ظریف:به سمت ایجاد روابط دوجانبه قوی ومناسبات منطقه‌ای سازنده در حرکتیم
 

وزیر خارجه با اشاره به سفرش به چند کشور عربی اعلام کرد: همگی در زمینه آینده‌ای روشن و امیدوار کننده برای منطقه، به سمت ایجاد روابط دو جانبه مستحکم و روابط منطقه‌ای سازنده در حرکت هستیم.

به گزارش ایسنا، محمد جواد ظریف پنجشنبه شب در توییتی نوشت: همزمان با مذاکرات وین، ۵روز را در ۴پایتخت عربی همسایه سپری کرده و گفتگوهای مثمرثمری را با عزیزان و برادرانمان به انجام رساندم. همگی در باره آینده‌ای روشن و امیدوار کننده برای منطقه، به سمت ایجاد روابط دو جانبه مستحکم و روابط منطقه‌ای سازنده در حرکت هستیم.

وزیر امور خارجه شامگاه پنجشنبه در کویت با شیخ احمد ناصر الصباح وزیر امور خارجه دولت کویت دیدار و گفتگو کرد.

ظریف در این دیدار با مرور بر روابط دو جانبه در حوزه های سیاسی، اقتصادی و تجاری خواست کشورمان برای توسعه روابط در ابعاد مختلف را به آگاهی همتای کویتی خود رساند.

وزیر امور خارجه با تبیین دیدگاه ایران در زمینه ترتیبات منطقه ای توسط کشورهای منطقه، برضرورت اتکای کشورها به ظرفیت های خود در دستیابی به همکاری‌های سازنده و ثبات بخش تاکید کرد.

وزیر امور خارجه کویت هم در این دیدار روابط دو کشور را تاریخی خواند. وی ظرفیت روابط فی‌مابین را از سطح موجود بالاتر دانست و آمادگی کویت برای گسترش همکاری ها و همچنین تبادل هیئت‌ها را مورد تاکید قرار داد.

گفتگو با کشورهای ١+۴در وین، گسترش همکاری‌های چند جانبه در منطقه، مسائل کنسولی، همکاری در زمینه محیط زیست و رایزنی پیرامون آخرین تحولات یمن، سوریه و لیبی از دیگر موضوعات مورد تبادل نظر وزرای امور خارجه ایران و کویت در این دیدار بود.

وزیر امور خارجه با شیخ صباح الخالد نخست وزیر دولت کویت هم دیدار و در باره موضوعات مورد علاقه ایران و کویت گفتگو و تبادل نظر کرد.

ظریف در این دیدار با اشاره به روابط دو کشور در حوزه های مختلف، بر ضرورت گسترش و تقویت مناسبات دوجانبه و به فعلیت رساندن ظرفیت‌های موجود به ویژه در حوزه های اقتصادی و تجاری تاکید کرد.

وی آخرین تحولات منطقه از نگاه کشورمان و همچنین گفتگو با کشورهای ١+۴در وین را تبیین و سفر خودرابه کشور های منطقه همزمان با برگزاری گفتگوها در وین بیانگر توجه ویژه تهران به موضوعات و روابط در منطقه و با همسایگان دانست.

وزیر امور خارجه کشورمان بر ضرورت تلاش های ایران و کویت در ایجاد و تحکیم عنصر گفتگو با هدف حل مشکلات و مسائل موجود و گسترش همکاری های چند جانبه توسط کشورهای منطقه تاکید کرد.

شیخ صباح الخالد نخست وزیر کویت هم در این دیدار با استقبال از سفر وزیر امور خارجه ایران به کویت و ضرورت مراودات بین مقامات دو کشور، به ظرفیت های موجود برای گسترش همکاری های فیمابین اشاره کرد و نگاه کویت به موضوعات منطقه و ابتکار عمل درگفتگوهای منطقه و نقش پیشین کویت و جایگاه کشورمان را مورد تاکید قرار داد.

نخست وزیر کویت با ابراز خرسندی از استمرار گفتگوها در وین اظهار امیدواری کرد که این گفتگوها به نتایج مثبتی نائل شود.

همکاری‌ها در موضوعات مختلف از جمله مبارزه با کرونا، مسائل محیط زیست، مسائل کنسولی و روادید و برخی مشکلات مربوط به لنج‌های ایرانی در بنادر کویت از دیگر موارد مطروحه در این دیدار بود.

وزیر امور خارجه همچنین در پیامی توییتری به دیدارها و محور گفتگوهایش با مقامات عمانی پرداخت.

ظریف نوشت: دیدارهای خیلی خوبی با دوستان عمانی در مسقط داشتم. گفتگوهایی پربار با فهد بن محمود، بدر البوسعیدی وزیر امور خارجه، سلطان بن محمد النعمانی وزیر دفتر سلطان عمان و یوسف بن علوی وزیر امور خارجه پیشین داشتم.

ظریف ادامه داد: تمرکز گفتگو ها بر همکاری ارتقا یافته منطقه ای و جهانی بود. درباره یمن با عمانی ها و عبدالسلام صلاح صحبت کردم.

نسخه مناسب چاپ