خشم آمریکا از عادی‌سازی روابط کشورهای عربی با سوریه
سرویس خارجی: سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به سفر وزیر خارجه امارات به سوریه واکنش نشان داد و به ابراز نگرانی و نارضایتی پرداخت.

«ند پرایس» در واکنش به سفر «عبدالله بن زاید» وزیر خارجه امارات به دمشق و دیدار با بشار اسد رئیس جمهور سوریه گفت: آمریکا روابط خود با رژیم اسد را عادی سازی نمی کند و ارتقا نخواهد بخشید و از انجام این اقدام توسط دیگر کشورها نیز حمایت نمی‌کند. در این حال یک سناتور ارشد جمهوری‌خواه آمریکا خشم خود را از استقبال کشورهای عربی از عادی‌سازی روابط با سوریه ابراز کرد. «جیم ریش» عضو ارشد کمیته روابط خارجی سنای آمریکا استقبال کشورهای عربی از عادی‌سازی روابط با سوریه را محکوم کرد و در پیامی توئیتری مدعی شد: «شرم‌آور است که تعداد رو به افزایشی از کشورها از عادی‌سازی روابط با بشار اسد استقبال می‌کنند. جیم ریش در ادامه ادعاهای خود نوشت: امارات متحده عربی و دیگرانی که خشونت علیه غیرنظامیان سوریه را نادیده می‌گیرند باید پیش از برداشتن هر گام دیگری به سمت عادی‌سازی روابط، در راستای اجرای قطعنامه ۲۲۵۴شورای امنیت سازمان ملل متحد تلاش کنند.

این در حالی است که یک روز پس از ورود وزیر امور خارجه امارات به سوریه، برخی منابع خبری گزارش دادند که یک هواپیمای بحرینی هم در فرودگاه بین‌المللی دمشق فرود آمد. پایگاه‌های متخصص در رصد حرکت هواپیما‌ها در این خصوص خبر دادند که هواپیمای بحرینی مذکور در فرودگاه بین‌المللی دمشق فرود آمد و پس از آن به سوی قاهره پرواز کرد. رسانه‌های سوری و بحرینی جزئیات دقیقی درباره اینکه سرنشینان این هواپیما چه کسانی بوده‌اند، منتشر نکردند.بحرین از زمان آغاز بحران سوریه به همراه دیگر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس روابط خود را با دمشق قطع کرد. در چنین شرایطی مشاور دیپلماتیک رئیس دولت امارات در واکنش به سفر وزیر خارجه این کشور به دمشق تأکید کرد که این کشور به ساختن پل ارتباطی با سوریه و ترمیم آنچه قطع شده بود، ادامه می‌دهد.«انور قرقاش» گفت هدف امارات ساختن پل ارتباطی، تقویت روابط و وصل کردن آن چیزی است که با سوریه قطع شده بود.وی افزود هدف امارات اهتمام به بُعد عربی، دور کردن منطقه از تنش‌های بیشتر و درگیری‌های مداوم است. خبر دیگر اینکه «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه با اعلام اینکه مسکو آماده میانجیگری برای به رسمیت شناختن حقوق کردهای سوریه است، به آنها هشدار داد که در دام و بازی آمریکایی ها گرفتار نشوند و فریب آنها را نخورند.

نسخه مناسب چاپ