گرسنگی در افغانستان؛برخی خانواده‌ها به فروش دختران خود روی‌آورده‌اند
سرویس خارجی: بحران اقتصادی،فقر و گرسنگی درافغانستان این میراث شوم اشغالگری آمریکا ،مردم این کشور را در آستانه فصل سرما با بحران اقتصادی و اجتماعی شدیدی مواجه کرده است به طوری که شماری از خانواده ها برای نجات از گرسنگی به فروش دختران خود روی آورده اند.

به گزارش ایرنا،براساس گزارش رسانه های افغانستان تعدادی از خانواده ها به دنبال گرسنگی و نا امیدی از تهیه غذا برای سیرکردن اعضای خانواده خود مجبور به فروش کودکان بویژه دختران خود می شوند.هرچند ازدواج کودکان در افغانستان یک امر معمول است، اما فقر ناشی از جنگ و تغییرات اقلیمی، به ویژه خشکسالی بسیاری از خانواده ها را وادار کرده است که دختران شان را در خردسالی به خانه بخت بفرستند یا اینکه بفروشند.گل بی‌بی مادر دختر هشت ساله فروخته شده گفت: من دخترم را به دلیل گرسنگی به ۳۰۰هزار افغانی فروختم. در روزهای آینده خریدار می آید و دخترم را می برد . همه این‌ها به این دلیل است که من چاره دیگری ندارم.روزنامه ۸صبح کابل نیز در گزارشی از استان بادغیس نوشت که یک مرد شش کودک خود را به دلیل فقر در مسجد شهر قلعه نو مرکز استان بادغیس رها کرده است.”عبدالحلیم”پدر این فرزندان گفته است وقتی از پیدا کردن شغل ناامید شد و پس از چند روز گرسنگی برای اینکه آنها از گرسنگی نمیرند آنها را در مسجد رها کرده است.

رسانه های افغانستان همچنین گزارش دادند که مردی، دختر ۹ساله خود را برای نجات اعضای خانواده خود از گرسنگی به یک مرد ۵۵ساله فروخته است.خبرگزاری «جمهور» نیز از شهرستان «مقر» استان بادغیس گزارش داده است که یک زن به دلیل گرسنگی اعضای خانواده اش خود را دار زده است. این منبع نوشته است که رئیس اطلاعات و فرهنگ طالبان در این استان نیز این رویداد را تائید کرده است. رسانه های هرات نیز گزارش دادند که درروستاها و شهرهای دور افتاده افراد حاضرند برای نجات از گرسنگی فرزندان خود را بفروشند. دکتر محمد امین شریفی، مسئول بخش سوء‌تغذیه بیمارستان کودکان “ایندیرا گاندی” در کابل گفت که کودکان در سراسر افغانستان به دلیل فقر شدید و گرسنگی دچار سوء‌تغذیه شدید شده‌ و در معرض خطر مرگ قرار گرفته‌اند. در همین حال، صندوق پشتیبانی از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) اعلام کرد که در شش ماه نخست امسال بیش از ۴۶۰کودک در نتیجه خشونت‌ها در افغانستان جان باختند.

نسخه مناسب چاپ