پیشنهاد هفته
 

متأسفانه موج ششم کرونا هم دارد از راه می‌رسد و مثل همیشه توصیه ما به کم کردن سفرهای درون شهری و سرگرم شدن در فضای امن و سالم خانه است. برای این هفته شما هم سه پیشنهاد کتاب داریم که می‌توانند اوقات فراغت پاییزی تان را شیرین‌تر کنند.‏

. . .کتاب کودک

آریا در کابین خلبان ‏

اگر فرزند ۷ تا ۹ ساله دارید کتاب «آریا در کابین خلبان» نوشته ناندیتا جایاراج را برای او تهیه کنید تا با دنیایی پر از کنجکاوی و هیجان آشنا شود. این کتاب درباره‌ دختری به نام آریاست که از کودکی دوست دارد پرواز کند‎.‎‏ در ۴ سالگی با دیدن خانم بندبازی علاقه‌مند به پرواز و البته کار در سیرک می‌شود‎.‎‏ در ۸ سالگی در پی آشنایی با یک خانم فضانورد لباسی شبیه به او می‌دوزد و به قدری علاقه‌مند است که حتی لباس را از تنش در نمی‌آورد‎.‎‏ در دوازده سالگی دلش می‌خواهد مثل آملیا ارهارت، خلبان پیشگام آمریکایی بشود. کسی که برای اولین‌بار به تنهایی روی اقیانوس اطلس پرواز کرد‎.‎‏ آریا آنقدر عاشق پرواز است که درباره تمامی خلبانان زن هند تحقیق و بررسی می‌کند و بی‌صبرانه در انتظار نوجوانی و جوانی است تا بالاخره بتواند رویایش را محقق کند‎.‎‏ در ۱۸ سالگی دوست دارد سوار هواپیمای جت جنگی بشود‎.‎‏ تمام این سال‌ها آریا رویای خلبان شدن را با خود دارد و درباره انواع خلبان‌های خانم سئوال می‌کند. آیا بالاخره آریا می‌تواند روی صندلی خلبانی در کابین مخصوص خودش بنشیند؟ این کتاب را رعنا زارعی ترجمه کرده و نشر مرغابی به قیمت ۶ هزار تومان به فروش می‌رساند.‏‎ ‎

. . . کتاب نوجوان

امپراتور کوتوله سرزمین لی لی پوت ‏

‏«امپراتور کوتوله سرزمین لی‌لی پوت» نوشته جمشید خانیان است که توسط نشر افق برای نوجوانان بالای ۱۳ سال منتشر شده است. این کتاب داستان دختری خیال‌باف را روایت می‌کند و اتفاقات روزمره و بیرونی را به ذهنیات دخترک داستان پیوند می‌زند. در بخشی از این کتاب ۸۸ صفحه‌ای می‌خوانید: «اولین چیزی که صبح‌ها حواسم را به خودش جمع می‌کند قارقار کلاغ‌های روی درخت سپیدار است که هر صبح می‌توانم یک دل سیر از پنجره تماشای‌شان کنم. اصلاً هرچقدر بیشتر فکر می‌کنم بیشتر می‌فهمم که عاشق کلاغ‌ها هستم.

صدای زنگ گوشی‌ام هم قارقار است. من عاشق خیال کردنم. هم کلاغ‌ها و هم چیزهای دیگر، مثل همین جعبه عجیب‌وغریبی که سرصبحی توی آسانسور آپارتمان‌مان دیدمش و نمی‌دانم توی آن چه چیزی است. یک «امپراتور کوتوله ی سرزمین لی لی پوت»ها یا موش کوچکی که قصد کرده به محض باز کردن ربان خوشگل دور کادو بپرد به من.»

. . . کتاب بزرگسال

حامیان

‏«حامیان» رمانی نوشته جان گریشام است. گریشام به دلیل حضور مستقیم در امور حقوقی و جنایی، در اغلب داستان‌هایش از یک رخداد واقعی الهام می‌گیرد و بر اساس آن داستانی زیبا خلق می‌کند. حامیان نیز نشأت‌گرفته از داستان واقعیِ یک زندانی، جو برایان است که به اشتباه به جرم قتل همسرش در زندان گرفتار شده است اما با تحقیقات نادرست، هویت قاتل اصلی ناشناخته است. پس از سی سال، در سال ۲۰۱۸، دو نشریه‌ نیویورک تایمز و پروپابلیک با تحقیقات بسیار، پرده از روی این حکم نادرست برداشتند و سیستم قضایی امریکا را به چالش کشیدند. با این حال، سال ۲۰۱۹، زمانی که جو برایان ۷۹ ساله بود، تقاضای بخشش او برای هفتمین بار رد شد. گریشام از این ماجرا الهام گرفت و رمان حامیان را نوشت. حامیان از دادستان و وکلایی می‌گوید که و با صدور حکمی نادرست به پول و مقام می‌رسند. از پزشکان و قضات بی‌مسئولیتی که قسم‌نامه‌شان را به فراموشی سپرده‌اند و از فروشندگان مواد مخدر می‌گوید که به راحتی جوانان را گرفتار اعتیاد کرده و از این راه سودهای کلان به جیب می‌زنند.

code

نسخه مناسب چاپ