یادداشت
چرا دور برگشت سخت شد؟
داود مختاریانی- آغاز توفانی نمایندگان فوتبال کشورمان در دور رفت لیگ قهرمانان آسیا نوید صعود بدون دردسر آنها را می‌داد و تصور این بود که برخلاف گذشته، برای صعود به مرحله بعد کار هیچ تیمی به اما و اگر نکشد؛ ولی در دور برگشت هر چهار نماینده فوتبال ما با مشکل مواجه شدند و دیگر خبری از بردهای قاطع و بی حرف و حدیث نبود.

بعضی از مربیان دلیل این افت محسوس را خستگی بازیکنان بیان کردند که غیر قابل قبول است زیرا به دلیل متمرکز برگزار شدن مسابقات شرایط برای همه تیم‌ها یکسان بود و این خستگی برای سایر تیم‌ها نیز وجود داشت.

با نگاه کلی به مسابقات دور برگشت می‌توان متوجه شد مربیان تیم‌های رقیب بعد از بازی رفت دقیقاً تیم‌های ما را آنالیز کرده و نقاط قوت و ضعف را مشخص کردند. مثلاً در بازی تیم‌های استقلال و الاهلی عربستان که بازی رفت با نتیجه ۵ بر ۲ به سود استقلال تمام شد، مهدی قائدی دردسر زیادی برای تیم عربستانی درست کرد ولی در بازی برگشت ارتباط او با سایر بازیکنان قطع و عملا از چرخه بازی حذف شد تا در نهایت فرهاد مجیدی ناچار به تعویض وی شود.

در مقابل، عبدالرحمن غریب بازیکن تأثیر گذار الاهلی در بازی رفت، در بازی برگشت هم بدون مزاحمت آزادانه حرکت می‌کرد و خط دفاعی استقلال را به دردسر انداخته بود ولی خبری از خنثی کردن این بازیکن نبود و تا آخر خط دفاع استقلال را به زحمت انداخت.

به نظر می‌رسد مشکل اصلی سخت شدن مسابقات برگشت نداشتن آنالیز درست از حریفان و خنثی کردن برنامه آنها بود نه خستگی بازیکنان!

نسخه مناسب چاپ