دیدار دکتر ولایتی با وزیر علوم ‌سوریه
 

دکتر علی‌اکبر ولایتی، رئیس هیأت مؤسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی با دکتر بسام ابراهیم، وزیر علوم کشور سوریه دیدار و گفتگو کرد.

دکتر ولایتی در این دیدار که رئیس دانشگاه دمشق و سفیر این کشور در ایران هم حضور داشتند، گفت: حدود ?سال قبل در ملاقات با دکتر بشار اسد در سوریه درباره مسائل علمی، فرهنگی و سیاسی و همچنین تأسیس شعبه دانشگاه آزاد در سوریه گفتگو کردیم. دانشگاه آزاد امکانات خوب و اهمیت ویژه‌ای دارد و می‌توان از این ظرفیت برای توسعه فعالیت‌های علمی و دانشگاه دو کشور بهره برد.

وی افزود: سوریه جایگاه ویژه‌ای در کشور‌های محور مقاومت دارد و در طول این ۱۰سال در مقابل دشمنان ایستادگی کرد و هر کشور دیگری قطعا نمی‌توانست تحمل کند و نقش دکتر بشار اسد بسیار مهم و تعیین‌کننده است که تحت هیچ شرایطی صحنه را ترک نکرد و این نشان‌دهنده ایمان و اعتقاد به سوریه و شجاعت است.

ولایتی گفت: بسیاری از کشور‌های عرب تابع امریکا وعده‌هایی داده بودند که اگر سوریه از مقاومت دست بردارد کمک‌هایی کنند، ولی سوریه ایستادگی کرد و ذره‌ای منحرف نشد.

دکتر بسام ابراهیم، وزیر علوم سوریه هم ضمن ابراز خرسندی از این ملاقات اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران و سوریه، روابط بسیار عمیقی دارند و ما از محبت مقام معظم رهبری، ملت و دولت ایران و جنابعالی نسبت به سوریه آگاه هستیم و همواره در کنار کشور سوریه ایستادید.

وی بر توسعه روابط و همکاری‌های علمی و دانشگاهی بین دانشگاه‌های ایران و سوریه تأکید کرد و افزود: این روابط و همکاری‌ها باید گسترش یابند و در این مورد بسیار جدی هستیم و علاوه بر دانشگاه آزاد، از دانشگاه‌های تهران، امیر کبیر و وزارت علوم هم بازدید کردیم.

دکتر بسام با تقدیر از همراهی‌های دکتر ولایتی، از وی برای بازدید و سخنرانی در دانشگاه دمشق دعوت کرد و گفت: پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های علمی و تکنولوژی بسیار حائز اهمیت است و روابط دو کشور در بحث‌های علمی و پژوهشی به بهترین شکل ممکن خواهد بود و این روند تسریع خواهد شد.

سفیر سوریه در ایران نیز با ابراز خوشحالی از ملاقات مجدد با دکتر ولایتی گفت: همیشه برای من دیدار با شما به عنوان یک شخصیت بسیار برجسته و بزرگ افتخار است و در تأسیس، برقراری و توسعه روابط ایران و سوریه نقش بی‌نظیری داشته و دارید.

همچنین رئیس دانشگاه دمشق با ابراز خرسندی از این دیدار بر همکاری‌های دانشگاهی و علمی تأکید کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران و سوریه دارای تاریخ و سرنوشت مشترکی هستند.

وی با گرامیداشت یاد شهید حاج قاسم سلیمانی و همه شهیدان مقاومت از حمایت‌های انجام شده تقدیر و تشکر کرد.

در این دیدار درباره جزئیات همکاری‌های دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه دمشق بحث و تبادل نظر شد.

نسخه مناسب چاپ