چهل سال پیش در همین روز
تمامی مطالب از روزنامه اطلاعات روز پنجشنبه ۱۰ اردیبهشت‌ماه ۱۳۶۰ (برابر با ۲۵ جمادی الثانی ۱۴۰۱، ۳۰ آوریل ۱۹۸۱) نقل شده است.
کلید پیروزی جبهه غرب به دست ایران افتاد

محمدرضا حیدرزاده و جهانگیر رزمی خبرنگاران اعزامی اطلاعات به جبهه غرب: نبرد در جبهه‌های غرب کشور با پیروزی رزمندگان مدافع جمهوری اسلامی ایران همچنان ادامه دارد و در جبهه سرپل‌ذهاب به دنبال حمله ارتش مزدور عراق به یکی از ارتفاعات این جبهه، نیروهای پاسدار، ارتش، بسیج عشایری و تیزپروازان هوانیروز با هماهنگی کامل به این حمله دشمن شدیدا پاسخ دادند. تیمسار ظهیرنژاد در گفتگو با محمدرضا حیدرزاده خبرنگار اعزامی اطلاعات در مورد جبهه «بازی‌دراز» گفت: ارتفاعات «بازی‌دراز» همچون کلید پیروزی منطقه است که به دست نیروهای ایران افتاده است.

فرمانده نیروی زمینی افزود: با تسخیر این ارتفاعات استراتژیکی، نیروهای ایران تسلط کامل بر منطقه خواهند یافت و به زودی شاهد شکست کامل ارتش مزدور عراق خواهیم بود. امام پیامی برای پاپ فرستادند

حجت‌الاسلام خسروشاهی در یک گفتگوی کوتاه به خبرنگار اطلاعات گفت: چون اخیرا این جانب به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در واتیکان انتخاب شده‌ام، ضروری بود که قبل از رفتن، برای کسب اجازه به حضور امام برسم و از رهنمودهای ایشان برای انجام وظایف اسلامی در ماموریت جدید برخوردار شوم. البته امام امت ضمن رهنمودهای لازم، پیامی نیز به پاپ اعظم فرستاد، و لزوم دفاع از حقوق ملل محروم و مستضعف جهان را در قبال ظلم و ستم دنیای سرمایه‌‌داری و کمونیسم جهانی یاد‌آور شدند.

نامه سرگشاده نخست‌وزیر

آقای محمدعلی رجایی، نخست‌وزیر و بهزاد نبوی، سخنگوی دولت و وزیر مشاور، نامه سرگشاده‌ای به هیات ۳ نفره حل اختلاف فرستادند متن نامه به شرح زیر است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم ـ هیئت سه نفری حل اختلاف حجج‌‌الاسلام آقایان مهدوی کنی، یزدی، اشراقی، امام امت و رهبر انقلاب یکماه و نیم قبل فرمان دادند که مسئولان مملکتی از بیان مسائلی که باعث بروز تشنج در جامعه می‌گردد و موجب تضعیف ارگان و نهادها می‌شود خودداری کرده، موارد تخلف را به جای طرح در جامعه و مطبوعات به هیئت سه نفری که تشکیل خواهد شد، ارجاع کنند. اکنون چندین روز است که هیئت سه نفره حل اختلاف رسما کار خود را شروع کرده است و مواردی را نیز مورد بررسی قرار داده است، اما متاسفانه از فردای روزی که فرمان امام صادر شد، تا امروز مطالبی در پاره‌ای از جراید چاپ و منتشر می‌شود، که نه تنها ناقض فرمان امام امت است، بلکه بیش از پیش در جهت تضعیف دولت و هتک حرمت و حیثیت مسئولان مملکتی است.

بازرگان و یزدی در مجلس از خود دفاع کردند

مجلس شورای اسلامی امروز به دنبال دفاعیات آقایان مهندس مهدی بازرگان، دکتر یزدی و هاشم صباغیان، نسبت به اتهاماتی که آقای محمد منتظری در جلسه قبل به آنان وارد کرده بود، به شدت متشنج شد. ابتدا، سخنرانان قبل از دستور، مطالبی که در رابطه با توطئه‌های اخیر در کشور بود بیان کردند و سپس حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس از آقای مهندس بازرگان که طبق آئین‌نامه حق داشت در مقابل اظهارات حجت‌الاسلام شیخ محمد منتظری به مدت یک ربع از خود دفاع کند خواست که به دفاع از خود بپردازد. مهندس بازرگان با اشاره به اظهارات آقای محمد منتظری در جلسه قبل گفت: بعد از یک سال و چند ماه دادگاهی برای آقای امیرانتظام تشکیل شده است و رئیس دادگاه بارها دعوت کرد که کسانی که در مورد وی شهادت، شکایت و یا اطلاعاتی دارند به دادگاه مراجعه کنند.

من روز اول رفتم و شهادت دادم، حالا معلوم نیست چرا، آقای محمد منتظری نرفته‌اند تا فرمایشاتشان را در دادگاه بیان کنند و در اینجا بیان می‌کنند…

مقررات و میزان جدید ارسال ارز

مقررات و میزان جدید ارسال ارز برای دانشجویان ایرانی مقیم خارج از کشور که از سوی وزارت فرهنگ و آموزش عالی تهیه شده بود در هیات وزیران تصویب شد.

میزان ارز ارسالی بر اساس اظهارنظر کارشناسان مسلمان و متعهد سازمان امور دانشجویان در کشورهای مختلف و بر اساس گزارش هیات اعزامی ستاد انقلاب فرهنگی که از اول فروردین ماه ۱۳۶۰ قابل اجرا خواهد بود به شرح زیر می‌باشد: آلمان غربی ۶۰۰ مارک، اتریش ۵۵۰۰ شلینگ اتریش، اسپانیا ۳۲ هزار پزوتا، استرالیا ۶۰۰ دلار استرالیا، آمریکا ۷۰۰ دلار آمریکا، ایتالیا ۳۵۰ هزار لیر ایتالیا، برزیل ۳۵ هزار ریال، بریتانیا ۲۰۰ پوند (حوزه لندن ۲۵۰ پوند بدون شهریه)، بلژیک ۱۲ هزار فرانک بلژیک. پاکستان ۱۷۰۰ روپیه.

code

نسخه مناسب چاپ