امیر سیاری :رزمایش ها اثر بازدارندگی و راهبردی دارد
معاون هماهنگ‌کننده ارتش گفت: گزینه نظامی دشمن به علت آمادگی نیروهای مسلح هیچ‌گاه کاربرد نداشت.

به گزارش مهر، امیر دریادار سیاری در برنامه «تیتر امشب» شبکه خبر در تشریح ابعاد و دستاوردهای رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ارتش، گفت: رزمایش، کاری تاکتیکی و عملیاتی است که موجب ارتقاء مهارت و توان رزمی می‌شود و اثر راهبردی بزرگی را از خود

بر جا می‌گذارد.

وی افزود: گزینه نظامی دشمن به علت آمادگی نیروهای مسلح هیچ‌گاه کاربرد نداشت.

‌معاون هماهنگ‌کننده ارتش گفت: با انجام این رزمایش اطمینان بیشتری نسبت به آمادگی‌ها در مقابله با هرگونه تجاوز و تهدید به دست آوردیم.دریادار سیاری به اهداف برگزاری رزمایش سواحل مکران در جنوب کشور پرداخت و گفت: رزمایش، کاری تاکتیکی و عملیاتی است که موجب ارتقای مهارت و توان رزمی می‌شود و اثر راهبردی بزرگی را از خود بر جا می‌گذارد.

وی گفت: یکی از اهداف نیروهای نظامی و ارتش حفظ آمادگی‌ در زمان صلح و توان پاسخگویی قاطع و دندان شکن به خطای دشمنان در زمان جنگ است. ارتقای توان بازدارندگی در مقابل تهدیدهای آینده، خودباوری و اعتماد به نفس در رصد و مقابله با تهدیدات و آینده‌نگاری حوزه‌های عملیاتی، اطلاعاتی و آموزشی و افزایش اعتماد به نفس در صحنه‌های عملیاتی گسترده در زمین، هوا و دریا با تکیه بر فناوری‌ها و دستاوردهای بومی با تکیه بر توانمندی‌های داخلی است.

معاون هماهنگ کننده ارتش به ارتقای توانمندی ارتش در رزمایش مشترک ذوالفقار‌۱۴۰۰ اشاره کرد و گفت: گستردگی جغرافیایی رزمایش، نشان از اشراف اطلاعاتی تا مدار ۱۰درجه شمالی و توانمندی نیروهای مسلح ایران است.

دریادار سیاری‌ افزود: رزمایش‌های دریایی فراتر از آب‌های سرزمینی، رو به جلو و در آب‌های

بین‌المللی است. در این محدوده بسیاری از کشورها نظاره گر هستند و توان قدرت دریایی و نظامی و عملیاتی کشور را می بینند. رزمایش هنگام صلح اثر بازدارندگی و راهبردی دارد‌.

‌وی درباره گفتمان بازی جنگ و شکل این بازی گفت: در این رزمایش‌ها دو نیروی خودی و نیروی فرضی دشمن (نارنجی) تشکیل و تقسیم می‌شوند. در این میان و ستاد کنترل کننده جنگ توانایی‌ها و استفاده از ابزار و تاکتیک‌ها و خلاقیت‌های جنگی محک می‌خورد.

معاون هماهنگ کننده ارتش با بیان این که بازی جنگ باعث نوآوری می‌شود، افزود: داوری این گفتمان جنگی بین نیروهای خودی و نارنجی توانایی‌ها را به قضاوت می‌نشیند.

دریادار سیاری گفت: یکی از اهداف رزمایش‌ها انتقال تجربه‌ها به جوانترها است. طیف وسیع جوانان در رزمایش‌ها با روحیه‌ سلحشوری در رزمایش‌ها آموزش می‌بینند. انتقال دانش و تجربه به نسل جوان در محیط واقعی عملیات و همتاسازی نیروی انسانی مورد نیاز برای تصدی مسئولیت در رده‌های مختلف از اهداف مهم رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۰است.

نسخه مناسب چاپ