عربستان برای مقابله با حملات موشکی و پهپادی انصارالله یمن دست به دامن یونان شد
سرویس خارجی:عربستان سعودی که از شش سال پیش جنگ خود علیه یمن را آغاز کرده است، برای مقابله با حملات موشکی و پهپادی انصارالله یمن دست به دامن یونان شد و برای حفظ ازتاسیسات انرژی خود با این کشور توافقنامه ای برای استقرار سامانه‌های پاتریوت امضا کرد.
در همین رابطه یک دیپلمات یونانی از نهایی شدن توافق استقرار سامانه‌های پدافندی پاتریوت در تاسیسات انرژی عربستان خبر داد.یونان و عربستان سعودی توافقنامه‌ای را برای استقرار سامانه دفاع هوایی «پاتریوت» امضا کردند.این دیپلمات یونانی گفت: این توافقنامه در ریاض توسط هر دو طرف امضا شد. این مقام یونانی افزود: سامانه دفاع هوایی پاتریوت ساخت آمریکا برای محافظت از تاسیسات مهم انرژی در عربستان استفاده می شود.
«نیکوس دندیاس» وزیر امور خارجه و «نیکوس پاناگیوتوپولوس» وزیر دفاع یونان با «فیصل بن فرحان» وزیر خارجه عربستان در ریاض دیدار و در زمینه این توافق و سایر امور دفاعی رایزنی کردند.گفته می‌شود این توافقنامه از جمله شامل استقرارسامانه‌های موشک «پاتریوت PAC-3» نیروی هوایی یونان به همراه گروهی از خلبانان این کشور است تا پرسنل سعودی را آموزش دهند.
این در حالی است که عربستان اخیرا به صورت تقریبا هر چند روز یکباردر معرض حملات پهپادی و موشکی ارتش یمن از جمله حمله به تاسیسات آرامکو، غول نفتی این کشور قرار داشته است.
خبردیگر این که«استفان دوجاریک» سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد بدون اشاره به تجاوزگری‌های ائتلاف سعودی در شهر «مأرب» یمن، نسبت به آوارگی بیش از ۱۰۰ هزار شهروند این کشور در این شهر طی ماه‌های آینده هشدار داد. ازسویی منابع آگاه از ورود گروهی از عناصر گروه تروریستی «داعش» که در سوریه علیه دولت این کشور می‌جنگیدند، به استان «ابین» در جنوب یمن به منظور کمک به نیروهای ائتلاف به سرکردگی سعودی‌ها خبر دادند.این در حالی است که آژانس مطبوعات یمن از ابراز پشیمانی و بازگشت ۲۰ نفر از افراد فریب خورده که در صفوف نیروهای ائتلاف سعودی علیه مردم یمن می‌جنگیدند به آغوش دولت صنعا خبر داد.

نسخه مناسب چاپ