واگذاری مدیریت سهام عدالت
سخنگوی آزادسازی سهام عدالت گفت با اشاره به اینکه درجریان آزادسازی سهام عدالت، شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به لحاظ سرمایه‌ای و سهامداری تجدید ساختار شدند، گفت: بدین معنا که به جای تعاونی‌ها، مردم استان‌ها که مشمول سهام عدالت بودند، سهامداران شرکت ها شدند.

حسین فهیمی در گفتگو با ایرنا به مراحل مختلف شرایط آزادسازی سهام عدالت اشاره کرد و افزود: سهام عدالت تا حدودی تحت تاثیر نوسانات بازار سرمایه در سال ۹۹ قرار گرفت، به همین دلیل اهمیت، ابعاد و بزرگی آن کمتر دیده شد اما این موضوع باید مدنظر باشد که طرح آزادسازی سهام عدالت، طرح تاریخی و ملی بازار سرمایه بود که اجرا شد.

فهیمی خاطرنشان کرد: معادل پنج برابر آنچه که در ۵۰ سال گذشته سهامدار وارد بورس شده بود به موجب این طرح و بعد از آزادسازی سهام عدالت، سهامدار وارد این بازار شد و این افراد قادر به بهره مندی از حقوق سهامداری خود شدند.

وی به برگزاری انتخابات هیات مدیره شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت اشاره کرد و افزود: در ششمین مرحله از آزادسازی سهام عدالت به مرحله برگزاری انتخابات هیات مدیره شرکت‌های سرمایه گذاری سهام عدالت رسیدیم.

فهیمی خاطرنشان کرد: فرمان آزادسازی سهام عدالت توسط رهبر معظم انقلاب در تاریخ ۹ اردیبهشت سال ۹۹ صادر و ابلاغیه آن برای اجرا در اختیار مسوولان بازار سرمایه قرار گرفت.

سخنگوی آزادسازی سهام عدالت افزود: طرح آزادسازی سهام عدالت، طرح بزرگی بود و برای آنکه بتوانیم در این طرح امکان بهره برداری مردم را از حقوق خود فراهم کنیم نیازمند ساماندهی جهادی بودیم.

وی با بیان اینکه نخستین گام آزادسازی سهام عدالت در کمتر از یک ماه و در تاریخ ۱۰ خرداد ۹۹ عملیاتی شد، گفت: در این مرحله افرادی که روش مستقیم سهامداری را انتخاب کرده بودند و تعداد آنها به حدود ۱۹ میلیون نفر می‌رسید در ۳۶ شرکت بورسی سهامدار شدند.

فهیمی اظهار داشت: مرحله نخست بدین صورت بود که ثبت آنها در سامانه بورسی انجام شد و سهامداران در مرحله دوم آزادسازی سهام عدالت قادر به فروش ۳۰ درصد از سهام خود در بازار بودند.

سخنگوی آزادسازی سهام عدالت به فراهم کردن امکان فروش ۱۹ میلیون نفر سهامدار که روش مستقیم مدیریت را انتخاب کرده بودند اشاره کرد و گفت: سامانه های بورس جهت فروش سهام به روش تجمیع سفارش راه اندازی شد که این روش برای نخستین بار در بورس به کار گرفته شد.

به گفته وی، پیاده کردن این سامانه کار بزرگی بود که به مرحله عملیاتی رسید؛ بنابراین مرحله اول و دوم سهام عدالت از این طریق پیاده سازی و اجرا شد.‌فهیمی به دیگر مرحله آزادسازی سهام عدالت اشاره و اظهار داشت: در مرحله سوم به ۳۰ میلیون سهامدار که روش غیرمستقیم مدیریت را انتخاب کرده بودند، رسیدیم.

سخنگوی آزادسازی سهام عدالت خاطرنشان کرد: در این مرحله، شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به لحاظ سرمایه ای و سهامداری تجدید ساختار شدند، بدین معنا که به جای تعاونی‌ها، مردم استان‌ها که مشمول سهام عدالت بودند سهامداران شرکت ها شدند و ساختار سهامداری و سرمایه ای افراد در این مرحله تغییر کرد.

وی با اشاره به اینکه براساس اقدامات انجام شده سرمایه های جدید ثبت شد، دارایی ها به سهامداران تخصیص و در سامانه های بورسی ثبت شدند، افزود: افراد زیادی جویای وضعیت سهام خود در بازار بودند که در نهایت با وجود تلاش‌های صورت گرفته مردم می‌توانند از طریق یک درگاه به نام sahamedalat.ir از آخرین وضع و قیمت سهام خود مطلع می شدند.

فهیمی خاطرنشان کرد: در مرحله چهارم به مرحله پذیرش و امکان معامله شرکت‌های سرمایه گذاری استانی رسیدیم و نماد شرکت‌هایی که از استاندارهای لازم برخوردار بودند بازگشایی و امکان فروش برای این شرکت‌ها به جز پنج شرکت فراهم شد.‌سخنگوی آزادسازی سهام عدالت افزود: تا پایان آذر سال پارسال، چهار مرحله از آزادسازی سهام عدالت انجام شد و به مرحله اجرایی رسیدند و با موفقیت همراه شدند.

خبر دیگر اینکه مهلت ثبت نام برای کاندیداتوری اعضای هیات مدیره شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت، روز شنبه به پایان رسید و به گفته مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار بیش از دو هزار نفر برای این منظور متقاضی شده‌اند.

در این رابطه، میثم فدایی مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار، از ثبت نام بیش از دو هزار نفر برای کاندیداتوری اعضای هیات مدیره شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت خبر داد و افزود: تعداد متقاضیان در همه استان ها به حد نصب رسیده است و روند بررسی صلاحیت این افراد ادامه دارد.

نسخه مناسب چاپ