آغاز تخصیص ۶ میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی در نیمه اول امسال
 

مدیر کل عملیات و تعهدات ارزی بانک مرکزی با بیان اینکه عملیات تخصیص ۶ میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی و نهاده های دامی مربوط به شش ماهه اول سال ۱۴۰۰ از ابتدای اسفند ۹۹ آغاز شده است، گفت: بر این اساس طی دو ماه گذشته ( اسفند ۹۹ و فروردین ۱۴۰۰)مبلغ ۴ر۱ میلیارد دلار از سهمیه سال ۱۴۰۰ این کالاها که طبق تصمیم ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مشخص شده، تخصیص یافته و بیش از ۹۰۰ میلیون دلار آن تامین شده است.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، شیوا رواشی با حضور در بخش خبری ۲۱ سیما به تشریح آخرین وضع تامین و تخصیص ارز کالاهای اساسی و نهاده های دامی پرداخت و تصریح کرد: واردات کالاهای اساسی و نهاده های دامی در سه سال گذشته دقیقا مطابق با تکالیف ستاد هماهنگی اقتصادی دولت انجام شده است و این موید آن است که علیرغم فشارهای وارده این موضوع مدیریت و کنترل شده است.

وی با تاکید بر اینکه تحقق درآمد ارزی مقدم بر تامین و تخصیص ارز توسط بانک مرکزی است، افزود: بانک مرکزی منبع تولید ارز نیست و وظیفه مدیریت و کنترل درآمدهای ارزی حاصل از صادرات کشور پس از وصول آنها را به عهده دارد.مدیر کل عملیات و تعهدات ارزی بانک مرکزی ادامه داد: ظرفیت صادراتی کشور شامل نفت، پتروشیمی، فولاد و تمام کالاهایی که در کشور قابلیت صادارت دارند،است و توسط صادرکنندگان و تولیدکنندگان با مدیریت وزارتخانه های ذی ربط محقق و منجر به تولید ارز می شود.وی با اشاره به اینکه پس از وصول این ارزها، نقش بانک مرکزی که مدیریت ارزهای حاصل از صادارت کشور به منظور واردات کالاهای موردنیاز است، آغاز می شود، گفت: در سه سال گذشته تحریم ها موجب تاخیر در صادرات و وصول درآمدها شده است. این تاخیر زمانی به واسطه تحریم در سه سال گذشته به وضوح دیده شده اما با همکاری بانک مرکزی و وزارتخانه ها فرآیند واردات کالاهای اساسی به کشور مدیریت شده است.

راوشی با بیان اینکه وقتی روند وصول درآمدها کند شود، طبیعتا روند تخصیص ارز واردات هم کند می شود اما مشخصا در اسفند و فروردین گذشته این اتفاق رخ نداده است، افزود: روند تخصیص ارزهای تکلیف شده یک‌باره نیست و به تدریج صورت می گیرد. بانک مرکزی به دلیل اینکه روند واردات کالاهای اساسی به کشور متوقف نشود، تخصیص سهمیه ارز واردات سال ۱۴۰۰ این کالاها را از ابتدای اسفند سال ۹۹ آغاز کرده و این روند در فروردین امسال هم ادامه داشته و طی این دو

ماه ۴ر۱ میلیارد دلار از سهمیه سال ۱۴۰۰ این کالاها تخصیص و بیش از ۹۰۰ میلیون دلار آن تامین شده است.وی با اظهار اینکه تامین ارز به این معنی است که این میزان ارز توسط واردکنندگان خریداری و دستور پرداخت آن از حساب های فروشندگان صادر شده است، تصریح کرد: مراقبت از موجودی کالا در کشور و مدیریت آن وظیفه وزارتخانه هاست. البته برخی مواقع علیرغم تخصیص ارز توسط بانک مرکزی، کالایی کم و کالایی به وفور در کشور وجود دارد.با این وجود بانک مرکزی بر اساس تکالیف مشخص نسبت به تخصیص ارز کالاهای اساسی اقدام و این موضوع را در ابتدای ماه به وزارتخانه های متولی اعلام می کند و وزارتخانه های متولی باید اولویت ها را رعایت و وضعیت کالاها را رصد کنند. به طور مثال کالایی که در حال نزدیک شدن به گمرک است یا کالایی که تخلیه شده یا روی کشتی قرار دارد و ممکن است مشمول هزینه های جانبی شود را در اولویت قرار دهند.

مدیر کل عملیات و تعهدات ارزی بانک مرکزی همچنین به تشریح مکانیزم اعتباری برای واردات کالا به کشور پرداخت و گفت: بخش دیگر همکاری بانک مرکزی در زمینه تخصیص ارز، استفاده از مکانیزم اعتباری است. در این فرایند واردکنندگان بزرگی که در این سال ها ضمن تعامل با فروشندگان خارجی ثابت کرده اند امکان دریافت اسناد حمل و ترخیص کالا در زمان کوتاه با تعهد پرداخت را دارند، می توانند با هماهنگی وزارتخانه ها و بانک مرکزی نسبت به واردات کالاها اقدام کنند و با محاسبه ای که از پیش بینی درآمدها وجود دارد، ارز آن ظرف سه ماه پرداخت می شود؛ به این ترتیب کشور با کمبود و محدودیت کالا مواجه نمی شود.

آخرین مهلت ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان ریالی

صادرکنندگانی که نسبت به فروش ریالی کالاها از ۲۲ فروردین تا ۱۶ مرداد سال ۹۷ به عراق و افغانستان اقدام کردند، تا ۳۱ خرداد امسال فرصت دارند تا با ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت، تعهدات خود را ایفا کنند.

به گزارش ایرنا، احسان قمری دبیر کمیته اقدام ارزی سازمان توسعه تجارت با اشاره به ابلاغ بسته سیاستی ایفای تعهدات ارزی سال های ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۰ اظهار داشت: رفع تعهدات ارزی صادرکنندگانی که اقدام به صادرات ریالی در نیمه نخست سال ۹۷ کرده‌اند، ارتباطی به معافیت مالیاتی و استرداد مالیات بر ارزش افزوده نداشته و مشمول استفاده از نرخ صفر مالیاتی و استرداد مالیات بر ارزش افزوده نخواهند بود.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی‌های انجام شده درخصوص ثبت اطلاعات فروش ریالی به سایر کشورها غیر از عراق و افغانستان در بازه زمانی ۲۲ فروردین تا ۱۶ اردیبهشت ۹۷ خاطرنشان‌کرد: ضوابط این موضوع از طریق دبیرخانه کمیته اقدام ارزی اعلام خواهد شد.

بر اساس مکاتبه انجام شده توسط حمید زادبوم رئیس سازمان توسعه تجارت، زیرساخت لازم برای ثبت اطلاعات فروش ریالی توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیک فراهم خواهد شد.همچنین در چند روز آینده صادرکنندگان قادر خواهند بود نسبت به ثبت اطلاعات فروش ریالی به عراق و افعانستان مربوط با بازه زمانی یاد شده اقدام کنند.

فروردین امسال مصوبه ۲۱۴ ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در ادامه مصوبه ۱۷۷ و بسته سیاستی بازگشت ارز حاصل از صادرات ابلاغ شد که بر اساس آن صادرکنندگان و واردکنندگان سال‌های ۹۷، ۹۸، ۹۹ و ۱۴۰۰ دستورالعمل جدیدی برای ایفای تعهدات خود دریافت کردند.

نسخه مناسب چاپ