معاون وزیر کشور: آمریکایی‌ها با غلبه بر تردیدها به تعهدات خود عمل کنند
معاون سیاسی وزیر کشور گفت: زمان آن فرارسیده است که آمریکایی‌ها جرأت کنند هم انقلاب اسلامی و هم جمهوری اسلامی را به مثابه قدرت منطقه‌ای به رسمیت بشناسند و باید بر تردیدهای خود غلبه کنند و تصمیم‌های سخت بگیرند و بی چون و چرا به تعهدات خود عمل کنند.
به گزارش ایرنا محمدباقر خرمشاد روز سه شنبه در دومین همایش بین المللی افول آمریکا با رویکرد جهان پسا آمریکا که در محل لانه جاسوسی آمریکا برگزار شد، با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای جنگ تحمیلی، مدافع حرم و سلامت گفت: اگر امروز امنیت وجود دارد و در این مکان گرد هم جمع شدیم، مدیون از خودگذشتگی شهدا هستیم .
معاون سیاسی وزیر کشور سخنان خود را با طرح این سئوالات آغاز کرد که چرا امروز از جهان پسا آمریکا سخن گفته می‌شود؟ چرا ۲۰ سال قبل از چنین ادبیاتی استفاده نمی‌شد؟ آیا واژه پساآمریکا ناظر بر افول قدرت آمریکا در عرصه بین‌الملل، یا عرصه داخلی خود یا هر دو است؟ رواج این واژه تا چه حد ناشی از ضعف و افول قدرت آمریکا و تا چه حد ناشی از ظهور قدرت‌های جدید مانند چین است؟ بحران‌های داخلی یا بحران کرونا یا بحران سیاسی در انتخابات ایالات متحده آمریکا یا خروج آمریکا از افغانستان تا چه میزان به ترویج واژه پُست‌آمریکا کمک کرده است؟وافزود:ظلم و ستم آمریکا در چند سال اخیر فراگیر، عمیق و غیرقابل تحمل بوده و آمریکا در مسیر ستمگری ظلم روند صعودی طی کرده و تعداد زیادی از کشورهای جهان را تحقیر کرده است واستقبال از واژه پساآمریکا پاسخ جهان به این ستم‌هاست.
معاون سیاسی وزارت کشور افزود: از جمله ستم‌هایی که امروز شاهد هستیم این است که اقتصاد چندین کشور با چند ۱۰۰ میلیون نفر جمعیت زیرفشارهای خرد کننده قرار گرفته است.
خرمشاد به شرایط امروز افغانستان، یمن، عراق، سوریه، لبنان، کوبا، ونزوئلا و ایران اشاره کرد و گفت: چرا باید اقتصاد این کشورها با چند ۱۰۰ میلیون نفرجمعیت تحت تاثیر فشار و تحریم آمریکا باشد. کثرت این ستم و شدت تحقیرشدگی این ملت‌ها ست
‌که جهان را مستعد استقبال از جهان پساآمریکا می‌کند.
وی با بیان اینکه تحریم ظالمانه چند دهساله بر ملت ایران یک ستم تاریخی بزرگ است، اضافه کرد: اکنون در آحاد ملت ایران این سئوال نهادینه شده است که چرا در شرایطی که دولت ایران به حق یا ناحق، پای میز مذاکره‌ای نشست و تعهداتی داد و طرف مقابل هم تعهداتی داد، ولی آمریکا یکطرفه زیر میز مذاکره زد و بعد شروع به تحریم‌های بیشتر کرد. مگر نه اینکه گفته شد مساله را حل کنیم و هردو طرف به تعهدات خود عمل کنند.
معاون سیاسی وزیر کشور گفت: در ادبیات ایرانیان این اقدام چیزی جزستم نیست وهمان ستمی است که آمریکایی‌ها در دوران مصدق انجام دادند و این ستم بزرگی است که از حافظه ملت ایران و ملت‌های دیگر بیرون نخواهد رفت.
خرمشاد با بیان اینکه رجال آمریکایی باید از توفان برخاسته از تحقیر ملت‌ها بترسند، تاکید کرد: اگر روند جهان پساآمریکا اندکی دیگر پیش برود شورش ملت‌ها به دلیل فشار سخت و ناجوانمردانه آمریکا، شورشی سخت خواهد بود.

نسخه مناسب چاپ