پیام تبریک سران ایران، عمان، یمن و موریتانی به بشار اسد در سالروز استقلال سوریه
سرویس خارجی: شماری از سران کشورها پیام‌های تبریک جداگانه برای بشار اسد رئیس جمهوری سوریه به مناسبت سالروز استقلال این کشور ارسال کردند.

در همین راستا حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهوری کشورمان در پیامی با تبریک فرارسیدن روز ملی جمهوری سوریه، ابراز اطمینان کرد که با استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های فراوان دو کشور می‌توان در جهت برقراری صلح و ثبات در منطقه، پایه‌ریزی همکاری‌های منطقه‌ای و گسترش روزافزون روابط فی مابین در تمامی زمینه‌ها گام‌های ارزنده‌ای برداشت.در متن پیام تبریک رئیس‌جمهوری آمده است:فرا رسیدن روز ملی جمهوری عربی سوریه را به جناب‌عالی، دولت و مردم کشورتان صمیمانه تبریک می‌گویم و از خداوند متعال، سلامتی و موفقیت آن جناب و بهروزی و شکوفایی دولت و ملت برادر سوریه را مسألت دارم. هیثم بن طارق، سلطان عمان نیز در پیامی فرارسیدن عید ملی سوریه معروف به «یوم الجلاء» را به بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه تبریک گفت.سلطان عمان در این پیام ضمن آرزوی سلامتی برای بشار اسد، از خداوند متعال، برآورده شدن تمامی خواسته‌های ملت سوریه برای ثبات، پیشرفت و شکوفایی را خواستار شد. بشار اسد همچنین پیام تبریک دیگری از محمد ولد الشیخ الغزوانی، همتای موریتانیایی خود دریافت کرد. رئیس جمهوری موریتانی در این پیام برای ملت سوریه آرزوی پیشرفت و آسایش بیشتر کرد. وی همچنین بر ادامه تلاش‌ها برای تقویت و توسعه روابط و همکاری میان سوریه و موریتانی تأکید کرد. «مهدی المشاط» رئیس شورای عالی سیاسی یمن هم سالروز استقلال سوریه را به بشار اسد رئیس جمهوری این کشور تبریک گفت. در پیام المشاط آمده است: مایه خرسندی است که زیباترین پیام‌های تبریک را به شما و ملت برادر سوریه، به مناسبت سالروز استقلال کشورتان بدهم و برای شما صمیمانه آرزوی سلامتی و برای مردم سوریه آرزوی پیشرفت و شکوفایی کنم.

در این پیام آمده است: از این فرصت استفاده می‌کنم تا تأکید کنم که رهبری، دولت و مردم یمن در کنار ملت برادر سوریه در مبارزه‌اش جهت تحکیم ثبات و امنیت در سرتاسر سوریه و خنثی سازی تمامی توطئه‌ها علیه کشور عزیزتان ایستاده‌اند و از خدا می‌خواهم، این مناسبت در آینده با پیروزی ملت سوریه علیه توطئه‌هایی که علیه آن طراحی می‌شود، همراه شود.

«عبدالعزیز صالح بن حبتور» نخست ‌وزیر دولت نجات ملی یمن نیز در پیامی به «عماد خمیس» همتای سوری خود این مناسبت را تبریک گفت و بر گسترس روابط دمشق – صنعاء تأکید کرد. گفتنی است سالگرد استقلال سوریه روزی است که سوری‌ها ۱۷ آوریل هرسال به مناسبت خروج آخرین سرباز فرانسوی از خاک سوریه (در ۱۷ آوریل ۱۹۴۶) جشن می‌گیرند.در ۱۷ آوریل ۱۹۴۶ برابر با ۲۵ فروردین ۱۳۲۵ آخرین سرباز فرانسوی از سوریه خارج شد و یک هفته پس از آن سوریه اعلام استقلال کامل کرد.

نسخه مناسب چاپ