تشکیل اتاق عملیات میان ایران، روسیه و سوریه برای کمک به دمشق
سرویس خارجی: خبرگزاری اسپوتنیک روسیه اعلام کرد که اتاق عملیاتی بین ایران، روسیه و سوریه به منظور تامین امنیت پایدار تردد کشتی‌های ایرانی و روسی در دریای مدیترانه برای ارسال مواد نفتی و غذایی به سوریه تشکیل شده است.

این خبرگزاری به نقل از یک منبع آگاه افزود: در این خصوص جلسات فشرده‌ای طی روزهای گذشته بین نمایندگان ایران، روسیه و سوریه با هدف شکستن محاصره اقتصادی کُشنده آمریکا و اروپا علیه مردم سوریه برگزار شد. این منبع گفت که پس از سرقت نفت سوریه توسط ارتش آمریکا و شبه نظامیان مورد حمایت آن در شمال سوریه و قاچاق آن‌ها به عراق و جلوگیری از رسیدن تانکرهای حامل سوخت به بنادر سوریه، کمبود سوخت یکی از بزرگترین بحران‌هایی است که سوریه طی دهه‌های گذشته شاهد آن بوده است. وی اضافه کرد که کار اتاق یاد شده در وهله اول، هماهنگی چند جانبه برای تامین نیازهای نفتی و رسیدن سوخت به بنادر سوریه است. منبع یاد شده همچنین ادعا کرد که بر اساس هماهنگی‌های انجام شده و مصوب توسط کمیته یاد شده، کشتی‌های جنگی روسیه به منظور تامین امنیت نفتکش‌های ایرانی در برابر هرگونه حملات و جلوگیری از دزدی‌های دریایی از این نفکتش‌ها، آن‌ها را تا رسیدن به آب‌های سرزمینی سوریه اسکورت می‌کنند.

این منبع در مورد مکانیزم عملکرد کشتی‌های حامل نفت خام گفت: تامین واردات نفت سوریه طی دوره آینده از طریق تجمیع تعدادی از نفتکش‌های ایرانی و اعزام آن‌ها در قالب یک دسته واحد به سوریه مشروط بر اینکه ناوگان دریایی روسیه در مدیترانه حداقل تا پایان امسال امنیت دسترسی آن‌ها به بنادر سوریه را به طور مداوم بر عهده بگیرد، ادامه خواهد یافت. به گفته این منبع، در روزهای گذشته کشتی‌های جنگی روسیه با مراقبت از چهار نفتکش ایرانی که نفت خام و گاز طبیعی حمل می‌کردند دسترسی آن‌ها به آب‌های سرزمینی سوریه را تضمین کردند. این منبع با خودداری از معرفی مبدا ارسال این کشتی‌ها به منظور جلوگیری از مانع تراشی و هدف قراردادن آن‌ها در آب‌های آزاد، اضافه کرد: در روزهای آینده تعدادی کشتی حامل مواد غذایی و برخی کالاهای اساسی که در صنایع دارویی کاربرد دارد وارد آب‌های سرزمینی سوریه خواهند شد.

وی هماهنگی اخیر سه جانبه بین ایران، روسیه و سوریه را در قالب تفاهمات استراتژیک توصیف کرد و افزود: بر اساس این هماهنگی، بیشتر نیازهای بازار سوریه به کالاها و مواد اساسی تامین خواهد شد و این موضوع طی چند روز آینده به صورت واقعی عملیاتی می شود. بر اساس گزارش اسپوتنیک، همزمان با حرکت نفتکش‌های ایرانی، کشتی‌های باری روسیه نیز در چارچوب قراردادهای منعقد شده در زمان‌های قبلی که در حال اجراست، مقادیر زیادی گندم را به سوریه حمل می‌کنند و پیش بینی می‌شود که انتقال گندم روسیه تا پایان ماه ژوئن آینده ادامه داشته باشد و این بدان معناست که سوریه نیازهای خود از آرد را تا اواسط سال ۲۰۲۲ تأمین می‌کند. ورود پی در پی منابع گندم به سوریه نشان دهنده آغاز رفع بحران عمیق نان در این کشور است که سوری‌ها بر اثر قاچاق ذخایر گندم این کشور به کشورهای همسایه توسط ارتش آمریکا، تجربه می‌کنند. در این حال رئیس جمهور روسیه به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد استقلال سوریه برای بشار اسد، همتای سوری خود پیام تبریک فرستاد.ولادیمیر پوتین، در پیام خود گفت که روسیه به طور پیوسته از حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی سوریه حمایت می‌کند.

وی بر عزم کشورش در تأمین امنیت، ثبات و بازسازی سوریه تأکید و ابراز اطمینان کرد که توسعه مداوم روابط روسیه و سوریه در چند حوزه منافع دو ملت دوست را برآورده می‌کند.وی همچنین برای رئیس جمهور سوریه سلامتی و موفقیت و برای همه سوری‌ها زندگی آرام و موفقیت آمیز آرزو کرد.از سوی دیگر، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین هم سالروز استقلال سوریه را به بشار اسد تبریک گفت.همزمان رهبران امارات نیز به بشار اسد به مناسبت روز استقلال سوریه تبریک گفتند. رئیس و نائب رئیس امارات و ولیعهد ابوظبی با ارسال پیام‌های جداگانه برای رئیس جمهور سوریه سالروز استقلال این کشور از اشغالگران فرانسوی را تبریک گفتند. خلیفه بن زاید آل نهیان رئیس امارات، محمد بن راشد آل مکتوم نخست وزیر و نائب رئیس امارات و حاکم دبی و همچنین محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد ابوظبی و جانشین فرمانده کل نیروهای مسلح امارات با ارسال پیام‌های جداگانه روز ملی سوریه را به بشار اسد رئیس جمهور سوریه تبریک گفتند. ملت سوریه هرسال سالگرد بیرون راندن آخرین سرباز فرانسوی از خاک خود را جشن می‌گیرند و نام آن ‌را عید “جلاء” گذاشته‌اند.

نسخه مناسب چاپ