه کنند

ایرنا: پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان در سخنانی به مناسبت عیدپاک، بر ضرورت توزیع عادلانه واکسن کرونا به ویژه در میان کشورهای فقیر تاکید کرد و گفت: کشورها به جای صرف کردن هزینه‌های هنگفت خرید تسلیحات نظامی، این هزینه‌ها را برای ساخت و توزیع واکسن کرونا در جهان هزینه کنند.پاپ با محکوم کردن درگیری‌های مسلحانه کنونی، از جامعه بین المللی خواست که تاخیر در توزیع واکسن کرونا را رفع و توزیع آن به ویژه در میان شهروندان کشورهای فقیرتر را تسهیل کنند.پاپ نسبت به سوءاستفاده مافیا در سراسر جهان از مسئله همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ هشدار داد و گفت: گروه‌های مافیایی در سراسر جهان در حال تلاش برای بهره برداری از همه گیری این بیماری هستند.

روسیه خواستار اخراج اوکراین از شورای اروپا شد

ایرنا: رئیس دومای روسیه در پی کشته و مجروح شدن دو نفر در حمله پهپادی اوکراین به منطقه ای در دونباس در شرق اوکراین، خواستار اخراج این کشور از شورای اروپا شد. ویچسلاو والودین، با اشاره به کشته شدن یک کودک در حمله پهپادی اوکراین به منطقه الکساندروفکا در حومه شهر دونتسک در شرق اوکراین آن را تراژدی خواند و افزود: در شرق اوکراین یک تراژدی دیگر به وقوع پیوست اما رسانه‌های اروپایی هیچ خبری از آن نمی دهند. رئیس دومای روسیه خاطرنشان کرد: این اقدام اوکراین با هماهنگی و موافقت اربابان آمریکایی و سکوت تایید کننده کشورهای اروپایی انجام گرفت.

افشای اطلاعات شخصی مدیرعامل فیسبوک و ۵۳۳ میلیون کاربر دیگر

ایسنا: اطلاعات شخصی ۵۳۳ میلیون کاربر شبکه اجتماعی فیسبوک از جمله خود «مارک زاکربرگ» مدیرعامل این شبکه لو رفت.آلون گل، مقام ارشد شرکت اطلاعاتی “هادسون راک” که در اراضی اشغالی مستقر است، گفت: همه سوابق این ۵۳۳ میلیون کاربر فیسبوک به رایگان افشا شدند. وی افزود: داده‌های افشا شده شامل شناسه‌های فیسبوک، شماره‌های تلفن، اسامی کامل، مکان، داده‌های تولد، بعضا آدرسهای ایمیل، اطلاعات بیوگرافی و داده‌های دیگر هستند.گل اضافه کرد: عوامل بد، یقینا از این اطلاعات برای مهندسی اجتماعی، هک کردن، بازاریابی و کلاهبرداری استفاده خواهند کرد .گمان می رود این رخنه بر بیش از ۳۲ میلیون کاربر در آمریکا، ۲۰ میلیون تن در فرانسه، ۱۱ میلیون تن در انگلیس و ۱۰ میلیون کاربر در روسیه تاثیر گذاشته باشد .

یک مسجد در هلند به آتش کشیده شد

مهر: ساختمان در حال ساخت مسجد «السلام» در هلند توسط یک مهاجم ۴۰ ساله به آتش کشیده شد. «فرید حبیبی» نائب رئیس انجمن اسلامی مغرب در هلند اعلام کرد: ساختمان در حال ساخت مسجد السلام در شهر خاودا به آتش کشیده شد و آسیب دید. وی ضمن محکوم کردن این حمله گفت: ساخت این مسجد تقریباً رو به اتمام بود؛ این حمله اسلام‌هراسانه، ما را بسیار متاثر و نگران کرد. حبیبی با بیان اینکه به پلیس شکایت شده، اضافه کرد: تحقیقات پلیس در خصوص این حادثه آغاز شده است. پلیس هلند نیز اعلام کرد که این مسجد توسط فردی ۴۰ ساله به آتش کشیده شد.

جان کری: آمریکا امیدوار به همکاری با چین است

ایرنا: جان کری نماینده ویژه ریاست جمهوری آمریکا در امور آب ‌و هوایی گفت، ایالات متحده امیدوار است که به رغم اختلافات طولانی مدت که روابط دوجانبه را تحت تأثیر قرار داده بتواند برای مقابله با تغییرات آب و هوایی با چین همکاری کند. کری در جمع خبرنگاران در شهر ابوظبی امارات تصریح کرد، امیدواریم بتوانیم با چین کنار بیاییم، دولت بایدن این موضوع را صریح و روشن بیان کرده و من نیز این موضوع را روشن کرده ام که هیچ یک از مسائل دیگر ما با چین درگیر آنچه باید در مورد آب و هوا انجام دهیم، نیست.

استقبال از لغو تحریم‌های آمریکا علیه دادگاه لاهه

ایسنا: دبیرکل سازمان ملل متحد از تصمیم ایالات متحده برای لغو تحریم‌ها علیه کارمندان دیوان کیفری لاهه استقبال کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از نووستی، استفان دوجاریک، سخنگوی آنتونیو گوترش گفت که نقش دادگاه لاهه را در تعقیب افراد مسئول جنایات بین المللی مهم می داند. همچنین جوزپ بورل، رئیس دستگاه دیپلماسی اروپا نیز از این تصمیم استقبال کرد و آن را یک گام مهم توصیف کرد. روز جمعه گذشته ایالات متحده از طریق وزیر خارجه خود اعلام کرد که تحریم‌های اعمال شده توسط دولت ترامپ علیه مقامات دادگاه کیفری بین المللی را لغو کرده است.

ابتلای رئیس‌جمهوری آرژانتین به کرونا

فارس: دولت آرژانتین از ابتلای «آلبرتو فرناندز» رئیس‌جمهوری این کشور به ویروس کرونا خبر داد و گفت احتمالا مورد وی چندان حاد نباشد و هم‌اکنون در شرایط پایدار به سر می‌برد. فرناندز ۶۲ ساله، روز جمعه در صفحه توئیتر خود خبر داده بود که به دلیل داشتن علائم این بیماری، با توجه به پروتکل‌های بهداشتی در قرنطینه قرار گرفته است. پیش از این، در پی جنجال‌ها بر سر دسترسی زودهنگام دوستان و نزدیکان وزیر بهداشت آرژانتین به واکسن کرونا، وی از منصب خود در کابینه استعفا داده بود. بعد از آن نیز هزاران آرژانتینی در اعتراض به رسوایی پارتی‌بازی واکسنی، به خیابان‌های آرژانتین آمدند.

نسخه مناسب چاپ