برگشت تراکنش‌های فاقد کد ملی از ۶ اردیبهشت در پایا
معاون فناوری بانک مرکزی از برگشت خوردن تراکنش‌های فاقد کد ملی از ششم اردیبهشت آینده در «پایا» خبر داد.
به گزارش مهر، مهران محرمیان در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: گام بعدی برای شفافیت تراکنش‌های بانکی به زودی برداشته خواهد شد و بر این اساس، از ششم اردیبهشت آینده تراکنش بدون کد ملی شخص حقیقی و شناسه ملی شخص حقوقی در «پایا» برگشت خواهد خورد.
وی با اشاره به اینکه این اقدام تأثیری بر فعالیت مشتریانی که اطلاعات هویتی آن ها نزد بانک‌ها موجود است، نخواهد داشت، افزود: بانک‌ها برای ثبت کد شهاب و ثبت حساب‌ها در بانک مرکزی باید اقدام کنند.
از سوی دیگر سخنگوی اجرای قانون چک با بیان اینکه ۴۴۰ هزار فقره چک جدید به مشتریان تحویل داده شده است، گفت: چک‌های جدید بدون ثبت در سامانه صیاد کارسازی نخواهند شد.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، آمنه نادعلیزاده به تشریح چگونگی ثبت، تأیید و انتقال چک‌های جدید در سامانه صیاد پرداخت و گفت: چک‌های جدید از ابتدای سال ۱۴۰۰ در شبکه بانکی توزیع شده است.
وی افزود: چک‌های جدید بنفش رنگ بوده و عبارت «کارسازی این چک منوط به ثبت صدور، دریافت و انتقال آن در سامانه صیاد است» بر روی آنها درج شده است.
سخنگوی اجرای قانون چک تصریح کرد: صادرکنندگان چک‌های جدید باید اطلاعات مربوط به «تاریخ»، «مبلغ» و «هویت گیرنده» را علاوه بر برگه چک در سامانه صیاد هم ثبت کنند که این افراد می‌توانند از درگاه‌های بانکی خود شامل «اینترنت بانک»، «همراه بانک» یا «اپلیکیشن‌های پرداخت» به سامانه صیاد دسترسی داشته باشند.
وی با بیان اینکه دریافت کنندگان چک‌های جدید هم باید اطلاعات مندرج در برگه چک را با اطلاعات ثبت شده در سامانه صیاد تطابق داده و نسبت به تأیید یا رد چک اقدام کنند، گفت: انتقال چک هم صرفاً از طریق ثبت کدملی گیرنده جدید در سامانه صیاد امکان پذیر است و گیرنده جدید هم ملزم به تأیید اطلاعات چک در سامانه صیاد است.
نادعلی زاده گفت: متناظر با هر ثبتی در مورد چک‌های جدید یک تأیید هم باید در سامانه صیاد انجام شود؛ ضمن اینکه صدور چک‌های جدید در وجه حامل ممنوع است.

نسخه مناسب چاپ