تازه‌ترین دور اعتراضات مردم عراق علیه نتیجه انتخابات یک کشته برجا گذاشت
 

سرویس خارجی: شمار زیادی از افراد معترض به نتیجه انتخابات پارلمانی عراق دیروز به خیابان‌های بغداد آمدند و با نیروهای امنیتی این کشور در نزدیکی منطقه سبز درگیر شدند که یک کشته برجا گذاشت.

منابع عراقی از تظاهرات عده‌ زیادی از مردم این کشور در اعتراض به نتیجه انتخابات پارلمانی عراق خبر دادند و اعلام کردند این تظاهرات با حضور گسترده مردمی از جانب ساختمان وزارت برنامه‌ریزی در بغداد آغاز شد. همزمان نیروهای امنیتی عراق تمامی ورودی‌های منطقه سبز را به روی افراد معترض به نتیجه انتخابات بستند.کانال تلگرامی «صابرین نیوز» هم اعلام کرد که تظاهرات در منطقه سبز بغداد به درگیری با نیروهای امنیتی کشیده شد. منابع عراقی گزارش دادند که نیروهای امنیتی برای متفرق کردن تظاهر‌کنندگان در نزدیکی منطقه سبز تیر هوایی شلیک کردند. تظاهر‌کنندگان در کرکوک نیز با در دست داشتن پلاکاردهایی با عنوان دزیده شدن رأی آن‌ها، جاده اصلی استان کرکوک را بستند.برخی منابع نیز اعلام کردند که در این تظاهرات از گاز اشک‌آور برای متفرق کردن معترضان استفاده شد. پایگاه خبری «موازین نیوز» هم به نقل از منابع امنیتی گزارش داد که یک نفر از تظاهرکنندگان عراقی جان خود را از دست داد و عده‌ای دیگر مجروح شدند.

در این حال دبیرکل عصائب اهل الحق عراق اعلام کرد شواهد و اسناد مربوط به تقلب در انتخابات پارلمانی اخیر عراق را به دادگاه فدرال این کشور ارائه خواهد کرد.قیس الخزعلی گفت که نتایج انتخابات عراق مورد قبول نیست و مشارکت کنندگان در انتخابات نیز آن را قبول ندارند.وی گفت که مخالفت با نتایج انتخابات طبق شواهد و اسناد موجود صورت گرفته است. وی با اشاره به اینکه روند اعتراضات تا احیای حق ادامه خواهد داشت، تاکید کرد: تقلب در انتخابات اخیر منطقی نبود و غیرقابل قبول است. الخزعلی ادامه داد: جنبش الفتح ۴۸کرسی را به دلیل تقلب از دست داده است و شواهد واقعی مبنی بر دستکاری نتایج انتخابات وجود دارد که اثبات آن مستلزم شمارش دستی کامل آرا است. وی تاکید کرد: درصورت عدم تغییر نتایج انتخابات، گزینه‌های متعددی در اختیار داریم. دبیرکل عصائب اهل الحق اعلام کرد: ما دلایل و مدارک قطعی داریم که بطلان انتخابات و دست‌بردن در نتایج آن را ثابت می‌کند و آن‌ها را به دادگاه فدرال تحویل خواهیم داد. همزمان رسانه‌ها گزارش دادند که «سید عمار حکیم» رهبر جریان حکمت ملی عراق با سید مقتد صدر رهبر جریان صدر عراق درباره تازه‌ترین تحولات سیاسی کشور و نتایج انتخابات اخیر و اقدامات لازم برای تشکیل دولت جدید رایزنی کرد. همزمان منابع خبری از دیدار رهبر جریان صدر و رئیس ائتلاف سنی «تقدم» در راستای تشکیل دولت جدید این کشور خبر دادند.شبکه روسیا الیوم اعلام کرد که دیداری میان محمد الحلبوسی، رئیس ائتلاف «تقدم» عراق و مقتدا صدر انجام شد و دو طرف درباره تشکیل دولت جدید عراق رایزنی کردند. این دیدار در خانه الحلبوسی در بغداد برگزار شد و برجسته‌ترین دیدار در نوع خود پس از انتخابات عراق و اعلام نتایج آن محسوب می‌شود. نتایج انتخابات زودهنگام پارلمانی عراق ۲۵مهر منتشر شد و «جریان صدر» به رهبری مقتدا صدر با ۷۳کرسی در رتبه نخست قرار گرفت. «تقدم» به رهبری محمد الحلبوسی ۳۷ کرسی، «دولت قانون» به رهبری نوری مالکی ۳۴کرسی و حزب «دموکرات کردستان عراق» به رهبری مسعود بارزانی ۳۲کرسی کسب کردند. در این انتخابات، نمایندگان مستقل صاحب ۴۰کرسی شدند و هیچ‌یک از جریان‌ها نتوانستند آرای لازم برای تشکیل فراکسیون اکثریت را کسب کنند.

خبر دیگر اینکه پس از گزارش منابع خبری درباره خروج نیروهای رزمی ائتلاف آمریکایی از عراق، بغداد اعلام کرد که بیش از ۲۱۰۰محموله حاوی تجهیزات نظامی ائتلاف از خاک عراق خارج شده است. فرماندهی عملیات مشترک ارتش عراق اعلام کرد نیروهای آمریکایی بخش عظیمی از تجهیزات نظامی خود را از عراق خارج کرده‌اند. «قاسم الاعرجی» مشاور امنیت ملی عراق دیروز میزبان نشستی به ریاست «عبدالامیر الشمری»‌ معاون فرمانده عملیات مشترک عراق و «جان برنان» فرمانده عملیات موسوم به «عزم سخت» در عراق بود که در آن چند مقام نظامی دیگر آمریکایی، عراقی و فرانسوی نیز حضور داشتند.

نسخه مناسب چاپ