سفر هیات موساد به خارطوم پس از کودتای ارتش سودان
سرویس خارجی:منابع خبری فاش کردند که هیاتی از مقامات سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی (موساد) در پی کودتای نظامی در این کشور، با یک مقام نظامی در خارطوم، پایتخت سودان، دیدار کرده است. روزنامه عبری یدیوت آهارونوت بدون ذکر منبعی گزارش داد که هدف این هیأت میانجیگری بین دو طرف درگیر نبوده بلکه دستیابی به درکی از اوضاع سودان به عنوان کشوری است که اسرائیل با آن عادی سازی روابط کرده است.
این درحالی است که وب سایت عبری وای نت نوشت که هیات اسرائیلی شامل نمایندگانی از موساد بود و با عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش سودان و ظاهراً عبدالله حمدوک، نخست وزیر برکنار شده این کشور، گفتگو کرد.رژیم صهیونیستی تاکنون از موضع گیری علنی در مورد حوادث اخیر سودان خودداری کرده است.
طبق نوشته این سایت، رویدادهای هفته گذشته سودان ممکن است بر روند عادی سازی در برقراری روابط دیپلماتیک کامل تأثیر بگذارد، زیرا روابط دو طرف از ابتدا کندتر از روابط بین اسرائیل و سایر کشورهای عربی بوده است.روزنامه عبری “اسرائیل هیوم” هم نوشت: هدف از سفر این هیئت تضمین تداوم روند عادی سازی میان سودان و اسرائیل در پس زمینه تنش های داخلی در این کشور است.از طرفی،عربی۲۱اعلام کرد که سودان جنوبی درصدد میانجیگری برای حل و فصل بحران شکل گرفته میان نظامیان و غیرنظامیان سودان درپی کودتای نظامی در این کشور است.منابع دیپلماتیک مصری و غربی در قاهره از تماس‌های سازمان اطلاعات مصر برای میانجیگری میان رهبران نظامی سودان برای حل اختلافات خبر دادند.همچنین سودان جنوبی درصدد میانجیگری برای حل و فصل بحران شکل گرفته میان نظامیان و غیرنظامیان سودان درپی کودتای نظامی در این کشور است.
*اتیوپی
نخست وزیر اتیوپی متعهد به تحقق پیروزی در جنگ دایر در شمال این کشور شد. پس از اینکه نیروهای «جبهه آزادی بخش خلق تیگرای» مدعی شدند که یک شهر راهبردی دیگری را تحت کنترل خود درآورده‌اند، آبی احمد، نخست وزیر اتیوپی متعهد به تحقق پیروزی در جنگ دایر در شمال این کشور شد.وی خطاب به مسئولان دولتی خاطرنشان کرد: ما با تمام قدرت و توان خود با آنها مقابله خواهیم کرد.آبی احمد همچنین تصریح کرد: چالش‌های زیادی وجود دارد اما قاطعانه می‌توانم به شما بگویم که به یک پیروزی همه جانبه و فراگیر دست خواهیم یافت.
*مصر
نیروی دریایی مصر و آمریکا رزمایش مشترک دریایی در آبهای دریای سرخ اجرا کردند.سخنگوی نیروهای مسلح مصر در بیانیه‌ای اعلام کرد، این رزمایش در چارچوب حمایت از روابط نظامی، تقویت همکاری و تبادل تجربیات اجرا شد.
در این بیانیه آمده است که این رزمایش شامل مجموعه‌ای از فعالیت‌های رزمی دریایی بوده و بر تقویت اقدامات امنیت دریایی در دریای سرخ از جمله تبادل موقعیت عملیاتی عملیات دریایی مشترک متمرکز شد که هدف از آن ارزیابی تهدیدهای دریایی در مقابله با تهدیدهایی است که روی کشتیرانی بین المللی و جریان تجارت جهانی در مناطق مهم مشترک تاثیر می‌گذارند.

نسخه مناسب چاپ