وزیر راه: فرصت جدیدی برای توسعه ناوگان هوایی ایجاد شده است
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه فرصت جدیدی برای توسعه ناوگان هوایی ایجاد شده است، گفت: باید سهم شرکت‌های هواپیمایی‌ ایرانی از بازار منطقه افزایش پیدا کند.
به گزارش ایرنا، محمد اسلامی در دیدار با مدیران صنعت حمل و نقل هوایی اظهار داشت: بخش های مختلفی در دنیا بر اثر کرونا آسیب‌ دیدند که حمل و نقل هوایی یکی از آنها است و در کشور ما هم این بخش شرایط متفاوتی را تجربه کرد اما فعالیت این صنعت متوقف نشد.
وی با اشاره به لزوم آمادگی صنعت هوانوردی برای یک وضعیت جدید خاطرنشان کرد: به یک تحول و جهش در صنعت هوانوردی نیاز داریم و باید یک گام بزرگ برداشت و از این فرصتی که برای کشور پیش آمده باید حداکثر استفاده را برد و برای توسعه و تجهیز ناوگان و تامین قطعات تلاش کنیم.
وزیر راه و شهرسازی افزود: فرصت تحول فرارسیده است و شرکت‌های هواپیمایی (ایرلاین)ها باید با استفاده از بازارهایی چون تشکیل گروه متحد، کنسرسیوم، ادغام و تامین مالی با استفاده از فاینانس در راه توسعه کشور گام بردارند.
وی تاکید کرد: هنوز در این صنعت هوانوردی کسانی هستند که به ساخت قطعات داخلی باور ندارند و این بخش حتی گاها در تعمیرات به خارج از کشور وابسته شده است که این عقب ماندگی نباید بیش از این تداوم داشته باشد.
اسلامی تصریح کرد: یکی از اقداماتی که در این راستا صورت گرفته، ایجاد مرکز جهادی پیشرفت و نمایشگاه توان داخلی توسط ایران ایر برای استفاده از ظرفیت‌ها و کاهش وابستگی به خارج از کشور است که امیدوارم این نمایشگاه و مرکز جهادی پیشرفت با مشارکت شرکت‌های هواپیمایی سنگ بنایی برای توسعه صنعت هوایی باشد.
وی با بیان اینکه امروز ظرفیت جدیدی برای توسعه ناوگان هوایی کشور به وجود آمده است، گفت: اگر این ظرفیت روی یک ریل صحیح و انقلابی قرار نگیرد، این فرصت‌های جدید هم از بین خواهد رفت و کشور وابسته می‌ماند.
وزیر راه و شهرسازی افزود: باید در خط مشخصی حرکت کنیم که اداره صحیح و افزایش بهره‌وری و توسعه شرکت‌ها را هدف قرار دهد، البته تدابیر ویژه را هم مد نظر داریم و سعی می‌کنیم امسال هم از منابع ملی برای کمک به شرکت‌های هواپیمایی استفاده کنیم .
وی تصریح کرد: در سال ۱۴۰۰ هم باید توسعه، بهسازی و گسترش ناوگان شرکت‌های هواپیمایی را تجربه کنیم و هم توسعه در سهم بازار داشته باشیم و سازمان هواپیمایی کشوری و شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران می توانند متقابلا با اعمال برخی سیاست‌ها، شرایط را برای افزایش سهم ایرلاین‌های ایرانی از بازار منطقه تسهیل کنند.
اسلامی با اشاره به اهمیت نگاه شرکت‌های هواپیمایی به بازار منطقه اظهار داشت: ایران پیش از این برای همکاری به سراغ نقاط دور می‌رفت و کمتر به همسایه‌های خود توجه داشت اما همسایه‌ها هم برای صنعت هوایی و هم سایر بخش ها فرصت مناسبی هستند.
وی تاکید کرد: شرکت های حمل و نقل هوایی می توانند چند هاب پروازی را با مشارکت یکدیگر و حمایت سازمان هواپیمایی در کشورهای همسایه تشکیل دهند و ما هم در وزارت راه و شهرسازی با وزرای این کشورها تنظیمات را انجام دادیم و مذاکرات بیشتری هم خواهیم داشت تا بتوان با استفاده از کانکشن‌ها و آزادی‌های پنجم در برخی از این کشورها، فرصت حضور در یک بازار ۵۰۰ میلیون نفری را پیدا کرد.

نسخه مناسب چاپ