کوتاه از سراسر جهان
 

درگذشت وکیل آمریکایی صدام و قذافی در ۹۳ سالگی‌

ایسنا: منابع خبری از مرگ «رمزی کلارک» وزیر دادگستری اسبق آمریکا که جزو تیم بین المللی وکلای صدام در زمان محاکمه بود، خبر دادند. کلارک، روز جمعه در سن ۹۳ سالگی در منزلش در منهتن فوت کرد. وی که طی سال‌های ۱۹۶۷ تا ۱۹۶۹ وزیر دادگستری آمریکا بود، یکی از منتقدان مداخله‌های نظامی آمریکا در خارج بود. کلارک سال ۱۹۶۱ در دولت کندی به سمت‌های ارشد دولتی رسید و سال ۱۹۶۷ در دولت لیندون جانسون، دادستان عمومی آمریکا شد. وی در دوران کاری خود، وکالت افرادی چون «معمر قذافی» دیکتاتور مخلوع و معدوم لیبی، «اسلوبودان میلوشویچ» جنایتکار صرب و رئیس جمهوری یوگسلاوی سابق و «صدام» دیکتاتور معدوم عراق را برعهده گرفته بود.‌

اعتراضات خشونت بار علیه محدودیت‌های کرونایی در اتریش‌

تسنیم: صدها معترض اتریشی در یک تجمع اعتراضی که از طرف سازمان دهندگان، به عنوان “مادر همه اعتراضات” لقب گرفته بود علیه محدودیت های کرونایی تجمع کردند. شرکت کنندگان در این تجمع اعتراضی که پلیس قبلا آن را ممنوع اعلام کرده بود در نزدیکی ایستگاه اصلی قطار وین جمع شدند و بعد از درگیری با پلیس چندین معترض دستگیر شدند. سازمان دهندگان این تجمع اعتراضی با توجه به آفتابی بودن و مطبوع بودن هوا از شهروندان خواسته بودند با کودکان برای شرکت در این تجمع اعتراضی بیایند و از هوای تازه لذت ببرند. در این تجمع اعتراضی برخی اعضای گروه های راست افراطی هم شرکت کردند.

استعفای خبرنگار العربیه در اعتراض به دروغ‌پردازی این شبکه سعودی‌

ابنا: عکاس و خبرنگار فلسطینی شبکه العربیه عربستان سعودی در اعتراض به دروغ‌پردازی‌ها و سیاست‌های غیر حرفه‌ای این شبکه علیه ملت فلسطین، از فعالیت در این شبکه استعفا کرد. «معتصم سقف الحیط» در پیامی توئیتری از استعفای خود در اعتراض به دروغ‌پردازی‌ها و سیاست‌های غیر حرفه‌ای این شبکه علیه ملت فلسطین خبر داد و نوشت: «به دلیل سیاست‌های غیرحرفه‌ای العربیه در قبال مسئله فلسطین از فعالیت در این شبکه استعفا می‌کنم، روزی‌ام را خدا می‌رساند.» ‌

تظاهرات در لبنان علیه بحران معیشتی‌

ایسنا: صدها تن از شهروندان لبنانی با برگزاری تظاهراتی خواهان تسریع در تشکیل دولت انتقالی برای نجات این کشور از بحران‌های اقتصادی و معیشتی شدند. در این تظاهرات مردمی که در بیروت برگزار شد، شهروندان و فعالان اجتماعی لبنان، نظام مالی و سیاسی را مسئول وخامت اوضاع اقتصادی و فساد دانستند و شعارهایی چون “انقلاب علیه فاسدان” و “کشور را پس دهید” سر دادند.

ترامپ: پناهجویان، قاتل و متجاوز هستند!‌

فارس: دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری سابق آمریکا در گردهمایی کمیته ملی حزب جمهوری‌خواه، با اتخاذ موضعی نژادپرستانه علیه مهاجران و پناهجویان، اظهارات سال ۲۰۱۵ خود در آغاز کارزار انتخابات ریاست جمهوری را تکرار کرد و آنها را قاتل و متجاوز خواند. وی گفت: «مهاجران و پناهجویان، دارند از خاورمیانه به آمریکا می‌آیند، آنها بهترین افرادشان را به اینجا نمی فرستند، شما شاهد آمدن قاتلان، متجاوزان و قاچاقچیان مواد مخدر هستید».

نسخه مناسب چاپ