خط ارتباطی مردم با اطلاعات
تشکیل کلاس‌های حضوری در شرایط حاضر منطقی نیست

برنامه آغاز سال جدید تحصیلی مدارس و دانشگاه‌های کشور از اول آذرماه از سوی دولت محترم، در شرایطی که با احتمال شیوع دوباره کرونا مواجه هستیم، به صلاح نظام آموزشی کشور و مردم نیست، زیرا با حضور حدود ۳۰ دانش‌آموز در یک کلاس بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی و نبود دستگاه تب‌سنج، ضدعفونی نشدن دانش‌آموزان و تهویه نامناسب کلاس‌ها در مدارس دولتی، تشکیل حضوری کلاس‌ها منطقی به نظر نمی‌رسد. آموزش و پرورش باید نظارت بیشتری در مورد بازگشایی مدارس یاد شده که تعداد دانش‌آموزان بیشتری نسبت به مدارس غیردولتی دارند، داشته باشند.

پدر دانش‌آموز مدرسه دولتی

دولت حق بیمه تکمیلی بازنشستگان را بپردازد

سازمان بازنشستگی کشوری بدون هماهنگی با بازنشستگان برای بیمه تکمیلی، مبالغی را از مستمری آنان کسر می‌کند، حال آن‌که برخی از آنان خواهان بیمه تکمیلی نیستند و شرکت بیمه نیز اعلام کرده است که برای اعلام انصراف، شخص بازنشسته شخصاًً باید اقدام کند، آیا دریافت حق بیمه تکمیلی تحمیل هزینه‌های مضاعف به این قشر از افراد جامعه محسوب نمی‌شود و بهتر نیست پرداخت این هزینه را هم دولت تقبل کند؟

فرهنگی بازنشسته

فرم حق تقدم سهام را برای سهامداران بفرستند

از دست‌اندرکاران صفحات اقتصادی روزنامه اطلاعات که به اخبار بازار بورس اوراق بهادار، نحوه سرمایه‌گذاری در آن و مشکلات این بازار می‌پردازند تشکر می‌کنم و انتظار دارم که درباره عدم ارسال حق تقدم سهام برای سهامداران بورس و مشخص شدن تکلیف سهام عدالت افراد متوفی نیز خبر و گزارش‌هایی را منتشر کنند. چرا برخی از شرکت‌های بورسی که به دلیل صعود شاخص‌های بورس افزایش سرمایه داشته‌‌اند، با توجه به اولویت سهامداران خود، برای ارسال فرم گواهی حق تقدم سهام و یا تحویل آن در شرکت‌ها اقدام نمی‌کنند؟

رضاییان ـ سهامدار بورس اوراق بهادار

افزایش ساعات طرح ترافیک هوا را آلوده‌تر می‌کند!‌

افزایش ساعات طرح ترافیک با هدف کاهش ترافیک در ساعت پیک رفت و آمد در خیابان‌ها، هیچ اثر مثبتی برای کاهش حجم ترافیک و تعداد خودروها در سطح شهر تهران نداشته است، ضمن آن‌که این افزایش در ساعات اولیه صبح و یک ساعت زودتر از ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه قبلی، هوای شهر را آلوده‌تر می‌کند و شهروندانی که وسایل نقلیه عمومی را برای رفت و آمد انتخاب می‌کنند، در ساعت ۸ تا ۹ صبح با آلودگی شدیدتر هوا مواجه می‌شوند که با بازگشایی مدارس بر حجم ترافیک و آلودگی هوا افزوده می‌شود و آمار مرگ و میرهای ناشی از آن افزایش می‌یابد.

شهروندی از تهران

با جریمه ناچیز زمین‌خواران مشکلی حل نمی شود

ای مسئولان عزیز کشور و به ویژه محیط‌زیست و جنگل‌ها و مراتع، خواهش می‌کنم به داد این خاک مملکت برسید. در روستاهای دورافتاده استان‌های شمالی کشور به راحتی و با پرداخت هزینه‌های بسیار اندک اراضی کشاورزی را تغییر کاربری می‌دهند و به ویلاهای لوکس و لاکچری بدل می‌کنند و با خیالی آسوده در فضای مجازی به فروش آن‌ها به قیمت‌‌های گزاف می‌پردازند. چرا هیچکس به داد جنگل‌ها، مراتع و زمین‌های کشاورزی که سرمایه‌های ملی و طبیعی کشورمان است، نمی‌رسد و به جای برخورد قاطع و قانونی با زمین‌خواران، به دریافت جریمه‌های ناچیز از آنان اکتفا می‌شود؟ امید است مسئولان برای مقابله با زمین‌‌خواری در جای جای ایران اقدام کنند.

از ساکنان روستای «چماز کلای» آمل (مازندران)

دولت مقابله با حقوق‌های نجومی را از خود شروع کند

پرداخت حقوق‌های نجومی به مدیران رده بالا و تعیین پاداش‌های غیرمعمول از سوی برخی از این مدیران برای کارکنان خود، قدرت‌طلبی از هر راه خلاف را در کشور رواج می‌دهد و بعد از سال‌ها مهار مفسدان اقتصادی و مقابله با رانت‌خواران را دشوارتر می‌کند. پیشنهاد می‌شود دولت سیزدهم برای جلوگیری از افزایش این‌گونه نابرابری‌ها در کشور ابتدا مقابله با حقوق‌های نجومی مسئولان دولتی را آغاز کند، تا حداقل درصد قابل توجهی از این پرداختی‌ها به خزانه برگردد و برای جبران کسری بودجه دولت مورد استفاده قرار گیرد.

عرب سرخی ـ خواننده روزنامه اطلاعات

تأخیر در پرداخت حقوق بازنشستگان سازمان هواپیمایی کشوری

به رغم گذشت نیمی از آبان ماه بازنشستگان سازمان هواپیمایی کشوری هنوز موفق به دریافت حقوق‌های خود نشده اند. حدود یک سال است که بازنشستگان این سازمان این مشکل را دارند و مسئولان سازمان هم در این مورد پاسخگو نیستند، حال آن که حتی جریمه دیرکرد پرداخت حقوق بازنشستگان هم باید در این مدت محاسبه و پرداخت شود!

بازنشسته سازمان هواپیمایی کشوری

ضرورت تسریع در پرداخت وام‌ ودیعه مسکن

وجود ۲ ضامن رسمی و داشتن چک صیادی برای دریافت وام ودیعه مسکن از مهمترین موانع دریافت این وام توسط مستاجران است و درکنار ارائه قولنامه و کد رهگیری، ارائه سند ملک استیجاری نیز به شرایط قبلی اضافه شده است که اغلب مالکان از ارائه آن سرباز می‌زنند. با افزایش نرخ اجاره بها در هر فصل از سال‌، امکان دریافت وام ودیعه مسکن با شرایط بانک‌های عامل به نظر من وجود ندارد و نوعی سرکار گذاشتن مستاجران است که در چنین شرایطی کارکنان دستگاه‌های دولتی و حتی خود کارکنان بانک‌ها علیرغم دریافت حقوق‌های مکفی ، شرایط آسانتری برای دریافت این وام‌ها را دارند.

متقاضی وام ودیعه مسکن ‏

چگونگی رعایت پروتکل‌های بهداشتی در خوابگاه‌ها

مسئولان آموزش کشور برای بازگشایی تمامی مدارس و دانشگاه‌ها از اول آذرماه عزم خود را جزم کرده اند و با تحمیل دستورالعمل‌های خود در مورد رعایت پروتکل‌های بهداشتی به مدارس و دانشگاه‌ها، گویا فقط درصدد اجرای این دستورات هستند! باید از مسئولان محترم وزارت علوم پرسید که برای حفظ جان و سلامت دانشجویان در خوابگاه‌ها چه تدابیری اندیشیده‌اند و فاصله‌گذاری‌های اجتماعی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در خوابگاه‌های دانشجویی باتوجه به این که درصد قابل توجهی از مردم هنوز واکسن نزده‌اند، چگونه می‌تواند اجرا شود؟

دانشجویی از قم

مسئولان مراقب دلالان اعزام نیروی کار به خارج باشند

خبر آمادگی ایران برای اعزام نیروی کار به فنلاند در شرایطی که با آمار بالایی از جوانان تحصیلکرده بیکار در کشور مواجه هستیم، امیدبخش بود، اما با اعلام نشدن شرایط و چگونگی اعزام و قرعه‌کشی نیروی کار جوان و متخصص در رشته‌های گوناگون، امید است با راه‌های خلاف قانون این اعزام‌ها و عوامل آن‌ها برخوردهای قانونی صورت گیرد تا مسئولان واقعاً بتوانند برای اشتغال شماری از جوانان کشورمان اقدام کنند.

تلفن به خط ارتباطی

ضرورت جلوگیری از افزایش قیمت دارو

افزایش قیمت دارو و لوازم بهداشتی در کنار هزینه‌های ویزیت پزشکان برای بسیاری از مردم نگران‌کننده شده است. پرداخت هزینه‌های دارو برای بیمارانی که داروهای روزانه مصرف می‌کنند، مشکل است و به عنوان مثال قیمت داروی ضدتشنج که مصرف آن برای بیماران بسیار ضروری است،‌ در مدت ۲ ماه ۳ برابر افزایش داشته است. از وزارت بهداشت و درمان انتظار می‌رود که برای کاهش هزینه‌های دارو و درمان به‌خصوص برای اقشار ضعیف و کم‌درآمد جامعه اقدام کنند.

بیماری از نظرآباد (استان البرز)

پاسخ مسؤولان

پاسخ شهرداری منطقه ۵ درباره فضای سبز مجتمع لاله

باسلام، در پاسخ به پیام مردمی مندرج در روزنامه اطلاعات مورخه ۱۰ر۸ر۱۴۰۰ با عنوان «شهرداری منطقه۵ مانع تخریب فضای سبز شود»؛ بدینوسیله به اطلاع می‌رساند: تعدادی از درختان مجتمع لاله که بر اثر کوتاهی ساکنان مجتمع به جهت عدم رسیدگی و آبیاری خشک شده‌اند، مورد بازدید کارشناس فضای سبز ناحیه۳ جنوبی قرار گرفت، در سامانه نهال ثبت و رأی کمیسیون ماده ۷ آنها نیز ابلاغ شد.

شهرام اسدی ـ سرپرست اداره روابط عمومی

نسخه مناسب چاپ