سرتیپ حاتمی:
زمینه‌های خوبی برای گسترش همکاری‌های ایران و تاجیکستان وجود دارد
امیر حاتمی در پایان دور دوم مذاکرات وزرای دفاع ایران و تاجیکستان گفت: دو کشور ایران و تاجیکستان مشترکات تاریخی، فرهنگی ، دینی و به ویژه تمدنی و زبانی ویژه‌ای با هم دارند، لذا زمینه‌های بسیار خوبی برای گسترش همکاری‌ها در همه حوزه‌ها به خصوص در حوزه‌های امنیتی و دفاعی میان دو کشور وجود دارد.
به گزارش ایسنا، امیر سرتیپ امیر حاتمی که در جمع خبرنگاران سخن می گفت، اظهار داشت: خوشحالم که در ابتدای سال ۱۴۰۰ میزبان وزیر دفاع تاجیکستان و هیات همراه ایشان در تهران بودیم و در سه روزی که هیات تاجیک در تهران بودند دو دور مذاکره انجام شد.
وی ادامه داد: در این سه روز بازدیدهای مختلفی را متناسب با خواست هیات تاجیکستان تدارک دیده بودیم که انجام و در نهایت صورت جلسه این مذاکرات هم امضا شد.
وزیر دفاع گفت: در مذاکراتی که با وزیر دفاع کشور تاجیکستان در این سه روز داشتیم و همچنین مذاکراتی که سرلشکر باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با طرف تاجیکی داشتند موضوعات مختلف دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی مورد بررسی و گفتگو قرار گرفت، همچنین سوابق همکاری‌ها بین دو کشور هم مرور شد و البته مشکلات پیش روی گسترش همکاری‌ها بررسی و خوشبختانه به تفاهم خوبی برای گسترش و استمرار همکاری‌ها رسیدیم.
وی تصریح کرد: دو کشور ایران و تاجیکستان مشترکات تاریخی، فرهنگی ، دینی و به ویژه تمدنی و زبانی ویژه‌ای با هم دارند لذا زمینه‌های بسیار خوبی برای گسترش همکاری‌ها در همه حوزه‌ها به خصوص در حوزه‌های امنیتی و دفاعی میان دو کشور وجود دارد.
امیر حاتمی با اشاره به تهدیدات مشترک دو کشور اظهار داشت: دو کشور ایران و تاجیکستان در تهدید تروریسم هستند، البته کل منطقه ما با این تهدید روبروست و هر دو کشور مخالف این نوع تهدیدات هستند که عمدتاً ریشه آن در دخالت‌های فرامنطقه ای است.
سپهبد «شیرعلی میرزا» وزیر دفاع تاجیکستان هم در این نشست خبری مشترک، در سخنانی با تقدیر از مهمان نوازی طرف ایرانی، اظهار داشت: از وزی دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران برای دعوت و انجام این سفر به سرزمین قدیمی ایران و مهمان نوازی شان تشکر می کنم.وی ادامه داد: سفر رسمی من و هیات همراه از ایران در روزهایی است که ملت‌های دو کشور نوروز را جشن گرفته اند، به همین دلیل با استفاده از این فرصت می خواهم عید نوروز را به ملت ایران تبریک بگویم.
وزیر دفاع تاجیکستان با اشاره به روند مذکرات انجام شده در سه روز سفر به تهران، اظهار داشت: در این سه روز دیدار و مذاکرات خوبی با وزیر دفاع ایران داشتیم و از نزدیک با بخشی از دستاوردها و توانمندی‌های نیروهای مسلح ایران آشنا شدیم.
وی بحث و گفتگو در زمینه امنیت منطقه ای و بین المللی و همچنین تهدیدات مشترک را از جمله محورهای گفتگو با وزیر دفاع ایران اعلام و بیان کرد: ما افزایش امنیت و مقابله با گروه‌های تروریستی در منطقه را در گرو گسترش همکاری منطقه ای می دانیم، همچنین معتقدیم همکاری میان دو کشور می تواند به امنیت مان کمک کند.
وزیر دفاع تاجیکستان گفت: از همتای خود جناب امیر حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران دعوت کردم که در فرصتی مناسب سفری رسمی به جمهوری تاجیکستان داشته باشند. در پایان این مذاکرات تفاهمنامه همکاری بین طرفین به امضا رسید.
توأمان بهار طبیعت با بهار توسعه نظامی
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح هم در دیدار وزیر دفاع تاجیکستان از ایجاد کارگروه مشترک دفاعی و نظامی بین دو کشور خبر داد.
سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری در زمینه توافق دیدار با وزیر دفاع جمهوری تاجیکستان اظهار داشت: با آغاز فصل بهار میزبان وزیر دفاع کشور دوست و همسایه جمهوری تاجیکستان بودیم که در این سفر پایه‌های توسعه روابط نظامی دو کشور گذاشته شد.
وی افزود: همچنین مقرر شد تا گروه کاری مشترکی بین نیروهای مسلح دو کشور ایجاد شود و این کارگروه آینده روابط نظامی و دفاعی را ترسیم و برنامه ریزی کند.
سرلشکر باقری گفت: قطعا همکاری نیروهای مسلح ایران و تاجیکستان در ارتقای امنیت و ثبات در منطقه و توسعه نیروهای مسلح تاجیکستان و استفاده از تجارب دو کشور تاثیر مثبتی خواهد داشت و این سفر سرآغاز توسعه روابط نظامی و دفاعی بین دو کشور است.
وی با اشاره به اشتراکات فرهنگی دو کشور گفت: کشور تاجیکستان فارس زبان و دارای فرهنگ تاریخ و دین مشترکی با کشور ما است و بهار طبیعت با بهار توسعه نظامی دو کشور همراه خواهد بود.

نسخه مناسب چاپ