چرخش ناگهانی بن‌سلمان: عربستان آرزوی بهترین روابط را با ایران دارد
 

سرویس خارجی: ولیعهد عربستان سعودی در چرخشی ناگهانی در مواضع خود درگفتگویی تلویزیونی اعلام کرد: ایران کشور همسایه ماست و ریاض آرزوی بهترین روابط را با ایران دارد.

«محمد بن سلمان» گفت: ایران کشور همسایه ماست و امیدواریم بتوانیم رابطه خوبی با آن داشته باشیم. بن سلمان در پاسخ به سوالی درباره این که آیا اقدامی جاری برای حل و فصل موضوعات موجود بین دو طرف وجود دارد یا خیر، گفت: ایران یک کشور همسایه است و ما خواهان روابط خوب و متمایز با آن هستیم.

وی افزود: نمی خواهیم ایران در شرایط سختی قرار داشته باشد، بلکه می خواهیم ایران کشوری شکوفا باشد و توسعه یابد، ما در ایران و آنها در عربستان منافع دارند و این خواسته ما برای آن است تا منطقه و جهان به سوی رشد و شکوفایی حرکت کند.

بن سلمان با بیان این که خواستار روابط خوب با ایران هستیم مدعی شد، مشکل ما رفتار منفی ایران است و ما در حال کار با کشورهای منطقه و جهان برای یافتن راه حل هستیم.

بن سلمان در ادامه گفتگوی خود گفت: امیدواریم که انصارالله برای پایان جنگ یمن به میز مذاکره بیاید و ابتکار عربستان برای حل این موضوع همچنان پابرجاست.

ولیعهد سعودی با ادبیات بی سابقه‌ای در خصوص جنبش انصارالله یمن موضع گرفت و گفت: انصارالله خلق و منش عربی و یمنی دارد.وی بار دیگر بر طرح دولت سعودی برای پایان درگیری‌ها در یمن تاکید کرد و از جنبش انصارالله یمن خواست تا رو در روی تمامی گروه‌ها و جریانات یمنی پشت میز مذاکره بنشیند تا به گفته وی حقوق تمامی یمنی‌ها و منافع منطقه حاصل شود. بن سلمان با تکرار ادعاهای خود مبنی بر این که نگرانی عربستان سعودی از قدرت‌یابی انصارالله یمن امری طبیعی است ، افزود: هیچ کشوری نمی‌پذیرد که در مرزهایش شبه‌نظامیان یا یک سازمان مسلح فعالیت داشته باشد.

وی گفت: طرح دولت سعودی برای آتش‌بس و ارائه کمک‌های اقتصادی، مشروط به حضور انصارالله در میز مذاکره است.

ولیعهد عربستان همچنین گفت: ما آماده حمایت از انصارالله در یمن در ازای توقف حمله به عربستان هستیم. پیشنهاد عربستان حمایت اقتصادی و هر چیزی که بخواهند در ازای توقف درگیری‌ها و نشستن بر سر میز مذاکره است.وی با تکرار ادعاهای خود گفت: ما شکی نداریم که ارتباط قوی بین انصارالله و ایران وجود دارد اما امیدواریم انصارالله منافع یمن را قبل از هر چیزی در نظر بگیرند. ولیعهدعربستان همچنین در ادامه گفتگوی خود مدعی شد که عربستان در ۹۰ درصد مسائل با آمریکا همنظر است و ایالات متحده شریک راهبردی ریاض به شمار می‌رود. ولیعهد عربستان همچنین تاکید کرد: هرکس که موضع رادیکالی در پیش بگیرد مجرم است و بازخواست خواهد شد. بن‌سلمان گفت: در سایه ایدئولوژی افراط‌گرایانه امکان پیشرفت عربستان نیست.این درحالی است که «عبدالملک العجری» عضو تیم مذاکره کننده دولت نجات ملی یمن به اظهارات ولیعهد سعودی در خصوص یمن واکنش نشان داد و گفت:هیچ کشوری، حضور نظامی کشوری دیگر در خاک خود را نمی‌پذیرد.

دراین حال«احمد بن ناصر بن جاسم آل ثانی» سفیر قطر در مسکو در سخنانی ضمن استقبال از طرح روسیه برای امنیت خلیج فارس، اعلام کرد: ما از همه طرح‌های ویژه امنیت جمعی در منطقه خلیج فارس استقبال می‌کنیم و می‌دانیم که گفتگوی کشورهای عربی با ایران برای منافع عمومی ممکن و حتی ضروری است و ما امیدواریم که بین همه کشورهای منطقه تفاهمی به وجود آید.وی افزود: دوحه بارها آمادگی خود را برای ایفای نقش میانجیگری بین برادران ما در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس با ایران و همچنین در مذاکرات میان دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا با دولت ایران اعلام کرده است.

از طرفی «فؤاد حسین» وزیر خارجه عراق در سخنانی بر اهمیت سفر «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به بغداد تاکید کرد وگفت: در تلاش برای نزدیک کردن دیدگاه ایران و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس هستیم. وی افزود: بی ثباتی داخلی در عراق بر روابط با کشورهای اطراف تاثیر گذاشته است.فؤاد حسین تاکیدکرد: عراق در طرح مسائل منطقه صریح بوده و بغداد نقش بسزایی در نزدیکی کشورهای منطقه داشته است.

خبردیگر این که «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد: ایالات متحده به رغم نقش بن سلمان در پرونده قتل جمال خاشقجی،روزنامه نگار منتقد سعودی به کار با عربستان و ولیعهد این کشور ادامه خواهد داد.

نسخه مناسب چاپ