وزیر صنعت: ۲۷ هزار میلیارد تومان برای واحد‌های صنعتی تامین مالی شد
وزیر صنعت، معدن و تجارت از تامین مالی ۲۷ هزار میلیارد تومانی از طریق طرح تامین مالی واحدها و پروژه‌های دارای اولویت (طرح تام) خبر داد و گفت: واحدهای راکد، نیمه‌تعطیل و ظرفیت‌های خالی به‌طور هدفمند در راستای این طرح تامین مالی خواهند شد.

علیرضا رزم‌حسینی در آیین امضای تفاهمنامه تامین مالی واحدها و پروژه‌های دارای اولویت (طرح تام) افزود: بیش از ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در اقتصاد کشور وجود دارد و وزارت صنعت موظف به بسترسازی و فراهم کردن زمینه‌های لازم برای جذب این نقدینگی در بخش تولید است.وی با اشاره به اینکه باید بخش تولید برای سرمایه‌گذاری سودآور باشد تا سرمایه‌های سرگردان به سمت این بخش هدایت شوند، ادامه‌داد: از طریق سیاست‌های تامین مالی دولت همچون تبصره ۱۸ و تسهیلات رونق تولید، پارسال ۴۰ هزار و ۲۳۰ میلیارد تومان به بخش تولید تزریق شده است. همچنین از یک میلیون و ۶۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات ارائه شده از سوی شبکه بانکی در سال گذشته نزدیک به ۷۲۰ هزار میلیارد تومان به بخش تولید تزریق شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت جهت‌گیری بخش تولید را مثبت ارزیابی کرد و از رشد صنعتی هشت درصدی در سال گذشته خبر داد و در ادامه تجارت خارجی کشور را در سال گذشته ۷۵ میلیارد دلار و میزان تامین کالا (واردات و صادرات) را ۱۴۶ میلیون تن برشمرد و این حجم از صادرات و تجارت را نشانگر رشد و پویایی صنعت و تولید در کشور با وجود همه مشکلات از جمله شیوع ویروس کرونا و تحریم‌های ظالمانه قلمداد کرد.

وی با بیان اینکه در تامین اقلام بهداشتی مرتبط با کرونا نه تنها خودکفا شده بلکه صادرکننده هم هستیم و خلق پول از مسیر تولیدکنندگان و شرکت های برتر را ضروری دانست و بیان‌داشت: در این راستا سال گذشته ۱۰۰ شرکت بزرگ و توانمند شناسایی و تفاهمنامه‌هایی با آنها امضا شد و این طرح امسال هم تداوم خواهد داشت.

وزیر صنعت گفت: واردات کالاهای مورد نیاز تولید، تجهیزات و قطعات مورد نیاز کارخانجات به صورت هدفمند دنبال می‌شود و در صورت برداشته شدن تحریم‌ها هم سیاست تقویت و تعمیق ساخت داخل تداوم خواهد یافت.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت هم دراین آیین از هدفگذاری برای تامین دست‌کم ۵۰ هزار میلیارد تومان از طریق طرح تامین مالی واحدها و پروژه‌های دارای اولویت (تام) در سال ۱۴۰۰ خبر داد.سعید زرندی با بیان اینکه سه منبع مشخص مالی که سیاست‌ها و وظایف قانونی دولت برای حمایت از بخش صنعت، معدن و تجارت بوده، در سال ۱۳۹۹ مورد استفاده قرار گرفت، گفت: از طریق بند (الف) تبصره (۱۸) حدود ۹ هزار و ۱۴۵ میلیارد تومان به واحدهای تولیدی تزریق شد، همچنین میزان تزریق تسهیلات به واحدهای تولیدی از طریق ابلاغیه رونق تولید ۲۷ هزار و ۶۱۰ میلیارد تومان بوده است.وی از پرداخت ۳۴۷۵ میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای صادراتی در سال گذشته به عنوان سرمایه در گردش خبر داد و از تامین مالی از طریق بازار سرمایه به عنوان استراتژی جدید وزارت صنعت نام برد و گفت: پارسال فرایند ورود ۴۲۲ واحد جدید به بازار سرمایه برای تأمین مالی فراهم شد که از این تعداد، ۲۲۴ شرکت قراردادهای لازم را منعقد کردند و ۸۶ شرکت در مرحله پذیرش هستند.معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین انتشار اوراق مشارکت توسط واحدهای صنعتی را از دیگر برنامه‌های این وزارتخانه دانست که سال گذشته شروع شد و در این راستا ۸ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان اوراق منتشر شده است.

وی همچنین به نگاه جدید این وزارتخانه برای سرمایه‌گذاری و تامین مالی با استفاده از ظرفیت شرکت‌های بزرگ و توانمند اشاره کرد و گفت: در این راستا سال گذشته ۱۰۰ شرکت برتر شناسایی شد و تفاهم‌نامه‌هایی با پنج شرکت به امضا رسید و در این راستا می‌خواهیم ۵۰۰ هزار میلیارد تومان موضوع برای سرمایه گذاری تعریف کنیم.

زرندی حمایت شرکت‌های بزرگ از واحدهای کوچک را به عنوان اقدام دوم در راستای این نگاه جدید وزارت صنعت دانست و ادامه‌داد: شرکت‌های صنایع معدنی، راهبری و حمایت از واحدهای کوچک را بر عهده گرفتند و در این راستا به عنوان نمونه اسفند پارسال تفاهمنامه بانک صنعت و معدن با ایمیدرو به امضا رسید و یک‌هزار میلیارد تومان از طریق ایمیدرو در این بانک سرمایه‌گذاری شد.

وی همچنین به بسته وزارت صنعت برای استان‌های کمتر توسعه‌یافته از لحاظ صنعتی اشاره کرد و گفت: این برنامه در ۱۲ استان کمتر برخوردار در حال انجام است و ۱۴۴ واحد با هماهنگی بانک صنعت و معدن آماده فرآیند پرداخت شده‌اند.

برپایه این گزارش، در این مراسم با حضور علیرضا رزم‌حسینی وزیر صنعت، تفاهمنامه تامین مالی واحدها و پروژه‌های دارای اولویت (طرح تام) بین ایمیدرو، معاونت معدنی وزارت صنعت و بانک تجارت (به عنوان بانک عامل) به امضا رسید.

نسخه مناسب چاپ