همتی: گزارش صندوق بین المللی پول از میزان ذخایر ارزی یک خطای فاحش است
 

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه گزارش اخیر صندوق بین المللی پول از تخمین میزان ذخایر ارزی بانک مرکزی، یک خطای فاحش و گزارشی غلط و ناشی از اطلاعات ناقص آن‌ها است، به اظهارات درباره پول‌های بلوکه شده از سوی افراد مختلف واکنش نشان داد و آن‌ها را فاقد سندیت دانست.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، عبدالناصر همتی در یادداشتی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: ضمن تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان، ذکر چند نکته در مورد بازار ارز را ضروری می‌دانم:

چند ماه است که بازار ارز ثبات نسبی به خود گرفته است که حاصل تلاش مضاعف بانک مرکزی دراین عرصه و همراهی صادر کنندگان و چشم انداز بهتر اقتصادایران است.

این روز‌ها اشخاص مختلفی راجع به ارز‌های ایران در بانک‌های خارجی و سرنوشت ان‌ها اظهار نظر و اطلاع رسانی می‌کنند؛ از آنجایی که اطلاعات مربوط به این منابع و وضع آن‌ها در اختیار بانک مرکزی است، اظهارات افراد غیر مسئول در این مورد سندیت ندارد.

وی افزود: بانک مرکزی سیاست‌ها و برنامه‌های تأمین ارز خود را همانند ماه‌های گذشته، بر مبنای ارز‌های در دسترس و بدون تکیه بر منابع مسدودی تنظیم کرده است و طبعاً دسترسی به این منابع قدرت بازار سازی بانک مرکزی را افزایش خواهد داد.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه گزارش اخیر صندوق بین المللی پول از تخمین میزان ذخایر ارزی بانک مرکزی، یک خطای فاحش و گزارشی غلط و ناشی از اطلاعات ناقص آن‌ها است، گفت: انتشار یک تخمین اشتباه ازسوی صندوق، بدون اخذ تایید از بانک مرکزی، همانند رفتار همراه با تبعیض آنها، زیبنده صندوق بین المللی پول نیست .

بانک مرکزی بدور از هیجانات غیر منطقی و به صورت تدریجی متناسب باعوامل مؤثر بر عرضه و تقاضای ارز در بازار ثانویه، این بازار را به سمت تعادل راهبری و مدیریت خواهد کرد.

نسخه مناسب چاپ