تسلط انصارالله یمن بر بزرگترین مقر نیروهای‌هادی در«مارب»
سرویس خارجی:منابع خبری اعلام کردند:نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن وابسته به انصارالله توانستند در ادامه پیشروی‌های خود به سمت شهر مأرب بر «الطلعه الحمراء» بزرگترین و مهم‌ترین مقر نیروهای دولت مستعفی یمن تسلط پیدا کنند.

منابع خبری گزارش دادند که نیروهای صنعاء توانسته‌اند در جریان پیشروی خود به سمت شهر مأرب بر یکی از راهبردی‌ترین مناطق در استان سیطره پیدا کنند.

روزنامه «الاخبار» لبنان در گزارشی در ارتباط با اهمیت راهبردی الطلعه الحمراء نوشت: سقوط الطلعه به مثابه سقوط «الجبل الاحمر» (کوه سرخ) مشرف بر شهر عمران (شمال صنعاء) است که هفت سال پیش رخ داد چراکه این منطقه پیچیده‌ترین محل استقرار نیروهای‌هادی است که افراد مسلط بر آن از یک سو، امکان تسلط بر جاده‌های کمک‌رسانی را دارند که مهم‌ترین آن جاده صراوح به مأرب است و از سوی دیگر، دیگر بلندی‌های اطراف دروازه غرب و شمال غربی مأرب را زیر آتش خود می‌گیرند.این نشریه افزود: از طریق الطلعه الحمراء، نیروهای صنعاء می‌توانند مسافت را به سمت مرکز استان مأرب کوتاهتر کرده و با پیشروی به سمت شرق به سوی بلندی «البس» حرکت کنند سپس از آنجا وارد «الدحله السفلی» و «حمه المقهوی» از مناطق نزدیک به «حمه المصاریه» شوند که خود یکی از مناطق مشرف بر محله‌های غربی مأرب است.

الاخباربا اشاره به این که این موفقیت بزرگ تنها چند روز پس از سقوط جبهه «المشحج» در شمال غرب مأرب به دست آمده، خاطر نشان کرد که این تحول نظامی بزرگ ظرف چند ساعت و با پیشروی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به سمت شرق الطلعه الحمراء و با سقوط تعدادی از مواضع مهم در همان جبهه و درست پس از تسلیم شدن تیپ ۱۲۵ نیروهای منصورهادی محقق شده است؛ تیپی که از سحرگاه روز شنبه تحت محاصره ارتش و کمیته‌های مردمی یمن قرار گرفت.

درهمین حال منابع محلی گزارش دادند که بیمارستان‌های شهر مأرب مملوء از کشته‌ها و زخمی‌های شبه نظامیان وابسته به ائتلاف سعودی است. به نوشته وبگاه الخبر الیمنی، در پی درگیری‌های شدید در اطراف شهر مأرب، ۱۱۵ تن از شبه نظامیان وابسته به ائتلاف سعودی کشته و زخمی شدند.به گفته منابع نظامی، شبه نظامیان دولت مستعفی تلاش داشتند تا مواضع از دست رفته خود در منطقه «الطلعة الحمراء» را که به طور کامل به دست نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن افتاده، باز پس گیرند که با تلفات زیاد ناکام ماندند.

در این حال، منابع رسانه ای در یمن از عقب نشینی گسترده مزدوران ائتلاف سعودی از حومه غربی مأرب خبر دادند.منابع رسانه‌ای تاکید کردند: همزمان با پیشروی نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن ، تیپ ۱۲۵ پیاده نظام وابسته به منصور‌هادی در شهر مأرب، از صف متجاوزان جدا شدند و به این نیرو‌ها پیوستند.این منابع افزودند: نیرو‌های تیپ ۱۲۵ علیه فرمانده خود کودتا و یک فرمانده جانشین انتخاب کرده و به نیرو‌های صنعاء پیوسته اند و در کنار آنها نبرد می‌کنند.

درچنین شرایطی،«محمد علی الحوثی» عضو ارشد انصارالله یمن در سخنانی اعلام کرد: نبرد مأرب تنها زمانی متوقف می شود که بیگانگان و نیز تروریست‌های تکفیری داعش و القاعده از این شهر خارج شوند.وی گفت: ما نه در مأرب و نه در هیچ نقطه دیگری از یمن، خواستار راه حل نظامی نیستیم. این درحالی است که متجاوزان از جمله عربستان، امارات، آمریکا و انگلیس گزینه نظامی را به ملت محاصره شده یمن تحمیل می‌کنند. از سویی «عبدالقادر المرتضی»رئیس کمیته ملی امور اسرای یمن اعلام کرد که ۲۲ تن از اسرای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در یک فرایند تبادل اسرا با ائتلاف سعودی آزاد شده‌اند. از طرفی سرتیپ ستاد «یحیی محمد الشامی» مشاورشورای عالی سیاسی یمن، به دلیل ابتلا به بیماری صعب‌العلاج درگذشت. از سوی دیگر«مارتین گریفیتس» فرستاده سازمان ملل در یمن و«احمد ابوالغیط» دبیرکل اتحادیه عرب در دیداری دو جانیه تاکید کردند که گام نخست برای دستیابی به حل‌وفصل سیاسی، برقراری فوری آتش‌بس در یمن است که به کاهش بحران انسانی ملت یمن در سراسر این کشور منجر شود.

نسخه مناسب چاپ