اخبار کودکان و نوجوانان
 

جاناتان ۱۸۸ ساله
«جاناتان»، لاک‌پشت غول‌پیکر ۱۸۸ ساله سیشل، رکورد سالخورده‌ترین حیوان زنده روی خشکی را دارد.
او در جزیره دور افتاده «سنت هلن» در اقیانوس اطلس جنوبی زندگی می‌کند. او در سال ۱۸۸۲ از جزیره «سیشل» به آنجا آورده شد و دامپزشکان تخمین می‌زنند در سال ۱۸۳۲ متولد شده باشد.
طول عمر معمول این نوع از لاک‌پشت‌ها حدود ۱۵۰ سال است و این بدان معناست که جاناتان حدود ۳۰ سال بیشتر از دوستانش زندگی کرده است. بدین ترتیب نام جاناتان در کتاب رکوردهای گینس به عنوان پیرترین حیوان زنده روی زمین به ثبت رسیده است.
این لاک پشت دوست داشتنی، اتفاقات زیادی در مدت عمر طولانی خود دیده است.
در طول زندگی جاناتان دو جنگ جهانی رخ داده، انقلاب روسیه به وقوع پیوسته، هفت پادشاه بر تخت پادشاهی انگلستان نشسته‌ و ۴۰ رئیس‌جمهوری نیز در آمریکا تغییر ‌کرده‌اند. همچنین اختراع لامپ حبابی و خودروهای موتوری، تکمیل برج ایفل و ساخت اولین آسمانخراش رخ داده است.
به رغم این سن زیاد، جاناتان همچنان فعال بوده و اصلا از زندگی خسته نشده است. تصویر جاناتان، هنوز روی سکه‌های پنج پنی سنت هلنا دیده می‌شود و او قهرمان مکرر نمایش‌های تلویزیونی و مقالات مجلات است.
دامپزشک جاناتان می‌گوید اگر چه او به خاطر آب مروارید نابینا شده و حس بویایی‌اش را از دست داده اما هنوز هم یک لاک پشت قدرتمند است، حس شنوایی او عالی است و اشتهایش را نیز حفظ کرده است.

پینوکیو ۱۴۰ ساله شد
«کارلو کلودی» در سال ۱۸۸۱ برای اولین بار در یک نشریه کودکان در ایتالیا داستانی از یک آدمک چوبی به نام «پینوکیو» را منتشر کرد.
این داستان در همان سال مورد توجه کودکان قرار گرفت و کارلو کلودی ماجراهای متنوع‌تری را برای پینوکیو خلق کرد. سپس در سال ۱۸۸۳ مجموعه کامل پینوکیو به طور مستقل منتشر شد.
پینوکیو در ادبیات کودکان نماد سادگی است و در عین حال تجربه‌ورزی .
پینوکیو به عنوان یک عروسک چوبی، به واسطه تجربه‌هایش- نه به خاطر درس خواندن در مدرسه- و به خاطر عواطفی که تجربه می‌کند، در انتها انسان می‌شود.
پینوکیو یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های ادبیات کودکان است.
تنوع بازنویسی، تصویرگری، ساخت عروسک، نمایش، فیلم و … از پینوکیو بسیار گسترده است.
۱۴۰ سالگی‌ات مبارک پینوکیو عزیز.

‌به نوزادان حیوانات دست نزنید
بهار، فصل تولد و زایش بسیاری از حیوانات است. اگر به طبیعت رفتید و با نوزادان تنهای حیوانات حیات وحش مواجه شدید، یعنی شما وارد حریم زندگی آنها شده‌اید. مادر آنها برای تهیه غذا رفته است و به زودی برمی‌گردد. مبادا به فرزندان آنها نزدیک شوید یا دست بزنید. چون در این صورت هم زندگی آن حیوان و هم زندگی خودتان را در معرض خطر قرار می‌دهید. بدون سر و صدا و هیاهو یا عکس گرفتن بی‌مورد، از آنها دور شوید و اجازه دهید زیستگاه و زندگی ساکنان آن، امن و آرام بماند.
اگر در شهر و روستای محل زندگی خود با نوزادان حیوانات شهری یا خانگی مواجه شدید، باز هم به آنها دست نزنید. مادر آنها یا در اطراف، مراقب است یا برای تهیه غذا رفته است و حتی ممکن است چندین ساعت آنها را تنها بگذارد و بعد برگردد.
وقتی نوزادی را از مادرش و محل اصلی زندگی‌اش، جدا می‌کنید؛ به او کمک نمی‌کنید بلکه زندگی‌اش را از بین می‌برید.

code

نسخه مناسب چاپ