«سی‌بی‌اس»: ارتش آمریکا برای کوچک‌نمایی تبعات حمله ایران به عین الاسد تحت فشار بود
سرویس خارجی: یک رسانه آمریکایی گزارش داد که ارتش آمریکا بعد از حمله موشکی ایران به پایگاه نظامیان آمریکایی در عین‌الاسد عراق، برای کوچک‌نمایی تبعات این حمله تحت فشار قرار داشت.

شبکه خبری «سی‌بی‌اس» نتایج تحقیقی را منتشر کرد که نشان می‌دهد ده‌ها نفر از نظامیان آمریکایی که در حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد در روز ۸ ژانویه ۲۰۲۰زخمی شدند واجد دریافت مدال شجاعت و مزیت‌های پزشکی پس از آن تشخیص داده نشده‌اند. طبق گزارش سی‌بی‌اس، گروهبان «دین واساگر» یکی از نظامیانی است که در روز حمله ایران به پایگاه عین‌الاسد در روز ۸ژانویه برای دفاع از این پایگاه در آنجا ماند. سی‌بی‌اس نوشت حمله موشکی که ایران به تلافی ترور ژنرال سلیمانی انجام داد، جزو بزرگترین حملات به نیروهای آمریکایی در تاریخ محسوب می‌شود و ایران این پایگاه را با ۱۱ کلاهک جنگی که هر کدام ۱۶۰۰ پوند وزن داشت با خاک یکسان کرد. واساگر به این رسانه آمریکایی گفت: همه دنیا تکان خورد.

سی‌بی‌اس نوشت: موج انفجار یکی از موشک‌هایی که در فاصله ۱۵۰ فوتی از واساگر به زمین برخورد کرد باعث زمین خوردن او شد. به نوشته این رسانه آمریکایی، واساگر و اعضای تیم او دچار ضربه مغزی شدند. وی می‌گوید: من دیگر آن آدم قبل از ضربه مغزی نیستم و فقط بخش‌هایی از من هستند که باقی مانده‌اند، تکه‌هایی از من هنوز آنجا هستند ولی دیگر از آن آدم قبلی خبری نیست. فرمانده مافوق واساگر، «جیوفری هانسن» که ۳۲ سال سن دارد گفته که شمار زیادی از سربازان واجد شرایط دریافت مدال شجاعت هستند.

یکی از کسانی که مشمول دریافت چنین جایزه‌ای خواهد شد «جیسون کوییتگا» است که ماه پیش خودکشی کرد. او یکی از افرادی بود که در حمله موشکی ایران به عین‌الاسد دچار ضربه مغزی شده بود. نظامیانی که سی‌بی‌اس با آنها گفت‌وگو کرده می‌گویند بعد از حملات، ارتش آمریکا برای کوچک نمایی شمار زخمی‌ها تحت فشار قرار داشت و هدف این بوده که از تشدید تنش‌ها با ایران جلوگیری شود و به همین دلیل ارتش، اظهارات دونالد ترامپ رئیس‌جمهور وقت آمریکا را زیر سوال نبرد.

یک هفته بعد از حمله موشکی ایران در یک کنفرانس خبری از ترامپ درباره سربازان زخمی‌شده سوال پرسیده شد. او گفت: آنها فقط سردرد خفیف دارند و می‌توانم بگویم که مسئله جدی‌ای در کار نیست! به گفته این نظامیان، این اظهارات ترامپ برای او به معنای آن بوده که دولت می‌خواهد شمار زخمی‌ها را کم اعلام کند در حالی که مدال‌های شجاعت نشانه تلفات هستند. در این حال سفیر اسبق آمریکا در سازمان ملل متحد از سیاست دولت کشورش در قبال ایران انتقاد کرد و گفت تهران از واشنگتن هراس ندارد.

نیکی هیلی، سفیر اسبق آمریکا در سازمان ملل متحد در پیامی در توییتر در واکنش به گزارش یک رسانه آمریکایی مبنی بر اینکه نیروهای انصارالله یمن بعد از حمله به ساختمان سفارت آمریکا در صنعا شماری از کارکنان این مرکز را دستگیر کرده‌اند نوشت: به لطف جوبایدن، ایران دیگر هراسی از آمریکا ندارد و در حالی که آنها به نیروهای آمریکایی در سوریه حمله می‌کنند یا کارکنانمان در یمن را گروگان می‌گیرند ما کنار ایستاده‌ایم. آمریکا بهتر از این است. نیکی هیلی از مقام‌های دولت ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا و از طرفداران سیاست فشار حداکثری علیه ایران است. سیاست فشار حداکثری به اذعان مقام‌های دولت جو بایدن شکست خورده و دولت فعلی مدعی شده درصدد است از آن عقب‌نشینی کند.

نسخه مناسب چاپ