عراقچی: بزرگترین مانع احیای برجام عدم تمایل آمریکا به لغو تحریم‌های ترامپ است
معاون سیاسی وزیر خارجه کشورمان در مصاحبه‌ای تاکید کرد: بزرگترین مانع احیای برجام این است که ایالات متحده تمایلی به متوقف کردن تحریم‌های اعمال شده توسط دولت ترامپ ندارد.

به گزارش تسنیم، سیدعباس عراقچی در گفتگو با شبکهNHKژاپن گفت: ما در مسیر درستی حرکت می کنیم و فضای گفتگوها سازنده و مثبت است. اما باید بدانیم که این کار آسان نخواهد بود، بنابراین ما دوباره مذاکره خواهیم کرد و مذاکرات را از سر خواهیم گرفت.وی افزود: بزرگترین مانع احیای برجام این است که ایالات متحده تمایلی به متوقف کردن تحریم‌های اعمال شده توسط دولت ترامپ ندارد. موضع ما این است که اگر ایالات متحده بخواهد به توافق هسته ای برگردد، علاوه بر تحریم‌های مرتبط با برجام، باید تمامی تحریم‌های اعمال شده توسط دولت قبلی را لغو کند.عراقچی ادامه داد: ما تصمیم گرفته‌ایم مستقیماً به وضعیت نهایی برویم. اقدامات متقابل ایران در پاسخ به نقض برجام، مانند تولید اورانیوم با غلظت ۲۰ درصد و استفاده از سانتریفیوژهای با عملکرد بالا، در این مراحل متوقف نمی شود، و اگر ایالات متحده همه تحریم‌ها را لغو کند، ما هم به تعهدات خود عمل می‌کنیم.

معاون سیاسی وزیر خارجه گفت: دولت ژاپن همیشه از مذاکرات در مورد توافق هسته ای ‌حمایت کرده است. ژاپن با ایران آشنا است و انتظار داریم دولت آمریکا را تشویق کند تا ایران را بفهمد و رفتار خصمانه را متوقف کند.

اخبار به نقل از منابع آگاه در مورد برجام فاقد اعتبار است

معاون سیاسی وزارت امور خارجه همچنین با تاکید بر این که مواضع ایران در باره موضوع برجام و مذاکرات صرفا از سوی مقامات وزارت امور خارجه اعلام می‌شود، گفت: هر گونه نقل‌قول‌ یا اخبار منتشرشده منتسب به منابع آگاه یا منابع نزدیک به هیات مذاکره کننده و امثال آن فاقد اعتبار است.

وی در پاسخ به خبرنگار ایرنا در باره مطالبی که بعضا به نقل از منابع آگاه نزدیک به مذاکرات وین منتشر می‌شود، گفت: «جدا از ارشادات و بیانات مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری ، مواضع ایران در باره موضوع برجام و مذاکرات، صرفا از سوی وزیر امور خارجه، اینجانب (به عنوان رئیس هیات مذاکره کننده ) و سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام می‌شود و هر گونه نقل قول‌ها یا اخبار منتشرشده منتسب به منابع آگاه یا منابع نزدیک به هیات مذاکره کننده و امثال آن فاقد اعتبار است.»وی با تاکید بر این که وزارت امور خارجه روند گفتگوها را با جزئیات و در سریعترین زمان ممکن به مقامات ارشد نظام گزارش کرده و هرگونه موضعگیری رسمی یا مذاکراتی را منطبق با دستورالعمل‌ها و سیاست‌های ابلاغی دنبال می کند» افزود: «نشر مطالب پراکنده و غیردقیق از قول منابع بی‌نام و نشان و انتساب آن به عنوان موضع جمهوری اسلامی ایران می‌تواند آثار مخربی بر فضای مذاکرات و بر راهبردهای هیات مذاکره کننده گذاشته و علاوه بر سردرگم کردن طرف‌های خارجی، بر روی افکار عمومی هم تاثیر منفی بگذارد.»

عراقچی در پایان از رسانه‌ها به ویژه رسانه‌های رسمی خواست از درج و انتشار این گونه خبرها خودداری کرده و از مخاطبین هم دعوت کرد مواضع و اخبار مربوط به مذاکرات را فقط از مراجع ذیربط دنبال کنند.

نسخه مناسب چاپ