دفتر آیت‌الله العظمی سیستانی شایعه دخالت در تشکیل دولت عراق را تکذیب کرد
 

سرویس خارجی: یک منبع رسمی در دفتر مرجعیت عالیقدر دینی عراق گفت که آنچه درباره مداخله مرجعیت در روند تشکیل دولت یا ائتلافهای سیاسی این کشور گفته می‌شود، صحت ندارد.
یک منبع رسمی در دفتر آیت الله العظمی سید علی سیستانی، آنچه در مورد دخالت این مرجع در جلسات، گفت‌وگوها یا تماس‌های مرتبط با ائتلاف‌های سیاسی منتشر می‌شود را تکذیب کرد. پایگاه خبری «ناس» به نقل از این منبع گزارش داد: مرجعیت عالی دینی در هیچ یکی از نشست‌ها، مذاکرات، تماس‌ها یا رایزنی‌های مربوط به ائتلاف‌های سیاسی و تشکیل دولت آینده حضور ندارند. وی همچنین گفت: هیچ یک از اخباری که برخی احزاب و گروهها در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی تبلیغ می‌کنند، به هیچ عنوان صحت ندارد. در همین ارتباط، «حسن سلمان» مدیر رسانه‌‌ای کمیسیاریای عالی انتخابات عراق اعلام کرد که معترضان به نتایج انتخابات زودهنگام پارلمانی می‌توانند ادله خود را ارائه کنند.
سلمان با این ادعا که بیشتر اعتراضات «بدون ادله است» گفت که از طریق نظارت بر روند انتخابات، نتایج انتخابات در اکثر حوزه‌ها با نتایج شمارش دستی مطابقت داشته است. وی تأکید کرد که مدت معینی برای تایید نتایج انتخابات وجود ندارد و پس از پایان اعتراضات و تایید دادگاه فدرال، این نتایج تأیید خواهد شد. در خبری دیگر مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق در روزهایی که صحنه سیاسی عراق شاهد دو رویداد مهم به شکل موازی است، در اقدامی معنادار رئیس شورای عالی امنیت ملی عراق را تغییر داد. این روزها مهم‌ترین بحث سیاسی عراق، اعتراضات به نتایج اعلامی انتخابات و رایزنی‌ها برای تشکیل دولت آینده است. در فضای امنیتی نیز دور جدید تحرکات گروه تروریستی داعش و تحولات امنیتی در منطقه «مقدادیه» استان دیاله در رأس اخبار قرار دارد. در چنین شرایطی، «مصطفی الکاظمی» به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح، «عبدالغنی الاسدی» از فرماندهان قدیمی ارتش عراق را از ریاست شورای عالی امنیت ملی برکنار و «حمید الشطری» را جایگزین کرد. عبدالغنی الاسدی از فرماندهان قدیمی ارتش عراق بود که در دوران مبارزه با داعش به عنوان یکی از فرماندهان اصلی میادین آزادسازی در کنار فرماندهان الحشد الشعبی و مقاومت و همچنین سردار شهید حاج قاسم سلیمانی حضور داشت.

نسخه مناسب چاپ