در نشست با دانش آموزان منتخب استان آذربایجان غربی تشریح شد
اما و اگرهای نحوه برگزاری امتحانات پایان سال آموزش پرورش از زبان وزیر
 

سرویس شهر ستان ها: شیوع فزاینده ویروس کرونا در سراسر کشور سبب شد وضعیت برگزاری امتحانات پایان سال تحصیلی برای دومین سال متوالی با اما و اگر های فراوان مواجه شود به نحوی که وزیر آموزش و پرورش هم از نامشخص بودن وضعیت در ۲ پایه تحصیلی خبر داده است.
محسن حاجی میرزایی در نشست صمیمی با دانش آموزان منتخب استان آذربایجان غربی که در سالن شهید نیکخواه استانداری برگزار شد، با تاکید بر این که این وزارتخانه فقط موافق برگزاری امتحانات به طور حضوری در پایه های نهم و دوازدهم است، انجام این کار را هم منوط به ایجاد شرایط لازم دانست و گفت: امتحانات در پایه های نهم و دوازدهم حضوری برگزار خواهد شد مگر این که وضعیت شیوع کرونا این اجازه را به ما ندهد.
وی همچنین درباره مشکلات برخی فرهنگیان که از طریق دانش سرا جذب آموزش و پرورش شده اند، افزود : در حال پیگیری موضوع هستیم و برای رفع مشکلات آنان تلاش می کنیم. وضعیت نیروی انسانی بسیار مهم و بر همین اساس بزرگترین گام درسندتحول ساماندهی نیروی انسانی است، همه کسانی که قبل از سال ۱۳۹۲با ما همکاری می‌کردند تعیین تکلیف شده اند و بقیه ماه های آینده تعیین تکلیف خواهند شد.
وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: ما مصوبات صلاحیت معلمی را بررسی و ارائه کرده ایم و کسی بدون صلاحیت معلمی نمی‌تواند وارد آموزش و حوزه تدریس شود. وی گفت: تلاش می شود انگیزه ای برای معلمان ایجاد شود تا افراد در مسیر کسب خلاقیت ها قدم بردارند و اگر رتبه بندی به شیوه صحیح انجام شود تحولی عمیق را شاهد خواهیم بود.
مدیرکل آموزش و پرورش استان آذربایجان غربی هم گفت: آموزش و پرورش استان آذربایجان غربی همواره با بهره مندی از تفکرات دانش آموزان فکور در جهت ارتقا علمی و تربیت شهروند متعهد برای جامعه و نهادینه کردن فرهنگ روحیه دانش آموز باوری و دانش آموز پروری گام بر می دارد.
منافی افزود: استان آذربایجان غربی دارای ۶۲۵هزار و ۵۵۰دانش آموز شامل ۲۶۳هزار دانش آموز مقطع ابتدایی و ۲۶۱هزار و ۷۷۵دانش آموز مقطع دوره اول و دوم متوسطه است و دانش آموزان استان صاحب کارنامه های درخشان در زمینه های متفاوت علمی، تربیتی، ورزشی، جشنواره ها و زمینه های متنوع کشوری و استانی هستند.
پیگیری مشکل معلمان فارغ التحصیل دانش سراها
وزیر آموزش و پرورش همچنین در شورای آموزش و پرورش آذربایجان غربی گفت: معاونت حقوقی این وزارتخانه در حال پیگیری مشکل شماری از همکارانی است که از دانشسراها به آموزش و پرورش انتقال یافته اند.مشکل این همکاران دارای سه ضلع است که سازمان بازنشستگی، دیوان عدالت اداری و آموزش و پرورش را شامل می شود.
وی ادامه داد: آموزش و پرورش نه شاکی است نه داور، زیرا سازمان بازنشستگی شکایت کرده و دیوان عدالت اداری حکم وحدت رویه داده است که زمان یاد شده جزو زمان خدمت آن ها محسوب نمی‌شود.
حاجی میرزایی با اشاره به وضعیت آذربایجان غربی در شاخص های اصلی، گفت: پوشش تحصیلی این استان کمتر از میانگین کشوری و این شاخص برای دختران ۴۷.۸است که هفت دهم درصد کمتر از میانگین است.
وی ادامه داد: در آموزش فنی و حرفه ای و کار و دانش هم این استان کمتر از میانگین و در رتبه ۲۷کشوری است در حالی که این موضوع فوق العاده اهمیت دارد.
وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: ۶درصد دانش آموزان در دوره دوم متوسطه آذربایجان غربی در رشته ریاضی تحصیل می‌کنند و آینده رشته های مهندسی با مشکل مواجه است و باید فکری اساسی برای آن شود.
افزایش ۵برابری بودجه مدرسه‌سازی در آذربایجان‌غربی
وزیر آموزش و پرورش همچنین در آیین بهره برداری از مدارس استان آذربایجان غربی که به طور ویدئو کنفرانس و به طور نمادین در مدرسه ۹کلاسه مرحوم حسن انزلی در ارومیه برگزار شد، گفت: طی سه سال گذشته بودجه توسعه و تجهیز مدارس آذربایجان غربی نسبت به سال های ماقبل آن ۵ برابر شده و ۶۰۰کلاس درس در سال تحصیلی جاری تحویل آموزش و پرورش شده است.
حاجی میرزایی با بیان این که فضای آموزشی از مهمترین کمبودهای این استان است که باید به سرعت برای ارتقای میانگین آن اقدام کرد،افزود: مدرسه سازی امری پسندیده است و خیران آذربایجان غربی در سال تحصیلی جاری کمک شایسته ای به این امر کردند.
بنا به این گزارش در این آیین که با حضور خیران مدرسه ساز برگزار شد ۱۲مدرسه در قالب ۸۲کلاس درس و یک سالن ورزشی با هزینه کرد ۲۵۰میلیارد ر یال به بهره برداری رسید.
همچنین ۱۵پروژه مدرسه سازی در قالب ۶۶کلاس درس و در زیر بنای بیش از هفت هزار متر مربع کلنگ زنی شد و تفاهم نامه جمع آوری کلاس های کانکسی در منطقه آزاد ماکو بین رئیس سازمان نوسازی توسعه و تجهیز مدارس و مدیرعامل منطقه آزاد ماکو به امضا رسید.
کمبود ۱۹۷هزار نیروی انسانی
وزیر آموزش و پرورش همچنین در گفتگو با ایرنا، گفت: این وزاتخانه با کمبود ۱۹۷هزار نفری نیرو مواجه بود که این کمبود از طریق نیروهای حق التدریسی آزاد و به کارگیری بازنشسته ها، سرباز معلم و خرید خدمات جبران شد.
حاجی میرزایی افزود: طبق آخرین برآوردها، ۲۰هزار نفر از طریق دانشگاه فرهنگیان و ۲۸هراز نفر از طریق ماده ۲۸جذب شدند که برای امسال خوب است ولی سالانه به ۳۰هزار نفر در این بخش نیاز داریم.
وی تاکید کرد: وضعیت ۱۰۰هزار نفر از نیروهای این وزارتخانه در ماه های اخیر تعیین تکلیف شده است که در ۱۵سال گذشته بی سابقه بود و وضعیت ۳۰هزار نفر هم تا ۲ماه آینده مشخص خواهد شد. اگر کسی بر اساس قانون و مصوبات ذیحق باشد موظفیم موضوع را حل کنیم،لذا خلاف مقررات اقدامی نمی‌شود.
حاجی میرزایی با تاکید بر این که مصوبات صلاحیت معلمی را بررسی و ارائه کرده ایم و کسی بدون صلاحیت معلمی نمی‌تواند وارد آموزش و تدریس شود،ادامه داد: تلاش می شود انگیزه ای برای معلمان ایجاد شود تا افراد در مسیر کسب خلاقیت ها قدم بردارند و اگر رتبه بندی به شیوه صحیح انجام شود، تحولی عمیق را شاهد خواهیم بود.

نسخه مناسب چاپ