برگزاری مراسم بزرگداشت سعدی در ۷ شب به میزبانی فضای مجازی
 

سرویس شهرستان ها: مراسم گرامیداشت سعدی، با همراهی سعدی پژوهان و هنرمندان و علاقه مندان از امروز تا هفتم اردیبهشت در فضای مجازی برگزار می‌شود.

کوروش کمالی سروستانی مدیر مرکز سعدی شناسی با اعلام این خبر گفت: بی‌شک سعدی شیرازی، استاد سخن فارسی، یگانه‌ای است که سحر کلامش از گذر قرن‌ها، مخاطبانش را پیوسته مسحور می‌کند.

وی افزود: برگزاری یادروز سعدی، با همراهی و عنایت سعدی‌ پژوهان، هنرمندان و علاقه مندان به او ادای دینی است به خوان گسترده حکمت و شعر و اندیشه او که هریک به سهم خویش از آن خوشه چیده‌ایم.

کمالی سروستانی تاکید کرد: اول اردیبهشت‌ماه، یادروز سعدی، به یمن خوبی‌ها و زیبایی‌های آثارش، چون نامش جهانگیر شده است و امروز در شیراز و برخی از شهر‌های ایران و جهان این روز خجسته را که امسال با ماه مبارک رمضان تقارن میمونی یافته است گرامی می‌دارند.

مدیر مرکز سعدی شناسی در مورد برنامه‌های یادروز سعدی گفت: برنامه‌های یادروز سعدی هر روز از ساعت ۱۸از اینستاگرام مرکز سعدی‌شناسی به نشانی@ sadishenasi و فضا‌های مجازی دیگر نهاد‌های فرهنگی و انجمن‌های ادبی پخش خواهد شد و صدا و سیمای مرکز فارس و کشور هم برنامه‌های ویژه‌ای پخش خواهند کرد،ضمن این که دیشب این برنامه ها گشایش یافت.

کمالی سروستانی افزود:همچنین به دلیل تقارن یادروز سعدی با ماه مبارک رمضان با استفاده از مناجات‌خوانی درخشان محمد معتمدی براساس اشعار سعدی کلیپ‌های ویژه‌ای ساخته شده است که پخش خواهد شد. همچنین امروز آرامگاه سعدی گلباران و مجموعه فرهنگی سعدی‌شناسی به همت سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری استان فارس افتتاح می شود.

مدیر مرکز سعدی‌شناسی در مورد سخنرانی‌های علمی یادروز سعدی گفت: از اول تا هفتم اردیبهشت‌ماه از ساعت ۱۸،سه سخنرانی ارایه و همچنین غزل‌های سعدی خوانده می شود.

وی درباره برنامه‌های جنبی یادروز سعدی گفت: همزمان با یادروز سعدی در اول اردیبهشت‌ماه کلیات نفیس سعدی شیرازی اثر ارزشمند خاندان هنرمند یوسف مذهب‌باشی به خط میرزا علی‌نقی شیرازی و تذهیب میرزا محمود شیرازی منتشر خواهد شد. مسابقات سعدی‌خوانی، گلستان‌خوانی، بوستان‌خوانی و همچنین ساخت و انتشار موسیقی سنتی براساس آثار سعدی به همت نهاد‌ها و انجمن‌های فرهنگی از دیگر برنامه‌های جنبی یادروز سعدی خواهد بود. هم‌چنین رایزنی‌های فرهنگی جمهوری اسلامی در کشور‌های مختلف از جمله ترکیه و هند وبینار‌هایی برگزار خواهند کرد .

نسخه مناسب چاپ