قیمت برنج وارداتی تا ۸ هزار تومان در هر کیلو کاهش می یابد
دبیر انجمن وارد کنندگان برنج از کاهش قیمت این کالا از اواسط آذر تا ۸ هزار تومان در هر کیلو خبر داد.

مسیح کشاورز در گفتگو با فارس افزود: با ورود نخستین محموله برنج به کشور، قیمت برنج خارجی تا ۸ هزار تومان کاهش می یابد و قیمت برنج ایرانی هم به مرور افت خواهد داشت.

وی با بیان اینکه حباب ۴ ماهه برنج از بین خواهد رفت، افزود: پیش بینی این است که قیمت برنج هندی ۳ تا ۴ هزار تومان و برنج پاکستانی ۶ تا ۸ هزار تومان در هر کیلو افت قیمت خواهد داشت.

به گفته این مسئول، قیمت برنج خارجی اکنون در بازار در محدوده قیمت ۲۸ تا ۳۰ هزار تومان و قیمت برنج ایرانی از ۴۵ هزارتا بیش از ۵۰ هزار تومان به فروش می رود.دبیر انجمن وارد کنندگان برنج با بیان اینکه قیمت برنج ایرانی باید کاهش یابد و خود را به قیمت برنج خارجی نزدیک تر کند در غیر این صورت تقاضا برای برنج خارجی و نیاز به واردات بیشتر خواهد شد، افزود: اکنون بخشی از برنج ایرانی دست یک سری دلال و واسطه‌گر غیر منصف است. اینها تلاش می‌کنند که قیمت برنج ایرانی کاهش نیابد تا آنها سود بیشتری ببرند. حتی یک سری از اینها در قالب تشکل و انجمن خودشان را حامی تولید کننده معرفی می‌کنند، در حالی که به دنبال سود کلان خودشان هستند.وی درباره چشم انداز قیمت برنج در ماه های آینده گفت: قیمت تحت تاثیر سه مولفه ارز، قیمت جهانی و تعرفه است و اگر اتفاقی در این سه مورد به ویژه در نرخ ارز رخ ندهد، قیمت در ماه‌های آتی ثبات خواهد داشت.

کشاورز در پاسخ به اینکه چه میزان برنج در گمرک دپو شده و آیا کیفیت آنها کاهش نیافته است، گفت: ۸۵ هزار تن برنج خارجی در گمرک دپو شده که آن زمان به ممنوعیت واردات خورد و از گمرک ترخیص نشد و از ابتدای آذر ترخیص می شود و از نیمه آذر روی قیمت بازار تاثیر خواهد گذاشت.

وی با بیان اینکه فعلا مشکلی در زمینه واردات وجود ندارد و بانک مرکزی در زمینه اختصاص ارز و انتقال آن باید همکاری کند، در خصوص تهاتر با کشورهای دیگر افزود: بخش خصوصی تا به حال نتوانسته تهاتر داشته باشد، مگر اینکه دولت در این زمینه رایزنی کند.

خبر دیگری حاکیست: مدیرکل هماهنگی توزیع و فروش شرکت بازرگانی دولتی ایران هم از افزایش سطح ذخایر برنج در ۶ماهه اول سال ۱۴۰۰نسبت به سال‌های ۹۹و ۹۸ خبر داد.به گزارش خبرگزاری صداوسیما از شرکت بازرگانی دولتی ایران، حجت براتعلی افزود: از ابتدای سال تا پایان مهر به هرمیزان که تقاضای برنج بازار بوده، از طریق شبکه‌های توزیع در اختیار مردم قرار گرفته است.وی تشریح کرد: در این مدت توزیع برنج نسبت به سال ۱۳۹۹ حدود ۱۱هزار تن و نسبت به سال ۱۳۹۸دو برابر شده است؛ این در حالی است که سطح ذخایر در هر ماه نسبت به سال گذشته در میزان بالایی قرار داشته است.

مدیرکل هماهنگی توزیع و فروش شرکت بازرگانی دولتی ذخایر مطلوب کالای برنج را ناشی از پیش‌بینی و برنامه‌ریزی دقیق این شرکت اعلام کرد و گفت: برنج نیاز مصرفی مردم از شبکه‌های توزیع شامل فروشگاه‌های زنجیره‌ای، تعاونی‌ها و اتحادیه‌ها در اختیار مردم قرار گرفته و برای توزیع آمادگی داریم.

وی خاطر نشان کرد: خرید‌های خوبی از این کالا داشته‌ایم که بخشی وارد شده و مابقی در حال ورود به کشور است و جای هیچ گونه نگرانی نیست.

نسخه مناسب چاپ