دوباره صعودی شدن شاخص
یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه تورم انتظاری در جامعه رو به کاهش بوده و در کوتاه مدت، از رشد یا ریزش سنگین در بازارهای سرمایه‌گذاری اثری نخواهد بود، گفت: بورس در انتظار تعیین تکلیف نتیجه مذاکرات مربوط به برجام و انتخابات ریاست جمهوری است.

امیرعلی امیرباقری در گفتگو با ایرنا به افت این روزهای معاملات بورس اشاره کرد و افزود: از هفته گذشته و با نزدیک شدن به انتهای هفته به دلیل داغ تر شدن بحث مربوط به بازگشت آمریکا به برجام و مذاکرات وین، فشار فروش در بازار سرمایه شدت گرفت و عملا در روزهای پایانی هفته بازار دچار فشار شدید فروش بود.

وی با بیان اینکه سایه مذاکرات برجامی بر سر کلیت بازار از جمله مسایل بسیار مهمی تلقی می شود که باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: اکنون مهمترین عامل تاثیر گزار در کلیت بازار و ریسک موجود در بازار ریسک سیاسی و مباحث مرتبط با برجام است که در راس ریسک های موجود قرار گرفته است.

امیرباقری خاطرنشان کرد: اکنون با توجه به مسایل تغییر رویکرد سیاسی آمریکا در مقوله برجام و احتمال بازگشت آن، درخواست طرف ایرانی مبنی بر لغو همه تحریم ها و همچنین منع پذیرش مذاکرات گام به گام احتمال بازگشت طرف غربی ها به برجام و لغو تحریم ها وجود دارد.

کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: از آنجایی که کلیت بازار به دلیل فشار تورم و با محوریت نرخ ارز رشد کرده بود دسترسی به منابع ارزی ایران و کاهش ریسک های سیاسی می تواند فشاری را در کلیت بازار ایجاد کند.

وی با بیان اینکه به دو علت، احتمال ایجاد فشار فروش سنگین و ریزش قوی در بازار شکل نخواهد گرفت، گفت: فردی که سهامدار بوده است به دلیل ضرر و زیان های سنگینی که متحمل شده است اقدام به فروش و عرضه سهام خود در بازار نمی کند.

امیرباقری خاطرنشان کرد: از سوی دیگر با توجه به اینکه مبنای خریداران برای سرمایه گذاری در بورس، نرخ ارز و نرخ تورم است، افراد در شرایط فعلی مبادرت به خرید نمی کنند، بنابراین در کوتاه مدت معاملات کم حجمی را در بازار شاهد خواهیم بود و نباید انتظار روند سنگین و حجم بالای معاملاتی را در کلیت سهام داشته باشیم.

کارشناس بازار سرمایه گفت: از این به بعد نباید در انتظار رشد کلی بازار سهام بود بلکه اگر قرار باشد رشدی در بازار صورت گیرد عمدتا به صورت گروه به گروه یا سهم به سهم خواهد بود.

وی با بیان اینکه باید با مسایل جدید حاکم در کشور و تاثیر آن با بازار مواجه شد، اظهار داشت: چشم انداز سیاسی و تورم انتظاری با توجه به گشایش های سیاسی به طور قطع دستخوش تغییر خواهد شد.

امیرباقری با تاکید بر اینکه انتخابات ریاست‌جمهوری از دیگر ریسک‌های سیاسی است که می تواند بر کلیت بازار اثرگذار باشد، گفت: معاملات بازار همیشه در این برهه از زمان به دلیل وجود ابهام در کشور به سمت احتیاط پیش می‌رود، بازار به صورت ادواری در اواخر دولت فعلی و تحویل به دولت بعدی صبر می‌کند و دست نگاه می‌دارد تا سیاست‌های کلی کشور مشخص شود و بعد مبادرت به معامله خواهد کرد.

کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: این موضوع در کاهش حجم معاملات بازار تاثیرگذار است و همین امر موید حجم کم معاملات و عدم خیزش های جدید در بازار می شود.

وی اظهار داشت: بازار سرمایه در دوران وجود تورمی به سمت نگاه دارایی محور، سوق پیدا می‌کند و از آنجایی که تورم انتظاری رو به کاهش می‌رود نگاه سودمحور جایگزین نگاه دارایی محور خواهد شد به همین دلیل بازار باید برای انجام معاملات به سمت تحلیل پیش برود و سرمایه‌گذاران باید با نگاه تحلیلی قوی‌تری به بازار نظر داشته باشند.

امیرباقری با بیان اینکه اکنون کلیت بازار در انتظار تعیبن تکلیف سیاسی است تا مشخص شود شرایط سیاسی به کدام سمت سوق پیدا خواهد کرد، اظهار داشت: در صورت لغو همه تحریم ها و برداشته شدن ریسک از سر بازار، فشاری در کوتاه مدت بر نرخ ارز وارد می شود اما نباید انتظار این وجود داشته باشد که نرخ ارز به ارقام خیلی پایین برسد و به دنبال آن بازار با ریزشی سنگین مواجه شود.

کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: نزول بازار سرمایه بخشی از اصلاح خود را برای قیمت ارز پیشخور کرده است و از طرفی، دولت فعلی و مدیران اقتصاد به این نگاه دست پیدا کردند که نگه‌داشتن نرخ ارز در اعداد پایین نه فقط کمکی به کلیت اقتصاد نمی‌کند بلکه گاهی تاثیر خود را در قالب شوک‌های تورمی در اقتصاد کشور ظاهر می کند.

نسخه مناسب چاپ