امروز در تاریخ
ایرانیان، اولین مردمی که اسب‌سواری کردند
هانس آدولف ادوارد،جانورشناس، فیلسوف و پژوهشگر آلمانی، ۱۳ آوریل ۱۸۹۶ با انتشار رساله‌ای درباره اسب و تکامل آن نظرداد که ایرانیان نخستین مردمی بوده‌اند که اسب را به کار سواری گرفتند و در جنگ به‌کار بردند.
از تحقیقات هانس ادوارد چنین برمی‌آید که هر سه طایفه ایرانی از هشتصد سال پیش از میلاد قادر به جنگ سواره بودند. قبلا گمان می‌رفت که اسب، نخست در غرب سیبری اهلی شده بود.
به نوشته مورخان تاریخ قرون قدیم، علاقه ایرانیان باستان به اسب به حدی بود که از این حیوان استفاده بارکشی نمی‌کردند.

درگیری ژاندارم‌ها و قوای محلی کرمانشاه
۲۳و ۲۴ فروردین ۱۳۰۰ در کرمانشاه میان نیروی ژاندارم که مامور اجرای دستورهای تهران بود و قوای محلی بر سر دستگیری صارم‌الدوله، والی کرمانشاه، درگیری سختی شکل گرفت که ضمن آن شماری کشته شدند.سید ضیاء طباطبائی یزدی نخست‌وزیر وقت از نیروی ژاندارم خواسته بود که صارم‌الدوله را دستگیر و به تهران بیاورد.صارم‌الدوله (اکبر میرزا) نوه ناصرالدین شاه، تحصیلکرده انگلستان و از دوستان وثوق‌الدوله بود و در کابینه او سمت وزارت داشت. وی متناوبأ والی کرمان، اصفهان و فارس نیز بود.

اجرای قانون کیفر عمومی و آیین دادرسی
نخستین قانون کیفر عمومی و آیین دادرسی کیفری ایران که بیش از ۵ دهه رعایت شد از ۲۴ فروردین ۱۳۰۵ به اجرا درآمد. این قانون ترجمه قانون آیین دادرسی سال ۱۸۰۴ فرانسه بود که هنوز هم در ممالک فرانسوی زبان ازجمله بلژیک اجرا می‌شود.

تأسیس کنسرسیوم شرکت‌های نفت
۲۴ فروردین ۱۳۳۳،کنسرسیوم شرکت‌های عامل نفت ایران مرکب از۲۲ کمپانی آمریکایی، انگلیسی، فرانسوی و هلندی تأسیس شد. پیش از سال ۱۳۳۰ هجری، نفت ایران در انحصار انگلستان بود. نفت ایران در پی مبارزات پیگیر ملت، طبق قانون ۲۹ اسفند ۱۳۲۹ ملی شد که دولت انگلستان دست به تحریم اقتصادی و محاصره دریایی ایران زد و بیش از دو سال مانع صدور نفت شد.
www.iranianshistoryonthisday.com

code

نسخه مناسب چاپ