برگزیدگان پنجمین دوسالانه کارتون کتاب معرفی شدند
 

پنجمین دوسالانه کارتون کتاب، دیروز طی آیینی با حضور علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، محمد حسین نیرومند مشاور امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید مسعود شجاعی طباطبایی دبیر پنجمین دوسالانه کارتون کتاب، ناصر فیض شاعر، مدیران کل و مسؤولان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و جمعی از هنرمندان عرصه کارتون و کاریکاتور با اجرای منصور ضابطیان در سالن اجتماعات کتابخانه مرکزی پارک شهر تهران برگزار شد .

به گزارش روابط‌عمومی وزارت ارشاد، مهدی رمضانی معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد در این مراسم با تقدیر از دست اندرکاران برگزاری دوسالانه کارتون کتاب گفت: شاید یکی از برنامه‌هایی که نقطه اتصال «هنر» و «کتاب» باشد، برگزاری دوسالانه کارتون کتاب است که علی‌رغم محدودیت‌های بسیار، با همت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و همکاری سیدمسعود شجاعی طباطبایی به انجام رسیده است و خوشحالیم که امروز با برگزاری آیین اختتامیه این مراسم در خدمت شما عزیزان هستیم.

وی افزود: امیدواریم آنچه به‌عنوان آورده این جشنواره محسوب می‌شود، خمیرمایه‌ای باشد برای اقدامات خوب فرهنگی در کشور. خوشبختانه فرصت‌های متعددی برای استفاده از کارتون‌هایی که به دبیرخانه این دوسالانه رسیده فراهم شده است، طوری که روز گذشته با دوستانمان در شهرداری تهران صحبت‌هایی داشتیم تا برای هفته کتاب استفاده مناسبی از این مجموعه شود.

محمدحسین نیرومند مشاور امور هنری وزیر ارشاد در این مراسم اختتامیه، درگذشت کامبیز درم‌بخش و اصغر کفشچیان‌مقدم را به جامعه کاریکاتوریست‌های کشور تسلیت گفت و افزود: وظیفه هنرمند تولید اثر است، اما این اثر باید امکان ارائه پیدا کند. انتخاب کاریکاتور برای فرهنگ‌سازی انتخاب هوشمندانه‌ای است. اگر کاریکاتور لبخند بر لبان مخاطب ننشاند، کاریکاتور نیست. با این حال مطلوب این است که کاریکاتور حاوی نقدی باشد که لبخندی به همراه آورد.

در ادامه این مراسم سیدمسعود شجاعی طباطبایی دبیر پنجمین دوسالانه کارتون کتاب، با گرامیداشت یاد مرحوم استاد کامبیز درم‌بخش، اظهار کرد: پنجمین دوسالانه بین‌المللی «کارتون کتاب» در اردیبهشت سال ۱۴۰۰در حالی فراخوان خود را منتشر کرد که این مسابقه از جایگاه ویژه‌ای در جهان برخوردار شده است. در واقع نظم و استمرار در برپایی این نمایشگاه،در نظر گرفتن جوایزی با استانداردهای بین‌المللی، حضور داوران مطرح و سرشناس و همچنین کاتالوگ جشنواره، باعث شدند ما از پنج ستاره ممکن هر ۵ستاره را داشته باشیم.

وی افزود: در این دوسالانه موضوع اصلی «کتاب، کتابدار و کتابخانه» است که با شیوع بیماری جدید، موضوع «کتاب و کرونا» نیز مورد توجه قرار گرفت و همچنین دو عنوان «کتاب و کودک»، «کتاب و رسانه» نیز به دلیل ضرورت فرهنگ‌سازی در این عرصه در میان موضوعات هستند. هیأت‌داوران این دوره باعث حیرت هنرمندان در دنیا شد؛ زیرا با جمعی از ستارگان دنیای کارتون و کاریکاتور آقایان آرس، ماچادو و نیکولا لیستس، در این دوره همکاری می‌کنیم.

شجاعی طباطبایی درباره میزان مشارکت در پنجمین دوسالانه کارتون کتاب گفت: خوشبختانه از مجموع ۶۳۷هنرمند شرکت‌کننده از ۶۴کشور دنیا در این رویداد هنری، شاهد حضور بیش از ۲۶۸هنرمند ایرانی بودیم. در مرحله اول داوری، آثار غیرمرتبط با موضوع و فاقد کیفیت بالا حذف شده و در مرحله دوم، انتخاب آثاری که بیشترین ارتباط را با موضوعات مطرح شده داشتند و در مرحله سوم ۸اثر نهایی معرفی شدند. در بخش جوایز، علاوه بر اهداء لوح‌تقدیر و تندیس به نفرات اول تا سوم، جوایز اصلی برای نفر اول به مبلغ ۱۵۰۰یورو، نفر دوم ۱۰۰۰یورو و نفر سوم مبلغ ۵۰۰یورو اهدا ‌شد.

دبیر پنجمین دوسالانه کارتون کتاب تصریح کرد: با اختصاص بخش جنبی برای رقابت هنرمندان تازه‌کار در این دوره از مسابقه، بیش از ۴۰۰اثر در این بخش ارزیابی شدند که به ۵نفر مبلغ دومیلیون تومان همراه با لوح تقدیر اهدا شد.

در ادامه این مراسم برگزیدگان پنجمین دوسالانه بین‌المللی کارتون کتاب در سه بخش غیرحرفه‌ای، شایستگان تقدیر و برگزیدگان در بخش حرفه‌ای معرفی و تقدیر شدند که بر این اساس، اولکسی کوستوفسکی از کشور اوکراین، مجید امینی از رشت و سامان ترابی از اهواز به ترتیب به عنوان برگزیدگان اول تا سوم پنجمین دوسالانه بین‌المللی کارتون کتاب در بخش حرفه‌ای معرفی شدند که نماینده سفارت اوکراین در ایران به نمایندگی از اولکسی کوستوفسکی جایزه وی را دریافت کرد.

همچنین مهناز یزدانی از اصفهان، علیرضا پاکدل از مشهد و مهدی عزیزی از شهرستان گرگان به عنوان برگزیدگان شایسته تقدیر پنجمین دوسالانه بین‌المللی کارتون کتاب در بخش حرفه‌ای شناخته شدند.

مصطفی رضایی از قم، مریم محبی از شهرستان جهرم استان فارس، احسان حسینی‌پژوه از تهران، الهام خوش‌انجام از کرمانشاه و مختاراسماعیلی از تهران نیز به عنوان برگزیدگان پنجمین دوسالانه بین‌المللی کارتون کتاب در بخش غیرحرفه‌ای معرفی شدند.

در این مراسم پس از معرفی و تقدیر از برگزیدگان و شایستگان تقدیر این دوره از مسابقه، کتاب پنجمین دوسالانه کارتون کتاب

رونمایی شد.

نسخه مناسب چاپ