ترور نافرجام یکی از رهبران شیعه نزدیک به مقتدا صدر در بغداد
سرویس خارجی: «حازم الاعرجی» از رهبران جریان صدر عراق و نماینده مقتدا صدر در استان بصره از ترور نافرجام افراد مسلح ناشناس جان به در برد.

یک منبع امنیتی عراق گفت که الاعرجی در منطقه «الشعله» واقع در شمال بغداد مورد سوء قصد افراد مسلح ناشناس قرار گرفت. این منبع امنیتی اظهار داشت که چند فرد مسلح سوار بر یک خودرو به جایی که الاعرجی ایستاده بود، تیراندازی کردند. وی تأکید کرد که در این ترور نافرجام، یکی از محافظان حازم الاعرجی بر اثر تیراندازی افراد مسلح زخمی و راهی بیمارستان شد. الاعرجی در خردادماه ۱۳۹۲ نیز از یک سوءقصد تروریستی در شهر کاظمین جان به ‌در برده بود. افراد مسلح در آن زمان با حمله به دفتر شهید صدر در شهر کاظمین تلاش کرده بودند الاعرجی را ترور کنند که در این حادثه یکی از اعضای سپاه المهدی به‌نام ضرغام ابوعلی کشته شد. خبر دیگر اینکه سفیر آمریکا در عراق گفت که دولت بایدن قصدی برای بستن سفارت در بغداد ندارد و به مسیر دیپلماتیک ادامه می‌دهد.«متیو تولر» در مصاحبه‌ای گفت که واشنگتن هیچ قصدی برای بستن سفارت خود در بغداد ندارد و دولت بایدن بر روند دیپلماتیک برای رسیدن به نتایج مورد نظر، تمرکز کرده است.

او در خصوص حملات موشکی به منطقه سبز بغداد گفت که دولت عراق اقدامات خوبی برای ممانعت از تکرار این حملات انجام داده است. او همچنین ادعا کرد که گروه‌هایی که اقدام به هدف قرار دادن سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد می‌کنند، حاکمیت عراق را هدف قرار داده‌اند. این ادعا در شرایطی است که پارلمان عراق خواستار خروج نیروهای آمریکایی از این کشور شده، اما آمریکا توجهی به خواست نمایندگان مردم عراق ندارد. از سویی یک نماینده پارلمان اتحادیه اروپا در پیامی توییتری نوشت که این اتحادیه در ویرانی عراق نقش داشت و هم اکنون باید به بازسازی آن کمک کند.

«میک والاس» نماینده ایرلندی پارلمان اروپا در پیامی در توییتر از اقدام اتحادیه اروپا در کمک به آمریکا در ویرانی عراق انتقاد کرد.وی در این پیام توییتری نوشت: اتحادیه اروپا به ویرانی عراق کمک کرد و هم اکنون باید به بازسازی آن کمک کند و این کمترین چیزی است که ما به آنها بدهکار هستیم. وی گفت: چیز دیگری که به آنها بدهکار هستیم این است که باید گفتن حقیقت درباره اینکه واقعا چه اتفاقی افتاده را آغاز کنیم. والاس در پیام توییتری دیگری به سفر اخیر خود به عراق اشاره کرد و نوشت: به عراق رفتم تا درک بهتری از اوضاع آنجا پیدا کنم. در آنجا فرصتی پیش آمد تا از نقشی که ایرلند در ویرانی کشورشان با اجازه دادن به ارتش آمریکا برای حمله داد، عذرخواهی کنم. در خبری دیگر وزیر امور خارجه عراق ضمن اشاره به اینکه با دبیرکل اتحادیه عرب درباره اوضاع منطقه رایزنی کرده است، اعلام کرد که در این گفت‌و‌گو درباره روابط عراق با ایران و ترکیه نیز صحبت شد.

«فؤاد حسین» وزیر امور خارجه عراق به همراه «احمد ابوالغیط» دبیرکل اتحادیه عرب در کنفرانس مطبوعاتی مشترک در بغداد شرکت کرد. وزیر امور خارجه عراق در این کنفرانس گفت:‌ با ابوالغیط درباره اوضاع منطقه و روابط عراق با اتحادیه عرب و نتیجه سفرهای خارجی مقامات عراق گفت‌و‌گو کردیم. فؤاد حسین ادامه داد: من و ابوالغیط سفرهای اخیر نخست‌وزیر عراق به برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس را مورد بحث و بررسی قرار دادیم. همچنین با ابوالغیط درباره روابط عراق با ترکیه و ایران و اوضاع سوریه گفت‌و‌گو کردیم. وزیر خارجه عراق در بخش دیگری از اظهاراتش گفت که در گفت‌و‌گو با ابوالغیط درباره اوضاع سوریه خاطر نشان شد که اوضاع این کشور ثبات ندارد و این مسئله بر اوضاع عراق تأثیر منفی دارد. در خبری دیگر یک روزنامه لبنانی در گزارشی از به بار نشستن فشارهای ریاض و حریری برای جلوگیری از سفر مهم نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور لبنان به عراق و لغو این سفر از سوی «مصطفی الکاظمی» خبر داد. قرار بود «حسان دیاب» نخست وزیر پیشبرد امور لبنان پس از کمتر از ۱۰ روز از امضای توافقنامه اولیه برای دریافت نفت و پیش از برداشته شدن دیوارهای محاصره لبنان، به عراق سفر کند.اما عراق پس از فشارهای همان تیمی که مانع تشکیل دولتی که حزب‌الله در آن جایی داشته باشد، شدند، این سفر را لغو کرد.

نسخه مناسب چاپ