وزیرخارجه لبنان: عربستان بداند حزب‌الله حذف‌شدنی نیست
سرویس خارجی: وزیر خارجه لبنان با بیان اینکه سعودی‌ها از ابتدای تشکیل دولت جدید لبنان و حتی قبل از اختلافات دیپلماتیک اخیر هیچ تماسی با دولت لبنان برقرار نکرده‌اند گفت: آنها با درخواست از دولت لبنان برای محدود کردن نقش حزب‌الله، شروط غیرممکنی را دیکته می‌کنند.

«عبدالله بوحبیب» در گفت‌‌وگو با «رویترز» اظهار داشت: اظهارات «فیصل بن فرحان» وزیر خارجه سعودی نشان می‌دهد که مشکل آنها حزب‌الله است نه «جرج قرداحی» وزیر اطلاع‌رسانی لبنان. وی افزود: حزب‌الله بر لبنان تسلط ندارد، بلکه یک طیف لبنانی است که در سیاست حضور دارد و اگرچه امتداد نظامی و منطقه‌ای دارد اما از آن در لبنان استفاده نمی‌کند. بوحبیب تأکید کرد: ما بر روابط خوب بلکه عالی با عربستان سعودی اصرار داریم اما باید دقیقا بدانیم آنها چه می‌خواهند و ما به عنوان لبنانی‌ها تا چه حد می‌توانیم آن را برآورده کنیم. این مقام لبنانی گفت: ما با یک مشکل بزرگ مواجه هستیم و آن اینکه عربستان سعودی سَر حزب الله را از ما می‌خواهد، اما ما نمی‌توانیم چنین چیزی را به آنها تقدیم کنیم زیرا حزب الله جزئی از لبنان است. وزیر خارجه لبنان تصریح کرد: حزب الله در لبنان نقش آفرینی سیاسی دارد. درست است که حزب الله در عرصه نظامی در سطح منطقه فعالیت دارد اما از ابزار نظامی خود در لبنان بهره برداری نمی‌کند و ما نمی‌توانیم حزب الله را منحل کنیم.

وی با بیان اینکه گفت‌وگو را بر دیکته ترجیح می‌دهیم، تصریح کرد: لبنان آماده گفت‌وگو برای حل این بحران است اما دیکته را نمی‌پذیرد. وی در ادامه گفت، عذرخواهی دولت لبنان از عربستان فعلا مطرح نیست زیرا اشتباهی مرتکب نشده است و اظهارات قرداحی مربوط به پیش از وزیر شدنش در این دولت است و دولت از آن اطلاعی نداشته است. بوحبیب افزود، معلوم نیست اگر قرداحی استعفا کند اختلاف با سعودی حل شود یا خیر. بحران اخیر میان لبنان و برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس بویژه سعودی از آنجا آغاز شد که جرج قرداحی وزیر اطلاع‌رسانی لبنان در اظهاراتی که مربوط به پیش از وزیر شدنش است، جنگ علیه یمن را بیهوده خوانده و خواستار پایان آن شده بود. در پی این اظهارات، عربستان سعودی سفیر خود در بیروت را فراخواند و از سفیر لبنان در عربستان نیز خواست این کشور را ترک کند. امارات، کویت و بحرین نیز در اقدامی مشابه سفرای خود از بیروت را فراخوانده و تأکید کردند که این اقدام آن‌ها به نشانه همبستگی با عربستان انجام شده است.

نسخه مناسب چاپ