خودرو‌های فاقد قیمت گذاری در بورس کالا عرضه خواهند شد
خودرو‌هایی که مشمول قیمت گذاری نیستند منعی برای عرضه در بورس کالا ندارند.

جواد جهرمی معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران با اعلام این مطلب به خبرگزاری صدا و سیما درباره عرضه خودرو در بورس کالا افزود: خودرو به دو بخش تقسیم می‌شود. بخش اول، خودرو‌هایی که مشمول قیمت گذاری شورای رقابت و تحت نظارت دستگا‌ه های دولتی هستند که قرار است ظرف چند روز آینده مصوبه‌ای درباره قیمت گذاری این خودرو‌ها توسط وزیر صنعت اعلام شود.

وی اضافه کرد: سایر خودرو‌هایی که مشمول قیمت گذاری دستوری نمی‌شوند مثل خودرو‌های گروه خودروساز‌های بهمن یا بخشی از خودرو‌های شرکت ایران خودرو که در این رابطه مذاکراتی برای عرضه این خودرو‌ها در بورس کالا انجام شده است.

جهرمی گفت: بخشی از خودرو‌های گروه بهمن که ماه گذشته به بازار عرضه شدند با توجه به اختلاف قیمت بین کارخانه و بازار، هنگام ثبت?نام تقاضای زیادی داشتند.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه این خودرو‌ها مشمول قیمت گذاری نیست، امکان عرضه در بورس کالا وجود دارد و برهمین اساس با گروه خودروسازی بهمن وارد مذاکره شدیم تا برای عرضه در بورس کالا، مدارک و مستندات را ارائه کند و به محض پذیرش، در بورس کالا عرضه می‌شود.

معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران درباره مزایای عرضه خودرو در بورس کالا گفت: در عرضه خودرو در بورس کالا، فاصله‌ قیمتی بین بورس و بازار نصیب کارخانه می‌شود و این باعث شفاف شدن فرایند فروش می‌شود.

وی افزود: در شرایط ثبت نام خودرو افراد با استفاده از ربات اقدام به نام نویسی تعداد زیادی از خودرو می‌کنند یا اینکه هر کس زودتر ثبت نام کند می‌تواند خودرو خریداری کند، اما زمانی که در بورس عرضه شود، فرایند فروش شفاف می‌شود.جهرمی تصریح کرد: یکی دیگر از مزایای عرضه خودرو در بورس کالا شفاف شدن قرارداد بین طرفین است و هر دو طرف به تعهدات عمل می‌کنند. همچنین خودروساز از ۲۰ درصد معافیت بر عملکرد به میزان کالایی که در بورس فروخته شده، استفاده می‌کند.

وی با اشاره به اینکه ۹۰ درصد تولیدات گروه خودرو سازی بهمن در بورس کالا عرضه خواهد شد و منتظر ارائه برنامه تولید و میزان واردات و تعهدات آن‌ها هستیم، گفت: زمانی که خودرو وارد بورس کالا شود، قیمت خودرو در بورس بین قیمت کارخانه و بازار خواهد بود.معاون بورس کالای ایران افزود: با ایران خودرو هم درباره خودرو‌هایی که مشمول قیمت گذاری نمی‌شوند مانند خودرو تارا و هایما مذاکراتی کرده ایم.

نسخه مناسب چاپ